Radikal-çevrimiçi / Türkiye / İskele nedir, ne işe yarar?
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  3 Ağustos 2005 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Unutma ki, ağzında bal olan arının, kuyruğunda da iğnesi vardır.
John Lyly
Tarihte Bugün
Takvimler 03 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1924 yılında,
Cumhuriyet döneminin ilk madeni paraları tedavüle çıktı.
1977 yılında,
Liranın değeri Mark karşısında yüzde 4.5 oranında düşürüldü. Mark’ın alış fiyatı 730 kuruştan 763 kuruşa, satış fiyatı da 778 kuruşa yükseltildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

İsmet Berkan İskele nedir, ne işe yarar?

İsmet Berkan

03/08/2005 (4226 kişi okudu)

Sorumuz çok basit gerçekten: İskele nedir, ne işe yarar? Dünyanın Bodrum hariç her yerinde bu sorunun cevabı aynıdır: Bütün deniz araçları kıyıdaki sığ sulara kadar gelemiyor olabilir, onların yanaşması ve insanların deniz araçlarına inip binmesinin kolaylaşması için yapılan, kıyıdan denize
doğru uzanan yapılara iskele denir.
Evet, burada merkezde yer alan kavram, deniz araçlarının yanaşması kavramı...
Peki gelin bir de Bodrum'un iskelelerine bakalım... Bodrum'un köylerindeki iskelelerin hemen hemen hiçbiri deniz araçlarının yanaşması için yapılmamıştır. Bodrum'un köylerinde iskele demek, gündüz güneşlenilecek gece lokanta masası konulacak yer demektir.
Mesela Gölköy'de Tampa adlı bir gündüz plaj kulüp, geceleri lokanta kulüp olan devasa bir işletme var mesela. Buranın iskelesi, hiç abartmıyorum bir futbol sahası büyüklüğünde aşağı yukarı.
Bu iskelelere ve onların hangi büyüklükte olacağına kim izin verir, çok merak ediyorum. Mesela İstanbul'da böyle bir iskele yapmaya kalksanız başınıza kim bilir neler gelir, ama Bodrum'da her nasılsa bu işler çok kolay yapılıyor.
Bu iskelelerin yarattığı görüntü kirliliğini anlatmaya imkân yok. Ama neredeyse bütün Bodrum ekonomisi bu iskelelerin üzerinde duruyor.
İşletmeler, söz konusu iskeleler için kim bilir ne kadar rüşvet veriyorlar ve sonra da elbet bu parayı çıkarmak istiyorlar.
Yörede pek çok köy geride kalan 10-15 yıl içinde belediye oldu. Bu belediyelerin bir kısmında hâlâ ilk belediye başkanları başkanlıklarını sürdürüyor. Ve elbette o belediye başkanları da, genellikle başkanı oldukları köyün köylüsü, bir kısmı eski muhtarı vs.
Mesela bu eski köylü, yeni belediye başkanları arasında ciddi biçimde dolar milyoneri haline gelenler var. Hayır hayır, kendi ya da eşleri üzerine olan arsaları satarak değil, iskele yapımından başka şeye kadar bir sürü imtiyazı rüşvet karşılığında dağıtıp iktidarlarını sürdürmeyi başardıkları için dolar milyoneri oldu bu başkanların bazıları.
Yanlış anlaşılma olmasın, özellikle son dönemde Bodrum yarımadasında seçilen başkanların pek çoğu son derece düzgün ve son derece olumlu işler yapmaya niyetliler. Nitekim yapıyorlar da... Ama diyorum ya, kötü örnekler de var maalesef.
Mesela Gümüşlük Belediyesi, yarımadanın incisi niteliğindeki Gümüşlük'ü geleceğe hazırlamak için inanılmaz akıllıca işler yapıyor. Buna imar planı dahil. Aynı şekilde Yalıkavak Belediyesi'nin genç başkanı da
geleceği görüyor ve yöresini geçmişin hatalarından kurtarmaya çalışıyor.
Ama aynı şeyi Göltürkbükü için söylemeye imkân yok. İskele kirliliği, gürültü kirliliği hep burada. Gölköy'de denize girmek cesaret ister.
***
Bodrum'un bir yandan değer yaratması, bir yandan da bugüne kadar yaratılmış değerleri muhafaza etmesi gerekiyor.
Ama bakın Bodrum merkezde, geçmişin hataları yüzünden emlak değerleri düştü. Şimdi Göltürkbükü çok değerlenmiş gibi gözüküyor ama yarın orada da çökme olacaktır muhakkak. Çünkü 1 milyon dolara aldığınız evinizin en azından yolunun düzgün olmasını istersiniz değil mi?
Bodrum konusuna biraz daha devam edeceğim...Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 19 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #325
"Bülent Ersoy'un yasaklanmasında babamın çok etkisi yok. O yıllarda Ersoy sahneye çıkarken birileri 'Çıkmasın,' demiş. Babamın önüne bir kağıt getirmişler, imzalamış. Bir zamanlar Bodrum'da diskoları kapattı diye bir dedikodu çıkmıştı. Bir gece otururken tesadüf 'Burada hayat gece çok hareketliymiş. Gürültülü bir yer,' gibi laflar etti diye bütün eğlence yerleri kapatıldı 12'den sonra... (Kenan Evren'in kızı Gülay Evren)"
Bir tesadüf, bir tesadüf, sormayın gitsin...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.