Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Türk Telekom hem zam, hem indirim yaptı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  16 Ocak 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır.
Goethe
Tarihte Bugün
Takvimler 16 ocak tarihini gösterdiği zaman...

1961 yılında,
Amerika Türkiye'ye 43 milyon dolar yardımda bulundu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Türk Telekom hem zam, hem indirim yaptı

Telekom'un marttan itibaren uygulayacağı yeni fiyat tarifesine göre, GSM arama yüzde 53, şehirlerarası yüzde 57, uluslararası yüzde 60 ucuzladı. Buna karşın sabit ücret yüzde 23.4, sehiriçi arama yüzde 18 arttı

16/01/2007 (3681 kişi okudu)

RADİKAL -

Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Türk Telekom yeni ücret tarifesini açıkladı. Oğlu Londra'da taksi şöförlüğü yapan Gönül Koşan tarifenin uluslararası bölümünden memnun. Çünkü Türk Telekom milletlerarası tarifede yüzde 60 oranında indirim yaptı. Ancak sabit ücrete ve şehiriçi konuşmaya yapılan zamları hiç sevmedi. Çünkü evinde tam üç telefon hattı var. Bir de özel sektörde çalışan kızıyla telefon görüşmesi yapmayı çok seviyor. Bu durumda Gönül hanım telefon trafiğini yurtdışına doğru yönlendirmek zorunda kalacak. Eğer kızıyla eskisi gibi konuşmaya devam ederse yeni tarifenin yürürlüğe gireceği mart ayının faturası yüksek ihtimalle hayli kabarık gelecek.

2004'te zam yapılmıştı
Türk Telekom, geçen hafta Telekomünikasyon Kurumu'ndan gerekli izinlerin çıkmamasından dolayı ertelediği yeni ücret tarifesini açıkladı. Türk Telekom'un 1 Mart 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni fiyat tarifesine göre, şehirlerarası, uluslararası ve GSM aramalarında büyük oranda fiyat indirimine gidilirken, şehiriçi ve sabit ücrete zam yapıldı. Aynı açıklamada Türk Telekom'un 2004 yılından bu yana ilk defa fiyat tarifelerinde değişikliğe gittiği de vurgulandı.
Mart ayından itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre artık şehirlerarası aramalar şehiriçi aramalarla aynı fiyattan gerçekleştirilecek. Böylece Telekom'un örneğin İstanbul, Antalya, Mardin, Ankara arasında yapılan telefon konuşmaları şehiriçi tarifeden ücretlendirilecek. Halen uygulanan fiyat tarifesine göre şehirlerarası aramalar yüzde 57 oranında ucuzlayacak. Buna karşın hesaplı hatların sabit ücretlerindeki artış yüzde 23,4, şehir içi arama ücretlerindeki ise yüzde 18 oldu.

Şehiriçi aramada rakipsiz
GSM, şehirlerarası ve ülkelerarası görüşmelerde son bir yılda ciddi kan kaybına uğraması ve rakiplerine pazarı kaptırmaya başlaması yüzünden yüzde 50 ile 60 arasında indirime giden Türk Telekom, kimilerine göre halen rakipsiz olmanın da getirdiği avantajla şehiriçi aramaya yüzde 18 oranında zam yaptı.
Ancak bir Türk Telekom yetkilisi şehiriçi konuşmalarda rakipsiz oldukları iddiasını kabul etmiyor. 'Telekomünikasyon Kurumu kasım ayında özel sektör telekom şirketlerinin bizden hat kiralayıp tüm hizmetleri verebileceğini kararlaştırdı' diyerek şunları anlatıyor:
"Bunun da fiyatını hayli düşük belirledi. Yani rakiplerimiz bizden hat kiralayıp, bizim de verdiğimiz her türlü hizmeti verebilir. Artık şehiriçi görüşmelerde güçlü rakiplerimiz var. Sabit ücretlere zam yapmamızın nedeni ise bizim toplam gelirlerimiz içindeki payının Batı ve Doğu Avrupa'ya göre çok düşük kalması. Bunu yapmazsak yatırımlarımızı gerçekleştirmemiz mümkün olmaz. Zaten Türk Telekom 2004'ten beri zam yapmıyordu. Biz özelleştirmeyle şirketi kasım 2005'te aldık. O zaman da birikmiş bir zam vardı. Şimdi bunları yaptık. Bu zammın toplamı da 2004 yılı ile bugün arasındaki enflasyondur."
Türk Telekom'un kendi yayınladığı verilere göre, 2005 yılında şirketin toplam şehirlerarası ve uluslararası arama trafiği 5,40 milyar dakika iken, 2006 yıl sonu tahminine göre arama yüzde 19 gerileyerek 4,38 milyar dakikaya indi. Buna karşın aynı dönemde uzun mesafe telefon hizmeti veren şirketlerin aynı dönemde 0,9 milyar dakika olan konuşma süreleri yüzde 133 artışla 2,1 milyar dakikaya ulaştı. Türk Telekom'dan GSM arama trafiği de aynı dönemde yüzde 11 gerileyerek 2,61 milyar dakikadan 2,33 milyar dakikaya geriledi. Buna karşın GSM operatörlerinin trafiği aynı dönemde yüzde 13 artışla 30 milyar dakikadan 33,9 milyar dakikaya çıktı. Bu veriler Türk Telekom'un, gerek şehirlerarası ve uluslararası gerekse GSM aramasında ciddi pazar kaybına uğradığını açıkça ortaya koyuyor.
Telekom'dan yapılan açıklamada, yeni tarifelerde sabit ücret ve şehiriçi aramalarda genel olarak enflasyon seviyesinde artış; şehirlerarası, uluslararası ve cep telefonu görüşmelerinde ise 'devrim niteliğinde' indirimlerin hayata geçirildiği kaydedildi.

Yeni tarifeye göre fiyatlar ne olacak?
Şehirlerarası yüzde 57 ucuzlayacak: Yeni fiyat tarifesiyle yaklaşık 19 milyon ev ve iş telefonu abonesi yani 50 milyon kullanıcısı şehiriçi fiyatına şehirlerarası görüşme yapabilecek. Bu değişiklikle Türk Telekom'un şehirlerarası aramaları yüzde 57 ucuzlayacak. 'StandartHATT'ta şehirlerarası görüşmelerin fiyatı dakikada 17.5 kuruştan 8.1 kuruşa, HesaplıHATT'ta 27.5 kuruştan 11.8 kuruşa düşecek. Böylece Türkiye sınırları içindeki herhangi bir yeri aramak aynı fiyata mümkün olacak.
Cep aramak yüzde 53 ucuzluyor: 2006 yılında ev ve iş telefonlarından cep telefonlarını arama tarifelerinde de indirime gidildi. Son beş ay içerisinde ev ve iş telefonlarından cep telefonlarını arama, toplam yüzde 53'e ucuzlarken, yeni tarifeye göreyse cep arama ücretleri yüzde 47 geriledi.
Uluslararası aramadaki indirim yüzde 60: Yeni tarifelerde en büyük indirim ise uluslararası aramalarda oldu. Uluslararası aramalarda Türk Telekom'un yaptığı indirimin oranı şirket hattı tarifesinde yüzde 60'a evlerde ise yüzde 58,2'ye ulaştı. Ev veya iş telefonundan yapılacak uluslararası görüşmelerin dakikası StandartHATT'ta 10.6; HesaplıHATT'ta 16; KonuşkanHATT'ta 9.8; ŞirketHATT'ta ise 8.1 kuruş olarak fiyatlandırıldı.
Sabit ücret ve şehiriçine zam: Ev ve iş telefonları için alınan sabit ücretlerde en fazla 2.7 YTL'lik artış gerçekleşirken, şehiriçi aramalarda ise ortalamada 1.4-1.8 YKr arttı. Buna göre marttan itibaren hesaplı hatlarda sabit ücretlerdeki artış yüzde 23,4, şehiriçi aramalardaki ücret artışı ise yüzde 18 oldu. Türk Telekom ayrıca yeni tarifelerde StandartHATT sahiplerine, sabit ücretteki artışı karşılamaya yönelik ve aylık değeri 8.1 YTL'yi bulan 100 gece kontörü verecek.
Aynı şekilde HesaplıHATT kullanıcılarının 100 ücretsiz kontörü gece kullanımına kaydırılarak ilave 60 gece kontörüyle toplam değeri 18.9 YTL'yi bulan konuşma imkânı sunulacak.

Yeni zamda AB'nin de etkisi var
Türk Telekom'un yeni açıkladığı ücret tarifesinde Avrupa Birliği (AB) ile Rekabet Kurumu'nun da etkisi bulunuyor. 2005 yılında özelleştirilen şirket yakın zamana kadar şehirlerarası, uluslararası ve GSM ile görüşmelerden elde ettiği kârı, şehiriçi görüşmelerindeki zararı finanse etmek için kullanıyordu. Ancak Avrupa Birliği ve Rekabet Kurumu'nun bu tip 'çapraz sübvansiyonları' azaltma yönündeki kararları Türk Telekom'u tarifelerinde denge oluşturmaya zorladı.
Yeni tarifenin en çok eleştirilecek yanlarından biri sabit ücretlerin de yüksek oranda zamlanması. Ancak Türk Telekom yetkilileri 5.7 avroya ulaşan zamlı fiyatın Avrupa ortalamasının çok altında olduğunu belirtiyorlar. Avrupa'da sabit ücret ortalaması ayda 16 avro. Türkiye'den sonra sabit ücretin en düşük olduğu ülkeler 7 avroyla Estonya, 8 avroyla Letonya.
En çok müşteri 'Hesaplı'da Yeni tarife 1 Mart 2007 itibarıyla yürürlüğe girecek. Türk Telekom 1 Mart'a kadar müşterilerini, kendilerine en uygun paketleri seçmeleri için, yeni tarifelerle ilgili bilgilendirme çalışmaları yapacak. Bugün itibarıyla toplam abone sayısı 18 milyon 800 bin olan Türk Telekom'da 10 milyon 15 bin abone HesaplıHatt, 8 milyon 730 bin abone StandartHATT, 165 bin abone KonuşkanHatt, 160 bin abone ŞirketHATT, 95 bin abone de YazlıkHATT paketlerinden yararlanıyor.
Türk Telekom, Türkiye'de serbestleşmenin özelleştirmeden hemen sonra başladığını ve ara bağlantı ücretlerinin de çok kısa süre içinde düştüğünden yakınıyor. Verilere göre serbestleşmeden 15 ay sonra alan içi ara bağlantı ücretinin dakikası Türkiye'de 1.05 avro sente gerilemiş. AB'de aynı süre bu rakam 1.70 avro sent civarına düşmüş. AB ortalamasının 1 avro sente düşmesi için 4-5 yıl geçmesi gerekmiş.Türk Telekom bu nedenle alternatif operatörlerin ciddi bir yatırım maliyetleri olmadığı için kendisinden daha ucuz fiyatla hizmet verebileceğini öne sürüyor.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
1
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #313
"Türk halkı, aile müessesine çok önem veren bir ülke."
Ben Evleniyorum'un birinci olan damadı Atilla, halkı ülke zannederken...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.