Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Müjde, Allianoi boğulmayacak!
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  29 Ekim 2005 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Tertemiz olmaya çalışın, çünkü dünyaya bakacak pencere kendinizsiniz.
George Bernard Shaw
Tarihte Bugün
Takvimler 29 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1923 yılında,
Cumhuriyet ilan edildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Müjde, Allianoi boğulmayacak!

Müjde, Allianoi boğulmayacak!
Yortanlı Baraj Gölü'nün suları altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Allianoi antik sağlık yurdu şimdilik kurtulmuş oldu. FOTOĞRAF: MEHMET ATICI/AA
29/10/2005 (668 kişi okudu)

İBRAHİM GÜNEL (Arşivi)

İSTANBUL - İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Allianoi antik sağlık yurdu için koruma önlemleri alınana kadar Yortanlı Baraj Gölü'nde su tutulmaması kararı verdi. Yortanlı'da 15 Kasım'dan itibaren su tutulması planlanıyordu. Kurul, bu kararıyla, antik sağlık yurdunun mille kaplanması ve çevresinin duvarlarla çevrilerek baraj alanı dışına çıkarılması önerilerini de geri çevirdi.
Karar Allianoi Girişim Grubu'nu sevindirdi. Grup sözcüsü avukat Arif Ali Cangı şu çağrıyı yaptı: "Bu karar üzerine artık Allianoi'u boğacak Yortanlı Barajı'nda su tutulamaz. Yasaya göre koruma bölge kurullarınca alınan kararlara aykırı olarak, korunması gerekli kültür ve tabiat varlıkları, sit alanlarına inşai ve fiziki müdahalede bulunulamaz. Karara uyunuz ve baraj inşatını durdurunuz."
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e gönderdiği 25 Ekim tarihli mektupta, şu ifedelere yer vermişti: "Allianoi, insanlığın ortak mirasıdır, mutlaka yerinde korunmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Türkiye'nin Avrupa için önemli olan arkeolojik hazineleri yok etmesi, olumsuz imaj yaratacaktır."

Yıllardır sürüyor
DSİ, Yortanlı Barajı Projesi'ni 1970'lerde yaptı. Allianoi ile ilgili ilk kararı, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 29 Nisan 2001'de, "Alanın 1. derecede arkeolojik sit olarak tescil edilmesi ve antik yerleşimin göl alanı dışına çıkarılması, İlya Çayı'nın su baskınlarından korunması için DSİ tarafından gerekli bilimsel ve teknik çalışmaların yapılması" şeklinde vermişti. Ancak bu karara rağmen inşaatın sürmesi üzerine Allianoi Girişim Grubu, İzmir 2 Numaralı Koruma Bölge Kurulu'na başvurmuştu. Bölge kurulu da önceki kararın geçerli olduğuna karar vermiş, öne sürülen önlemlerin teknik açıdan yerinde incelenmesine karar vermişti.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 6 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
9
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #398
"Opet, Türkiye'nin benzin istasyonu olmak istiyor, bastırdıkça bastırıyor. Tarkan da onu geniş kitlelere yakınlaştırmada, sıcaklaştırmada yeterince yardımcı oluyor. Özellikle de Zambia dolaylarından esinlenilmiş papağan tarzı kızıl çalınmış saçıyla."
Ali Atıf Bir...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.