Radikal-çevrimiçi / Dış Haberler / Kosovalılara üç nasihat
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  12 Ekim 2005 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Siyasi güvenlerimiz eğitime bağlıdır.
Horace Mann
Tarihte Bugün
Takvimler 12 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1974 yılında,
İzmir'de belediyeye bağlı işyerlerinde başlatılan grev beşinci gününe girerken sokak ve caddeler çöp yığınlarından geçilmez oldu.
1975 yılında,
Bursa'daki TOFAŞ otomobil fabrikasında 100.000 Murat otomobil üretildiği açıklandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Dış Haberler 

Kosovalılara üç nasihat

Kosovalılara üç nasihat
Fethullah Gülen'in Priştine'deki okulunu açan Gül, Türk öğrenciler tarafından coşkuyla karşılandı. FOTOĞRAF: CEM ÖKSÜZ/AA
Bağımsızlık yoluna giren Kosova'nın statüsünün BM'de görüşülmesi öncesi ilk ziyaret Gül'den geldi. Dışişleri Bakanı: Çözüm kriz çıkarmasın, etnisiteler temsil edilsin, tarihi miras korunsun

12/10/2005 (1679 kişi okudu)

SERKAN DEMİRTAŞ (Arşivi)

KOSOVA - BM'nin Kosova'nın statüsünü bağımsızlık olanağını da masaya koyarak görüşmesine beş kala, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bölgeyi ziyaret ederek uyarı dolu mesajlar verdi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, özel temsilcisinin Kosova'da tarafların statü müzakerelerine başlayabileceğine dair raporunun Güvenlik Konseyi'nde görüşülmesi için kolları sıvarken, Gül, bağımsız devlet olma yolunda hızla ilerleyen Kosova'ya yeni dönem için uyarılarda bulundu. Kosova, NATO'nun 1999 harekâtından beri BM tarafından yönetiliyor.
Başkent Priştine'de 'Avrupa'nın Gül'ü hoş geldiniz' pankartını açan Türk öğrencilerin karşıladığı Dışişleri Bakanı, Kosova'daki BM Yöneticisi Soren Jessen-Petersen'in ardından, mecliste temaslarda bulundu ve Başbakan Bayram Kosumi ile Başkan İbrahim Rugova'yla görüştü. Gül, Ankara'nın uyarılarını Kosova yönetimine üç başlıkta aktardı:

'İnsan hakkına teminat'

 • Kosova'nın statüsüyle ilgili bulunacak çözüm, bölgede yeni gerginlikler yaratmamalı.
 • Yeni statü, Avrupa'nın demokratikleşme, insan haklarının geliştirilmesini garanti altına almalı. Kosova'nın çok etnili yapısı korunurken, tüm toplulukların hem genel hem de yerel kurumlarda tam temsili sağlanmalı. (Türkiye'nin istatistiklerine göre, Kosova'da 25 bin Türk yaşıyor. Kosova Türk Demokratik Partisi, koalisyonda yer alıyor.)
 • Kosova'nın tarihi mirası hiçbir ayrım yapılmaksızın korunmalı ve restore edilmeli.
  Uçakta gazetecilerle sohbetinde BM temsilcisinin Kosova'nın statüsüyle ilgili hazırladığı raporunu 24 Ekim'de açıklayacağını belirten Gül, şunları söyledi: "Bu raporlar ışığında Kosova, yeni sürece girecek. Bu coğrafya, AB ve NATO içerisinde olacak. Türkiye süreci destekliyor. Sonunda tüm çatışmalar tarihte kalacak, işbirliği ve beraber yaşamanın örneklerini vereceğiz." Gül, 'Kosova bağımsızlığa mı gidiyor' sorusunu şöyle yanıtladı: "Tüm tarafların uzlaştığı üç şart var: Kosova 1999 öncesine dönemez. Kosova kendi içinde (Sırp ve Arnavut bölgesi olarak) bölünemez. Bir komşu ülkeye ilhak edilemez. Bunun dışında tüm seçenekler mümkün."

  Rugova ile 'tarihi bir an'
  Dışişleri Bakanı, Rugova'yla ortak açıklamasında da, Kosova'nın statütüsüne dair BM çalışmalarına destek vererek, "Kosova halkının iradesine büyük saygı gösteriyoruz. İlişkilerin gelişmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi. Rugova ise, Kosova'nın yolunun bağımsızlık olduğunu belirterek, AB ve NATO ile bütünleşmeyi en büyük hedefleri arasında saydı. Akciğer kanseri nedeniyle sağlığı kritik olan Rugova ile buluşmasını 'tarihi bir anı' diye niteleyen Gül'ün, Kosumi'yle görüşmesinde ise Türkiye-Arnavutluk milli maçı gündeme geldi. Gül, şair Mehmet Akif gibi milli takımın golcüsü Hakan Şükür'ün de bu bölgeden geldiğini anımsatarak, "Biz Almanya'ya gitmek istiyoruz" dedi.

  Türk taburuna ziyaret
  Gül, Fethullah Gülen cemaatinin Uluslararası Priştine Okulu'nun açılışını da yaptı. 'Gülistan Okulları'nın öğrencileri, Gül'ü havaalanında da karşıladı. Prizren'e geçerek Türk Taburu'nu ziyaret eden ve Mamuşa'da iftar yemeğine katılan Gül, akşam Belgrad'da Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç tarafından kabul edildi. Gül'ün heyetinde TIKA Başkanı Hakan Fidan da yer alıyor.


 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  6
  Dış Haberler sayfasındaki diğer haberler
  ÖZLÜ SÖZ #375
  "Akademi ödülleri iğrenç, kirli ve güzellik yarışmasından daha kötü bir şey."
  Oscar vesilesiyle Dustin Hoffman

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.