Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Bu Derya, adamı 'Alabora' eder...
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  22 Mayıs 2005 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
İnsanlar o kadar çabuk değişirler ki, onlarda her zaman ortaya çıkarılacak bir yenilik bulabiliriz.
Jane Austen
Tarihte Bugün
Takvimler 22 mayıs tarihini gösterdiği zaman...

1926 yılında,
Emlak ve Eytam Bankası Kanunu TBMM'de kabul edildi.
1940 yılında,
Türkiye genelinde olağanüstü hal ilan edildi.
1947 yılında,
Maliye Bakanlığı yabancı sermayenin dış transferinde yetkili kılındı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Bu Derya, adamı 'Alabora' eder...

Bu Derya, adamı 'Alabora' eder...
Derya, söyleşi boyunca beni azarladı. Bir ara alabora bile oldum. Zor kendime geldim. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN
Bir yandan gizli gizli tiyatro yapan Derya Alabora, uzun bir aradan sonra 'Aşk Her Yaşta' adlı diziyle ekranlara geliyor

22/05/2005 (3852 kişi okudu)

HIZIR TÜZEL (E-mektup | Arşivi)

İSTANBUL - Derya Alabora Kanal D'de yayımlanmaya başlayacak olan 'Aşk Her Yaşta' isimli diziyle ekranlara geliyor. Kendisini 1982 yılından beri tanırım. İyidir, hoştur, fena halde yeteneklidir, şudur budur.
Lakin böyle tanıdıklarla zor söyleşi çıkıyor. Ben onları kollamaya çalışırken, onlar gazetecilere olan kızgınlıklarını benden çıkarırlar. Sonra ben onları yine sevmeye devam ederim. Alıştım kaderin zulmüne artık.
Derya, duydum ki, yeni bir diziye başlamışsın.
Yeni dizide şekerim altı çocuklu bir anneyi oynuyorum. Bizim ikinci evliliklerimizmiş, ilk evliliklerden birer çocuk var, ikinci evlilikten dört çocuk var. Kadın işini bırakmış, kendisini ailesine adamış, fakat aşk her yaşta; dizinin de adı. Çocuklar da var, onların arasındaki problemler, onların arasındaki aşk ilişkileri ve bizim işte karı koca arasındaki şeyler, ayrılan Açelya'nın oynadığı bir rol var, o da ayrılmaya karar veriyor yani kadın böyle 'Bu kadar yıl işimi geçti efendim işte çocuklarıma adadım kendimi ama gelinen yerde ne oluyor, ne var; problemler başlıyor filan.
Sen yine asabi bir kadın mısın?
Yine, yani ikisinin ortası bir şey. Tatlı sert.
Üst üste mi geldi, hep asabi rollerdesin?
Sinirli, asabi, hep aynı şeyi oynatıyorlar. Ben hayatımda çok şirin bir kadın olsaydım, tatlı rolleri oynardım gibi bir şey ve sana yakışmıyor yani bu tür soruları sormak!
Pardon.
İnsanın özel hayatında ne olduğu önemli değil oyuncu olarak ne yapabildiğin önemli. Her kalıba girebilirsin oyuncu olarak, fark etmez. Türkiye'de bir ticari proje yaparken insanlar riske girmek istemiyor. Yani bir şey oynamışsın ve tutmuşsa, 'Haydi o rolü ona verelim' diyorlar. Bir başka rol risk.
Son dönem bir sürü film çekildi, neden seni göremedik?
Ama şekerim o filmlere bir bakmak lazım. Hangi filmler?
Uğur, 'Yazı Tura'yı çekti, mesela onda oynayabilirdin.
Allah Allah hangi rolü oynayacaktım ben o filmde?
Ben ne bileyim.
Ama şekerim Uğur Yücel hangi filmi çekse beni mi oynatacak?
Diğer filmler peki. İşte hasılat rekoru filan kıran filmler.
Bırak şimdi rekorları, ne yaptılar onu söyle önce.
Tamam ya kızma, 'Yönetmenler işlerine yarayacak kadın oyuncuyu değil, beğendikleri kadınları oynatıyorlar' demişsin.
Dünyanın her yerinde öyledir. Bütün dizilere de bakıyorsun, kadın fizik olarak çok düzgün olduğu zaman satış için olumlu bir şeydir. İyi sinemaya baktığın zaman hiç böyle olmadığını görüyoruz. Çünkü yaşamın gerçeğini anlattığın zaman yaşamın içindeki herkes mükemmel bir fiziğe sahip değil. İşte hepimiz görüyoruz normal yaşamın içindeki halimizle varız, görüldüğü gibi. Bizim hikâyelerimiz var ama bizim sinemamız hikâyelerle ilgilenmediği için problem çıkıyor. O zaman tabii güzel bir kadınla bir film çekmek gerekiyor. Ama ben, bir kadını çok güzel diye aldın filme ve çektin ve gişe rekorları kırdı gibi bir örneğe hiç rastlamadım daha.
Kendini saklamıyorsun ama ortalarda görünmüyorsun, kaç yıldır tanışıyoruz ama hakkında çok az bilgim vardır. Örneğin, hala Uğur'la (Yücel) evli misin?
Evet evliyim. Oğlumuz Can 19 yaşında Bilgi Üniversitesi'nde sinema televizyon eğitimi görüyor. Benimle magazin niye ilgilensin ki. Ben malzeme değilim onlar için. Kiminle ilgilenmek gerektiğini biliyorlar. Bir de malzeme olduğu zaman da gelip ilgileniyorlar. Bir enteresan durumlar oluyor böyle bazen. Yani ne bileyim, o dünyayla bir ilgim yok. Ne onlar benim malzemem ne de ben onların malzemesiyim.
Bu arada sen bir de, gizli gizli tiyatro yaparsın.
Evet şu sıralar mesela İSM'de (İstanbul Sanat Merkezi) çok gizli bir oyun çalışıyorum. 'Frozen', seri katillerle ilgili bir oyun ama seri katil ben değilim. Ben kızını kaybetmiş bir anneyi oynuyorum. Çok enteresan bir oyun, şimdi Broadway'de oynanıyor ama biraz sert bir oyun. Bildiğimiz seri katiller vardır ya ahlaksal olarak bozuk insanlar değiller. Bunlar küçükken tacizler yaşamışlar. Yaşam şartlarından dolayı travmalar, dayaklar, şiddetten dolayı beyinlerinde bir bölge donmaya uğruyor. Ve bozuluyor, onun için de davranış bozukluğu gösteriyorlar. Mustafa Avkıran yönetiyor oyunu. Gelirsin oyuna artık öyle arkalarda oturup sonra sıkılıp çıkmak filan yok ama.
Orası belli olmaz.
Bir de Murat Daltaban var tanıyor musun
Bilmiyorum.
DAT diye bir tiyatro kurdular Mısırlı Apartmanı'nda.
Neresi orası, Mısır da mı?
Sen de hiçbir şey bilmiyorsun. Koskoca Mısırlı Apartmanı, İstiklal Caddesi'nin en güzel yerinde, en güzel apartman. Orada oynayacağız bu oyunu.

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Yaşam sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #129
"Senin gibi bir kızım olsa çok üzülürdüm. Yavrucuğum sen biraz tuhaf olduğunun farkında mısın? Adamlarla ilişkilerin neden uzun ömürlü olmuyor çok açık: Sevdiğin insanlara her hizmeti veriyorsun, sonra da verecek bir şey kalmıyor."
Ayşe Arman'a gelen Güzin Abla tadında bir okur maili.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.