Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Terörle mücadeleye özel kuvvet
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  8 Ağustos 2006 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Ödül için kötü insanları övmek, iyilerini anlatan güzel şiirlerin altına sürülmüş bir lekedir.
William Shakespeare
Tarihte Bugün
Takvimler 08 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1964 yılında,
Türk jetleri Kıbrıs'ı bombaladılar; Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, uçağı ile düşerek şehit oldu.
1988 yılında,
İran-Irak savaşında ateşkes yapıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Terörle mücadeleye özel kuvvet

Terörle mücadeleye özel kuvvet
Mersinli Hüseyin Özdemir (solda) ile Özhan Vural, Gümüşhane'de görev yaparken şehit oldular.
Terörle mücadele çerçevesinde oluşturulan Özel Kuvvetler Komutanlığı tümgenerallikten korgeneralliğe çıkarılıyor. Teşkilat yapısında değişikliğe gidilen ÖKK'nın personel sayısı da artırılıyor

08/08/2006 (5151 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadele stratejisi çerçevesinde oluşturduğu Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın (ÖKK), Yüksek Askeri Şûra kararıyla tümgenerallikten korgenerallik seviyesine çıkarılması, terörle mücadelede yeni ve daha üst düzeyde bir sürece girildiğinin göstergesi olarak algılanıyor.
Teşkilat yapısında da değişikliğe gidilen Özel Kuvvetler Komutanlığı, personel sayısı bakımından genişletilecek ve iki ayrı tugaydan oluşacak. Yeni ÖKK, daha önce de ÖKK Komutanlığı yapan Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Servet Yörük komutasında hizmet verecek.

Kolordu oldu
Arazi ve hava koşulu gözetmeksizin, özel harekât, muharebe, arama-kurtarma ve iç güvenlik harekâtı planlama ve gerçekleştirebilme imkân ve kabiliyetine sahip olan ÖKK'nın örgütlenme yapısına ve fonksiyonlarına ilişkin olarak Yüksek Askeri Şâra'da değişikliğe gidildi.
Değişikliğin terörün şiddetini artırdığı ve buna karşı yaptırımların artırılacağı beklentisinin olduğu bir dönemde gerçekleşmiş olması, PKK ile mücadelede yeni ve daha etkili bir sürece girildiği şeklinde yorumlandı.

Deneyimli komutan
Komuta seviyesi tümgeneralden korgenerale yükseltilen ÖKK'nın başına Korgeneral Yörük getirildi. Yörük, Mayıs 2004-Ağustos 2005 tarihleri arasında tümgeneral rütbesiyle ÖKK'yı yönetmişti. YAŞ kararları çerçevesinde, ÖKK bünyesindeki iki tugayın yapısında da değişikliğe gidilirken, 1 ve 2. Özel Kuvvetler Tugayı adı verilen tugayların başına birer tuğgeneral getirildi. Yeniden yapılanma çerçevesinde ÖKK personel sayısında da artışa gidileceği belirtiliyor.

1992'de kuruldu
Kamuoyunda 'Bordo Bereliler' olarak bilinen ÖKK, 1992'de kuruldu. Karargâhı Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Oğulbey mevkiinde bulunan ÖKK, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış birlikleri bulunuyor. Ancak en etkin kuvvetler, PKK terörünün acımasız yüzünü en fazla gösterdiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde konuşlu bulunuyor.

7 bin personeli var
Personel sayısı 7 bin civarında olan Özel Kuvvetler, Genelkurmay 2. Başkanı'na bağlı olarak çalışıyor. Özel Birlikler, Okul Birlikleri ve Destek Birlikleri ile görev yapan ÖKK'da, gönüllülük esasına göre belirlenen subaylardan kurulu A, astsubaylardan kurulu B ve uzman erbaşlardan kurulu C timleri bulunuyor.
Gönüllü bir Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ÖKK'ya başvurduktan sonra yaklaşık 1.5 yıl temel eğitimden geçiriliyor. Daha sonra bir yıl süren ihtisas kursuna tabi tutulan personel, bunda da başarılı olmaları durumunda 6 ay süren operasyonel eğitime tabi tutuluyorlar. Eğitim sürecinde; komando, paraşüt, hayatı idame, su altı ve üstü eğitimlerine tabi tutulan ÖKK personeli düşman cephesi derinlerine sızmaları durumunda kullanmak üzere lisan eğitimi de alıyor.

Koruma da sağlıyorlar
Özel Kuvvetler Komutanlığı, terörle mücadeledeki etkin rolünün yanı sıra koruma taleplerini de en iyi şekilde karşılıyor. Yurtiçi ve dışında sürekli olarak Genelkurmay Başkanı'nı koruyan Bordo Bereliler, cumhurbaşkanlarının yurtdışı seyahatlerinde, başbakanların Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere birçok gezisinde, yabancı konukların Türkiye'yi ziyaretlerinde koruma hizmeti veriyorlar.


(Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #304
"Güzel manken, yoğun istek üzerine iki kilo alacağını söyledi."
Demet Şener'in telefonları kilitlenmiş, kapılarına hücum edilmiş, tartışma programlarına konu olmuş ve sonunda kilo almaya karar vermiş.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.