Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Laiklik dinsizlik midir?
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  12 Temmuz 2005 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Güzellik, kısa süren bir saltanattır.
Victor Hugo
Tarihte Bugün
Takvimler 12 temmuz tarihini gösterdiği zaman...

1947 yılında,
Türk-ABD Yardım Antlaşması imzalandı.
1960 yılında,
Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın 'vatana ihanet' suçu işlediği iddiasıyla Yüce Divan'a verilmesi kararlaştırıldı.
1972 yılında,
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Tersanesi'nde yapılan ilk Türk muhribi 'Berk', donanmaya katıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Türker Alkan Laiklik dinsizlik midir?

Türker Alkan

12/07/2005 (3157 kişi okudu)

Pazar günkü Milliyet'te Fikret Bila'nın Bülent Ecevit'le yapılmış ilginç bir röportajı yayımlandı. Ecevit'e, bir zamanlar Medine Harem Şeyhi olan büyük büyük dedesi Hacı Emin Paşa'dan (Şeyhülislamlığa denk bir görevmiş) önemli miktarda arazi ve emlak kalmış. Medrese denebilecek bu yerde büyük ve değerli kitaplıklar da varmış. Bu Emin Paşa, Hz. Muhammed'den kalan bazı araziyi de yönetmiş.
Ecevit, kendisine miras kalan bu araziyi, Türk hacıların yararlanması koşuluyla devlete bağışlamış. Bu işin hukuki boyutlarını bilemem. Fakat, önce CHP, sonra DSP gibi laik partilerin genel başkanlığını yapmış bir kişinin bu davranışı simgesel bir önem taşımaktadır: 'Laiklik dinsizliktir' diyen zihniyete iyi bir yanıttır.
Laiklik elbette dinsizlik değildir. Dinin siyasete alet edilmemesi, siyasallaşmamasıdır. Geçenlerde Başbakan Erdoğan'ın Amerika ziyaretinde
söylediği gibi, dinin ve siyasetin birbirine karıştırılması hem dini zedeler, hem de siyaseti zehirler. (Gerçi kendisinin bu görüşe ne kadar içtenlikle bağlı olduğu hâlâ bir soru işaretidir!)
Ecevit'in bu olaydaki tavrı, CHP liderlerinin geleneksel tavrı olmuştur. İnönü de inanmış bir Müslüman olduğu halde bunu hiçbir zaman sömürmedi, dindar Müslümanların oyunu almak için kullanmadı. Ancak öldüğü zaman yatağının başucundaki besmeleyi yabancı gözlerden uzak tutması mümkün olmamıştı. Ama bir ölü olarak halkın oyunu alamayacağı için kimse bunu fazla önemsemedi.
Anımsayabildiğim kadarıyla, Deniz Baykal da Mescid-i Aksa'da kıldığı namaz dışında dini inanışına ilişkin bir bir ipucu vermedi. Dini sömürmedi. CHP'nin titizlikle koruduğu geleneği sürdürdü.
İlginçtir, dini siyasete bulaştırmama konusundaki bu titizliği sağ kanat siyasetçilerde pek göremedik. Otuz kez hacca gitmekle övünen Erbakan'ın (ki Bülent Ecevit'ten yüzlerce kez daha varlıklıdır. Allah ziyade etsin, gözümüz yok tabii), televizyon kameraları önünde ehrama girerek hacı şov yapan milletvekillerinin, imam-hatipleri arka bahçe ilan edenlerin, türbanın ardına gizlenip ucuz kahramanlıkla oy kapanların, "Çocuklara Kur'an öğretmek yasaklandı" diye halkı kışkırtanların, "Cami kışlamız, cemaat ordumuz, kubbeler miğferimiz" diye çok zekice sandıkları menzumeleri okuyarak Başbakan olanların, Sivas'ta adam yakıp, Maraş'ta adam kesenlerin.. siyasete de dine de ne katkıda bulundukları ortada.
Laik politikacılar 'iyi oy avlayamadıkları için' hep eleştirildi.. "Bunlar üç kazı güdemez" dendi, halka verecek şeyleri yok dendi. Sermayelerinin tükendiği söylendi.
Ve hemen her zaman dinsizlikle suçlandılar.
Oysa laik düşünceden yana ve solda olan politikacıların hâlâ vereceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Dinin politikaya alet edilmesinin ne kadar yanlış olduğunu bıkıp usanmadan yinelemek, verebileceklerinden birisidir. "Bize oy verenler Müslümandır, vermeyenler patates dinindendir" diyenler mi dine saygı göstermiş ve hizmet etmiş sayılır, yoksa Ecevit gibi mülkünü din yolunda harcayan ve pek de varlıklı olmayan laik kişiler mi?Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 35 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 15:00:00 - PKK yol kesti, asker kaçırdı
 • ÖZLÜ SÖZ #454
  "Ya Allah!"
  Takside, taksimetreyi açmadan önce dijital olarak ekranda yazan yazı...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.