Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Seçmenler, itiraz için 46 gününüz kaldı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  13 Ocak 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Aklın başına gelince, sakın pişman olacağın bir iş yapma.
Mevlana
Tarihte Bugün
Takvimler 13 ocak tarihini gösterdiği zaman...

1942 yılında,
İstanbul'da halka ekmek karnelerinin dağıtımına başlandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Seçmenler, itiraz için 46 gününüz kaldı

Seçmenler, itiraz için 46 gününüz kaldı
'Parmak boyama' bu yıl yapılacak genel seçimde tarihe karışacak.
Seçimde oy kullanacakların dikkatine: Nerede ve nasıl oy kullanacağınızı öğrenmek gerekirse itiraz etmek için 1 Mart'a kadar muhtarlığa uğrayın

13/01/2007 (2975 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - Bu yıl yapılacak genel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlara ilişkin seçmen kayıtları, 1 Mart 2007 tarihine kadar askıda kalacak. Bu tarihten sonra itirazınız olsa bile hiçbir güncelleme yapılamayacak.
Yüksek Seçim Kurulu, listeleri ve diğer duyuruları muhtarlıklarda ilan etti. Oy kullanacakların beş dakikalarını ayırıp kayıtlı oldukları muhtarlıklara uğramaları önerildi.

YSK sitesi yetersiz kaldı
Aslında Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 'www.ysk.gov.tr' adresli sitesinde seçimler öncesi atılacak adımları, belgeleri yayımlıyor. Ancak listelerin asıldığından beri yoğun ilgi nedeniyle sitesinde aksaklıklar yaşanıyor.
Seçimlerde 'göze çarpan' ilk değişlik, bir kişinin birden fazla kez (mükerrer) oy kullanmasına karşı başvurulan parmak boyama yönteminin bitmesi. Bu seçimlerde parmak boyanmayacak. Seçimler öncesi, vatandaşlık kimlik numaraları eşleştirmesiyle 43 milyon seçmenin ikamet ve nüfus bilgileri dijital ortama aktarıldı. Bu sayede mükerrer oy kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Engelli bekletilmeyecek
Engellilerin seçimlerde daha rahat koşullarda oy kullanabilmelerinin sağlanması amacıyla, durumları seçmen listelerine not edilecek ve sandıkta sıra beklemeden oy kullanmaları sağlanacak. Kamu hizmetlerinden men edilenlerin durumları ve yasaklılık süreleri seçmen kaydına işlenecek.Adım adım seçime...
NEREDE OY KULLANACAĞIM? Seçmen listeleri, 1 Mart 2007 tarihine kadar muhtarlıklarda asılı kalacak. Seçmenlerin bu tarihe kadar yapacağı değişiklikler seçimlerde geçerli olacak. Güncelleme yapılmazsa, seçmen kayıttaki yerde oy kullanmak zorunda kalacak.
YAŞIM OY VERMEYE TUTUYOR MU? 2007 yılı seçimlerinde, 1 Mart 1989'da ve daha önce doğanlar oy kullanabilecek.
MUHTARA GİTTİM ADIM YOK: Seçim listesinde isimleri olmayanlar, eğer muhtarlıklarda kaydı varsa, hemen 'Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi' formunu doldurarak muhtarlığa verecek.
TAŞINDIM NE OLACAK? Listede kaydı olduğu halde, bir önceki seçimlerde başka yerde oturanların seçmen kaydı hâlâ oy kullandıkları mahallede görülüyorsa, bu seçmenler mahalle muhtarlıklarında bulunan formları doldurarak, kimlik belgesinin fotokopisiyle teslim edecek.
SEÇİMDE BAŞKA KENTTEYİM: Eğer oy verme günü resmi görevli olarak başka bir kente gittiyseniz, bulunduğunuz kentte oy veremeyeceksiniz.
OY VERİRKEN NELER GEREKLİ? Vatandaşların oy kullanabilmesi için mutlaka vatandaşlık numarası olması ve bunun oy kullanılması sırasında beyan edilmesi gerekiyor. Ancak bu numaranın nüfus cüzdanında yazılı olması şart değil. Ayrıca ehliyet, pasaport, basın kartı göstererek oy kullanılabiliyor.

 Haberle ilgili adresler

» www.ysk.gov.tr


(Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #283
"Bu David'in bir parçası, bana şans getireceğine inanıyorum. (Vatan)"
İllüzyonist David Blaine'in cam kafesinden çıkışı esnasında kalabalığa fırlattığı battaniyesini kapan Aylin Orman... Nasıl bir şans getireceğini bilememekle birlikte haberde Orman'ın isminin önüne "Türk hayranı" sıfatının yapıştırıldığını da belirtmek istiyoruz.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.