Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Kuş gribinin sebebi soğuk mu?
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  21 Ocak 2006 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Güzel gençler doğanın rastlantı sonucu yaratılmasıdır; güzel yaşlılar yaşlanmasını bilen sanat eserleridir.
Walter Winchell
Tarihte Bugün
Takvimler 21 ocak tarihini gösterdiği zaman...

1966 yılında,
Almanya’nın Keban Barajı'nın yapımı için 80 milyon mark kredi vereceği açıklandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Kuş gribinin sebebi soğuk mu?

Avrupa Bulaşıcı Hastalıkları İzleme Merkezi: Türkiye'deki kuş gribinin nedeni eksi 30 derece soğuk ve insanların tavukçuluğu bilmemesi...

21/01/2006 (3584 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - Avrupa Bulaşıcı Hastalıkları İzleme Merkezi (ABHİM), virüsün Türkiye'de hızla yayılmasını "Üşümesinler diye tavukların evlere alınmasına" bağladı. Merkez, Bulaşıcı Hastalıkların İzlenmesi ve Kontrolünde Avrupa Bilgi Sistemi (Eurosurveillance) için araştırma yapan İsveçli Johan Giesecke'nin Türkiye ile ilgili değerlendirmelerini Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye'nin de bilgisine sundu. AMHİM raporunda, Türkiye'de kuş gribinden insan ölümlerinin hava sıcaklığının eksi 30'larda dolaştığı yıl sonunda başladığı vurgulandı.
Giesecke raporunda şu noktalara değindi: "Kuş gribi virüsü Türkiye'yi Kasım 2005 öncesinde etkiledi. Ancak ölümler sıcaklıkların eksi 30'a kadar düştüğü 26 Aralık tarihinden sonra görüldü. Yeni yılla birlikte, Türkiye'de vaka sayısı daha da arttı. Bu artışın değerlendirilmesi dikkate değer. Türkiye'nin doğusunda soğukların düşmesiyle, 'üşümesinler' diye tavukların ev içlerine alındığını gördük. Böyle olunca da enfeksiyon riski daha da arttı. Bu uygulama önlenmediği sürece kuş gribinden etkilenen insan sayısı artacak. Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu için özel önlemler alınmalı."

'İtlaf etmeyin, tavukçuluğu öğretin'
ABHİM'in yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü, ABD ve Avrupa'dan gelen heyetler Türkiye'de kuş gribi ile ilgili incelemelerini sürdürüyor. İncelemelerinin ilk sonuçlarını Türk yetkililerle paylaşan Avrupalı uzmanlar, "Tavukları itlaf edilmesi, uzun dönem için hastalığa karşı etkin çözüm değil. Modern tavuk yetiştiriciliği konusunda köylülere bilgi ve finansal destek verilmesi şart. Tavuklar için özel barınma mekânları yapılmalı" dedi.

Notlar... Notlar...
TEK SORUMLU GÖÇMEN KUŞLAR MI? "Ekolojik dengeyi bozduk ve kuş gribi çıktı" diyen ABD Stanford Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Doğa Koruma Bilimleri Merkezi'nden ornitolog (kuş-bilimci) Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, tavukçuluk sektörü ile köyler arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Şekercioğlu, "Kuş gribinin yayılmasında göçmen kuşların rolü var. Ama Dünya Sağlık Örgütü tavuk çiftliklerinde yaşı geçmiş tavukların Anadolu'da köylerde ucuz fiyatlara dağıtılmasının da hastalığın yayılmasında faktör olabileceğini açıkladı" dedi.
VAN'DA KUŞ GRİBİ POLİKLİNİĞİ AÇILDI: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne kuş gribi şüphesiyle gelenler artınca Acil Servis'te 'Kuş Gribi Polikliniği' oluşturuldu.
MUHAMMET İYİ: YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nda tedavisi süren beş yaşındaki Muhammet Özcan'ın sağlık durumu iyiye gidiyor. Muhammet dün yoğun bakımdan çocuk servisine alındı.
Kuş gribi nedeniyle Türkiye'de dört kişi öldü, test sonuçları pozitif çıkan 21 kişi de tedaviye alındı.
KUŞ GRİBİ TÜRKÜSÜNE KLİP ÇEKTİ: Tokatlı mahalli sanatçı Hasan Öğmen, kuş gribiyle ilgili bir türkü yaptı. 'Tokatlı Tarkan' lakaplı Öğmen'in türküsünnün sözleri ise şöyle: "Kuş gribi mi, aşk gribi mi?/Sordum söyleyemedi/Yatağında yatıyor, kalbi küt küt atıyor/Başucuna oturdum, mayıl mayıl bakıyor/Kuş gribi mi, aşk gribi mi?/Sordum söyleyemedi."
TÜRKİYE PROTEİNSİZ KALMASIN: Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Akan, Başkent Üniversitesi'nin panelinde, "Yakın zamanda yumurta ve tavuk yenmediği için insanlar ciddi protein eksikliği yaşayacak. Oysa itlaf edilen hayvan tüketime sunulmuyor. Hasta hayvan yumurta vermiyor, gönül rahatlığıyla yumurta yenilebilir" dedi.
TBMM'DE ÖLÜ GÜVERCİN: TBMM kampüsü içinde, milletvekili odalarının bulunduğu blokta bulunan ölü güvercin panik yarattı. Ama ilk incelemede kuş gribi şüphesi yaratacak durum bulunamadı.
PANİK DEĞİL BİLGİ YAYINI: Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın girişimiyle ve Televizyon Yayıncıları Derneği önderliğinde bir toplantı düzenlendi. Atalay, Ceylan Intercontinental Otel'deki toplantıya katılan genel yayın müdürleri ve haber sorumlularına medyanın abartılı yayınlarından duyulan rahatsızlığı iletti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, toplumun doğru bilinçlendirilmesinin son derece önemli olduğunu, bunu medya kuruluşlarıyla yapacaklarını vurguladı.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 2 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
9
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #524
"Peygamberimiz yaşasaydı ciplere binerdi. Zaten zamanında en iyi deveye binermiş."
Malatya'daki Şeker Camii'nin 29 yıllık Şeker Hoca lakaplı imamı Celal Tilgen..

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.