Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Sanatçılar Sezen Aksu'nun Radikal'ini saklanacaklar arasına koydu bile!
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  16 Ocak 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır.
Goethe
Tarihte Bugün
Takvimler 16 ocak tarihini gösterdiği zaman...

1961 yılında,
Amerika Türkiye'ye 43 milyon dolar yardımda bulundu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Sanatçılar Sezen Aksu'nun Radikal'ini saklanacaklar arasına koydu bile!

Sanatçılar Sezen Aksu'nun Radikal'ini saklanacaklar arasına koydu bile!
Sezen Aksu'nun Radikal'inin çıktığı gün Latif Demirci de Hürriyet Pazar'da 'Press Bey'in maceralarını ve yazısını bu konuya ayırdı.
Pazar günkü Radikal'in genel yayın yönetmenliğini Sezen Aksu'nun yapması sanat camiasını kalbinden vurdu. Pazarı bekleyemeyip cumartesi gecesi internetten okuyanlar, gazeteyi arşivine koyanlar, haberin büyüsüne kapılıp bir şeyler yapmak için harekete geçenler, 'İsmet Berkan'ı hiç aratmadı' diyenler...

16/01/2007 (8163 kişi okudu)

İSTANBUL - 14 Ocak 2007 Pazar tarihli Radikal gazetesini eline alanları bir sürpriz bekliyordu. Radikal'in 'o günkü' genel yayın yönetmeni Sezen Aksu'ydu. Sezen Aksu'nun Radikal'i her kesimden olumlu tepkiler aldı.
Görgün Taner: Sezen Aksu bu gazeteyi hazırlamak için çok çalışmış, belli oluyor. Beğendim, çok beğendim. Özellikle ölüm orucuyla ilgili duyarlılığı beni etkiledi. Fakat müzik endüstrisinin sorunlarıyla ilgili daha fazla haber beklerdim. Genel olarak beğendim, İsmet Berkan'ı aratmadı.
Gülse Birsel: Gece üç, üç buçukta değişir değişmez okudum internetten, çok güzeldi. Zaten Sezen Aksu'ya insan olarak da, sanatçı olarak da bayılıyorum, zekâsına hayranım. Çok şık ve çok zekice buldum, çok doğru beş madde seçmişti. Genelde böyle kronikleşmiş problemler zamanla çok sık ve o konularda hiçbir etkisi olmayacak insanlar tarafından da dillendirildiği için geyik muhabbetine dönebiliyor ve konu asıl önemini kaybediyor. 'Eğitim şart'ın bir şaka haline gelmesi gibi.
Onun için herkesin zekâsına saygı duyduğu, güvendiği bir sanatçı çıkıp, bu beş probleme dikkat çekip altını vurucu ve gerçek bilgi ve istatistiklerle doldurduğunda daha sarsıcı oluyor. Tek bir haberdense böyle bir tespit yapmak, bence bir günlük bir yayın yönetmeni için çok doğru bir seçimdi.
Füsun Eczacıbaşı: Gördüm, okudum, saklıyorum. Bu sakladığım üçüncü Radikal. Serkan Özkaya'nınkiyle başladım, sonra Orhan Pamuk, bu üçüncü. Manşet seçimini çok başarılı buldum, özen göstermeyi çok somut olarak gördüm, o açıdan çok çok takdir ettim. Ayrıca Radikal'in bu projesini çok başarılı buluyorum.
Latif Demirci: Sezen Aksu'nun hazırladığı Radikal'i beğendim tabii ama günlük gazeteden çok dergi havasındaydı. Ama bir gün içinde de bu yapılır ancak. Değindiği konular da Sezen Aksu'dan beklenecek konulardı.
Nazan Öncel: Çıktığı günden bu yana gazetem olan, kitap eklerini ve karikatürlerini kesip biriktirdiğim Radikal'im o gün de çiçek gibi olmuş, mis gibi Sezen kokuyor. Gündemi, dünya ve insanlık hallerini onun yönetmenliğinde okumaktan derin haz aldım.
Pelin Batu: Çok hoşuma gitti. Orhan Pamuk'un hazırladığı Radikal de çok güzeldi ama Sezen Aksu'nun Radikal'ini çok beğendim. En sonunda birisi bu kadar kapsamlı bir şekilde Türkiye'nin vahim sorunlarını, çok güzel toparladı. Özellikle çevre, hayvan, kadın haklarının yer alması çok olumluydu.
Deniz Türkali: Çok beğendim. Sezen zaten olağanüstü yetenekli, zeki biri, özel bir kadın gerçekten. Arkadaşım olduğu için söylemiyorum. Çok da beğendiğim bir insan. Sevdiğim insanları biraz fazla önyargıyla değerlendiririm. Sevdiklerimizin yaptıkları işlere olumsuz bakmakta yarar var ki yararlı olalım. Ama gerçekten çok çok beğendim. Çok da hoş buluyorum Orhan Pamuk'un, Sezen'in yapmasını; okuyucular için de, gazete için de.
Vahide Gördüm: Zaten Sezen Aksu'nun çok büyük hayranıyım. Çok duyarlı davranmış, özellikle ilk sayfayı çok çok beğendim. Çok iyi bir fikir ayıpları bulmak. Türkiye'de ayıpları söylemek artık ayıp sayılıyor çünkü. Çok büyük bir cesaret örneği olarak gördüm. Radikal'i de ayrıca tebrik ediyorum, çok güzel bir proje.
Zeynep Casalini: O kadar güzeldi ve o kadar beni bir şekilde motive etti ki, hemen Ömer Madra'yla bir görüşme ayarlama işine giriştim. Çünkü bu küresel ısınma benim çok üstünde durduğum bir konu, gazetede öyle görmek çok hoşuma gitti. Manşet dışında o konu beni çok heyecanlandırdı, gerçekten 'Yaşasın' dedirtti. Ömer Madra'yla bir toplantı yapıp, 'Neler yaparım, nasıl yaparım'ı konuşmak istiyorum. Çünkü ben konserler vesilesiyle haftada bazen 500 insan görüyorum, bir şeyler yapabilirim. Şimdi pazar günkü Radikal'i sürekli tarıyorum. Sezen Aksu'ya zaten tapıyorum, belliydi böyle olacağı. Yorumları okuyunca da şaşırmadım, zaten biliyordum çok hazırlıklı geleceğini ve herkesi büyüleyeceğini.
Ali Poyrazoğlu: Sezen'in manşete taşıdığı konular, temelde Türk insanının kafa yapısının yaşama yansımasında ortaya çıkan, toplumumuza has davranış bozuklukları. Manşete her gün taşınabilseler keşke. Sezen bence alttan fıkır fıkır kaynayan, ama üstü dümdüz bir iç denize taşlar fırlattı. O taşların yarattığı hareket bence bütün deniz üzerine yayıldı ve dalgalar oluşturdu. Bu yüzden manşeti de, gazeteyi de beğendim. Ayrıca Radikal'in yaptığını da beğendim; gazeteyi gündeme taşıyan, tartışma yaratan bir buluştur bu. Radikalcileri de kutluyorum, epey tartışma yarattılar.Medyanın gözü Radikal'deydi
Türk pop müziğinin bir numaralı ismi Sezen Aksu'nun Radikal gazetesinin pazar günkü sayısını hazırlaması, görsel ve yazılı basında da geniş yer aldı ve olumlu tepkiler topladı.
Sezen Aksu'nun cumartesi günü gazetenin öğle toplantısını NTV, CNN Türk, Kanal D ve diğer televizyon kanallarından gelen muhabirler izledi, şarkıcının heyecanına ortak oldular. Öğle toplantısı ve Sezen Aksu'nun gün içinde gazetede yaptığı çalışma, öğleden sonra ve akşam ana haber bültenlerinde ayrıntılı olarak yer aldı.
Pazar günkü Posta, Milliyet, Hürriyet ve Vatan gazetelerinde 'Sezen Aksu, Radikal'in genel yayın yönetmeni oldu' başlıklı haberlerle Aksu'nun bir günlük gazetecilik macerası anlatıldı. Hürriyet gazetesinin Pazar ekinde Latif Demirci, Sezen Aksu'nun Radikal'ini ne kadar beğendiğini anlatan bir yazı yazdı ve Radikal'in hafta sonları gazeteyi konuk editörlere emanet etme uygulamasını konu alan karikatürler yayımladı.

'Yüreğimizden kopacak ne varsa oradaydı'
Pazartesi günü ise gazeteler ve köşe yazarları Sezen Aksu'nun genel yayın yönetmenliğini değerlendirdi.
Akşam gazetesi, Sezen Aksu'nun hazırladığı gazeteyle ilgili Müjdat Gezen, Can Gürzap, Garo Mafyan, Nazan Öncel, Ali Kocatepe, Levent Yüksel ve Şehnaz Çakıralp gibi ünlü isimlerin görüşlerine yer verdi. Ali Kocatepe, Müjdat Gezen ve Şahnaz Çakıralp, Radikal'i bayilerinde kalmadığı için okuyamadıklarını ve bu yüzden üzüntü duyduklarını belirttiler. Gazete yazarlarından Ali Saydam ise 'Eski günahların gölgesi uzun olur!' başlıklı yazısında Sezen Aksu'nun Radikal'in yayın yönetmenliğinin, şarkıcının ikinci gazetecilik serüveni olduğunu; Aksu'nun 1988'de Güneş Yayınları kapsamında çıkan Argos dergisine katkıda bulunduğunu, daha doğrusu Argos dergisinin çıkabilmesi için çok uğraştığını anlattı.
Hürriyet yazarı Fatih Çekirge de Sezen Aksu'nun Radikal'ini çok beğendiğini söyledi. Çekirge, 'Nobel'im O'na' başlıklı yazısında, İsmet Berkan'ı bu uygulamasından dolayı kutladı. Berkan'ın gazetenin birinci sayfasını gazeteciler dışındaki isimlere hazırlatmasının çok önemli olduğunu söyledi. Çekirge ayrıca, Sezen Aksu'nun Radikal'ini Orhan Pamuk'un hazırladığı Radikal'den daha çok beğendiğini belirtti. Çekirge, "Dün Sezen Aksu bir sayfa yaptı. Yüreğimizden kopacak ne varsa oradaydı. İçinde bulunduğumuz en ağır tabloyu, şarkı söyler gibi, gülümseyerek yazdı. Benim Nobel'im Sezen'e" diyerek, manşet haberinden çok etkilendiğini anlattı.
(Yaşam Servisi)


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 18 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
9
Yaşam sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #152
"Albüme adını veren Sade ve Sadece adlı şarkım, MTV'de beş hafta bir numarada kalarak beni hem şaşırttı, hem de çok mutlu etti."
Gülben Ergen, hayal gücüyle Grammy'lere kadar uzanır.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.