Radikal-çevrimiçi / Türkiye / ÖDP'liler tepkili: Kitlesel gösteri kitlesel gözaltı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  5 Mart 2006 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Bir insanın, gizlenmesi hususunda en çok güçlük çektiği şey, kendi hakkındaki fikridir.
Marcel Pagnol
Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

ÖDP'liler tepkili: Kitlesel gösteri kitlesel gözaltı

ÖDP'liler tepkili: Kitlesel gösteri kitlesel gözaltı
Geçen pazartesi Hopa Adliyesi önünde gösteri yapan grup güvenlik görevlileriyle arbede yaşamıştı. Kargaşada adliyenin bazı camları kırılmıştı. FOTOĞRAF: HAKAN AYDIN / DHA
Hopa'da bir bıçaklama olayından sonra adliye önünde gösteri yapan eylemcilere gece yarısı operasyonu yapıldı. 20 kişi devlet malına zarar verdikleri için tutuklandı

05/03/2006 (2005 kişi okudu)

ADNAN KESKİN (Arşivi)

ANKARA - Çeşitli illerdeki linç girişimlerine kayıtsız kalmakla eleştirilen polis, Artvin'in Hopa ilçesinde iki gencin bıçakla yaralanması üzerine zanlıların çıkarıldığı adliye önünde yapılan gösteriye, gece yarısı operasyonuyla yanıt verdi. Operasyonda gözaltına alınan 20 genç tutuklandı.
Artvin'in Hopa ilçesinde geçen yıl yapılan bir festivalde meydana gelen silahla yaralama olayının failleri halen yakalanmamışken, geçen pazartesi de ÖDP üyesi iki genç, Ordulu iki balıkçı tarafından bıçakla yaralanmıştı. İlçede can güvenliğinin sağlanmasını talep eden kalabalık, zanlıların çıkarıldığı Hopa Adliyesi önünde toplanıp gösteri yapmış, polisle arbede yaşanmış, bu sırada adliyenin bazı camları da kırılmıştı. Öfkeli grup ÖDP'li Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu,'nun yaptığı konuşma üzerine dağılmıştı.
Olayla ilgili operasyon başlatan polis önceki gün gece yarısı evlere baskın düzenleyerek çoğu ÖDP ve Halkevleri üyesi 23 genci gözaltına aldı. Mahkeme bu gençlerden 20'sini, devlet malına zarar vermek, adli yargıyı etkilemek suçlarından tutuklayarak cezaevine gönderince ilçede tansiyon yeniden yükseldi. ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Alper Taş şunları söyledi:
"Geçen yıl Hopa Festivali'nde bir arkadaşı yaraladılar, insanlar alttan aldı, ama failler hâlâ bulunmuş değil. Polis o konuda cesaretli davranmadı. Son yaşananlar ise adi bir olaydan kaynaklanıyor. Kitle can güvenliği talebiyle adliyeye yürüdü. Kalabalığın öfkesini, belediye başkanı arkadaşımız ve diğer partililer yatıştırdı. Diğer illerdeki linç girişimlerine engel olunmazken, linç kültürüne karşı çıkan, tavır alan arkadaşların tutuklanması son derece anlamlıdır. Belli ki solcuların, demokratların Hopa'da yeni bir hayat inşa etmeye yönelik çalışmalarına karşı ciddi bir hazımsızlık var. Adresi belli, herkesin bildiği çocukların sabaha karşı gözaltına alınması yerine, çağrılıp ifadelerine başvurulabilirdi. Gece yarısı düzenlenen ev baskınlarının provokatif bir amacı olduğu anlaşılıyor."
Belediye Başkanı Topaloğlu'nun da olaya tepkisi şöyle: "Ortada tehlikesi olan bir yaralanma var, insanlar çok haklı zeminde güvenlik talebiyle biraraya gelmiş, olayda birkaç adliye camı da kırılmıştır. Vali, kaymakam da olayı anlık feveran olarak niteledi. Tamam olay yatıştı derken, alacakaranlıkta, 12 Eylül'ü anımsatan operasyonlarla, 23 kişinin gözaltına alınması düşündürücüdür. Tabii ki şiddet onaylanamaz. Bu gösteri sırasında ne bir taş, ne sopa, ne silah hiçbir şey kullanılmadı. Diğer illerdeki gerçek linç girişimlerine seyirci kalınırken, ilçemizdeki bu operasyon çifte standarttır. Sanki bize 'Gününüzü gösteririz' demek istiyorlar."

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 14 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
10
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #267
"Suç alemi çok büyük bir değerini kaybetti."
Her türlü resmi ve özel belgenin sahtesini yapabildiği için 'Profesör' lakabıyla tanınan Ahmet Tarık Çakıcı, yakalandığı sırada...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.