Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Merkez Bankası nerede olmalı?
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  8 Ağustos 2006 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Ödül için kötü insanları övmek, iyilerini anlatan güzel şiirlerin altına sürülmüş bir lekedir.
William Shakespeare
Tarihte Bugün
Takvimler 08 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1964 yılında,
Türk jetleri Kıbrıs'ı bombaladılar; Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, uçağı ile düşerek şehit oldu.
1988 yılında,
İran-Irak savaşında ateşkes yapıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Mahfi Eğilmez Merkez Bankası nerede olmalı?

Mahfi Eğilmez

08/08/2006 (5619 kişi okudu)

Tartışma, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı'nın Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınacağını söylemesiyle başladı. Merkez Bankası yönetimi bu açıklamaya 'böyle bir kararımız yok' diyerek tepki verdi. Bu tepkiyle 'böyle bir kararı hükümet değil, gerekirse biz alırız' demek istedi. Sonra Başbakan, Devlet Bakanı'yla aynı görüşte olduğunu söyleyince, Merkez Bankası, bağımsızlığının Türk usulü olduğunu hatırlayıp, 'taşınmamız söz konusu olabilir' açıklamasını yaptı. Bugüne kadar bağımsızlık varmış gibi yapma konusunda hükümetle terslenme ağırlıklı bir demeç trafiğini yönetmeyi beceren Merkez Bankası bu kez bunu beceremedi. Çünkü hükümet, İstanbul'u finans merkezi yapmaya karar vermiş ve her nedense bunun Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşımakla olacağı kanısına kapılmıştı. Oysa İstanbul gibi zaten finans merkezi olan bir kentin ilaveten Merkez Bankası'nın katkısına ihtiyacı yok. Bu işin bir yanı.
İşin öteki yanı şu: Bana sorarsanız Merkez Bankası'nın, Ankara dışında olması daha uygun. Bu İstanbul da olabilir, başka bir kent de. Ben, Merkez Bankası'nın Ankara dışına taşınmasını herhangi bir yerin finans merkezi olması için değil, Banka'nın bağımsızlığına katkı yapabileceği düşüncesiyle destekliyorum. Merkez Bankası çalışanları Ankara dışına çıktığında o kentin siyaset bürokrasi ağırlıklı yapısından ve havasından kurtulacak ve kendilerini daha özgür hissedeceklerdir. Bağımsızlık, yalnızca mali bağımsızlık ve denetim bağımsızlığıyla değil, biraz da bu özgürlük rüzgârıyla oluşur.
IMF ve Dünya Bankası kurulurken Keynes, bu kurumların merkezlerinin ABD'nin başkenti Washington D.C.'de değil, New York'ta olması konusunda ısrarla uyarıda bulunmuş, bu kurumların merkezlerinin başkentte olması halinde ister istemez ABD Hazinesi'nin etkisine gireceklerini, oysa merkezlerinin New York'ta olması halinde finans kesiminin bu kurumlara sahip çıkarak, ABD Hazinesi'nin etkisinden uzaklaşmalarını sağlayacağını öne sürmüştü. Keynes'i dinlemediler. Bugün her iki kurum da Washington D.C.'dedir ve Keynes'in söylediği gibi ABD Hazinesi'nin etkisi altındadır.
Son tartışma Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusundaki tereddütleri artırdı. Çünkü bağımsızlık yasa maddesiyle değil duruşla sergilenir. Yasal mevzuatına bakarsanız FED'in dünya ölçülerine göre bağımsız bir Merkez Bankası konumunda olmadığı sonucuna ulaşırsınız. Ama FED Başkanı'nın konumuna, FED'in yönetimle ilişkisine ve kamuoyunun FED'e olan desteğine bakarsanız onun yasal mevzuatla desteklenmeye ihtiyacı olmayan bağımsız bir Merkez Bankası olduğunu anlarsınız.
Eğer yer değişikliği Merkez Bankası'nın bağımsızlığına katkı yapacaksa hiç zaman geçirilmeden banka Ankara dışına taşınmalı. Bu taşınma sırasında Merkez Bankası'nın personel sayısı da yeniden gözden geçirilmeli. Kurun dalgalı, faizin serbest olduğu, açık piyasa işlemlerinin DİBS'lerle sınırlı olduğu bir ortamda tek amacının fiyat istikrarı olduğunu açıklayan ve Hazine'nin ajanlığını yapma işlevini büyük ölçüde muhabiri olan Ziraat Bankası'na devreden bir Merkez Bankası'nın binlerce kişiyi istihdam etmesinin hiçbir anlamı yok.
Hiç olmazsa Ankara'dan taşınırken personel maliyetini biraz düşürmesinde yarar var.Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 4 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #406
"Tuna Kiremitçi ile aynı dergide yazmak kolay değil.
İnsan ister istemez 'tasvirli' düşünmek zorunda kalıyor. Tuna'nın işi de zor biliyor musunuz? 'Adam yataktan kalktı,' diyecek. Ohooo... Oraya gelene kadar, adam rüyadan uyanıyor, gözünü açıyor, yarım simit susamı kadar büyüklükte fırından yeni çıktığı belli çapağıyla dans ediyor, geniş alnına düşen kestane rengi saçlarını eliyle geriye tarıyor, sol eliyle patlayacak haldeki sidik torbasını avuçlayıp, hafif bırakıyor... Ay, durun şiştim, ben en iyisi işi uzmanına bırakıp bildiğim işe, reklam analizine geçeyim."
Ali Atıf Bir, Tempo'da kendi tek sayfasına karşılık, Tuna Kiremitçi'ye verilen iki sayfayı yılmadan eleştirmeyi sürdürüyor.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.