Radikal-çevrimiçi / Politika / 'Ermeni' sözüne bile tahammül yok
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  25 Ocak 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gençliğe, yaşlılıktan çok hürmet etmeliyiz.
Victor Hugo
Tarihte Bugün
Takvimler 25 ocak tarihini gösterdiği zaman...

1926 yılında,
Şeker, petrol ve benzin tekeli hakkında kanun, TBMM'de kabul edildi.
1977 yılında,
İstanbul'da bir yıl içinde 510 öğrenci olayı meydana geldi, 13 öğrenci hayatını kaybetti, 254 öğrenci yaralandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

'Ermeni' sözüne bile tahammül yok

'Ermeni' sözüne bile tahammül yok
Antalya MHP İl Başkanlığı'nın balkonundaki ışıklı panoya 'Hepimiz Türk'üz' yazısı konuldu.
MHP lideri Bahçeli, Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından atılan 'Hepimiz Ermeni'yiz' sloganını 'Şehit cenazelerinde görünmeyenlerin geliştirdiği bir garabet' diye niteledi. CHP'li Özüerman: Türklüğümüzden utanır hale geldik

25/01/2007 (1252 kişi okudu)

ANKARA/İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesinin ardından atılan ve 'İki toplum arasında büyük bir kaynaşmanın işareti' yorumlarına neden olan 'Hepimiz Ermeni'yiz' sloganına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ağır bir dille tepki gösterdi. Bahçeli bu sloganı "Şehit cenazelerinde görülmeyenlerin geliştirdiği garabet" olarak niteledi. CHP Parti Meclisi üyesi Prof. Dr. Tülay Özüerman da Bahçeli'ye benzer bir hassasiyet göstererek "Keşke 'Hepimiz insanız' pankartı açsaydık" diye konuştu.
Bahçeli dün düzenlediği basın toplantısında Dink'in katledilmesinin insan olma onurunu kaybetmemiş herkesin lanetleyeceği menfur bir cinayet olduğunu belirttikten sonra şöyle dedi: "Bu suikastın, varsa siyasi bağlantılarını, azmettirenlerini, yardım ve yataklık yapanları ve örgüt ilişkilerini ortaya çıkarmak devletin görevidir. Hükümetin bu işin üzerine sonuna kadar gitmesi siyasi sorumluluğunun yanı sıra ahlaki bir vecibedir. Türkiye'de cereyan eden her olaydan sonra devleti peşinen suçlu ilan etmek ve devlete güven duygusunu yıpratmaya yönelik bir linç kampanyası başlatmak, çok tehlikeli bir alışkanlık haline gelmiştir."

'Senaryo sahnede'
Bu senaryonun son olayda da aynen sahnelendiğini savunan Bahçeli, Dink'in cenazesine damga vuran "Hepimiz Ermeni'yiz" sloganını da 'milliyetçi bir hassasiyet'le eleştirdi: "Bu olayı siyasi amaçları için kullanmak zilletine düşen bazı çevreler, ezik ve suçlu bir Türk toplumu portresi çizmek için birbirleriyle melanet yarışına girmişlerdir. Bu maksatlı linç ve karalama kampanyasının bütün aşamalarında altında toplandıkları slogan da, ne gariptir ki 'Hepimiz Ermeni'yiz' sloganı olmuştur. Türkiye, 1984 yılından bu yana PKK terörü ile mücadelede büyük acılar çekmiş ve sayısız şehitler vermiştir. Şehit cenazelerinde ve taziyelerinde Türk milletinin mensubu olarak hiç görülmeyen bu çevrelerin, şimdi mağdurun etnik mensubiyeti üzerinden slogan geliştirmeleri, izaha muhtaç bir garabettir. Türk milliyetçiliğini suçlu göstermeye çalışanların sarıldıkları yalan ve iftira silahıyla, son suikastta kullanılan silah arasında özde hiçbir fark yoktur. İkisi de kullananların karanlık ruhunu yansıtan, adi ve alçak birer suikast silahıdır."
Erzurum Ülkü Ocakları Başkanı Barış Atilla da slogandan Bahçeli gibi rahatsız: "Bu olay toplumun her kesiminde olduğu gibi bizde de büyük bir üzüntü oluşturdu. Ancak ikinci bir üzüntüm daha var. O da ülkem adına duyduğum üzüntü. Bu cinayet ülkem adına, Türk düşmanlarının eline büyük bir fırsat verdi. Dünyada Türkiye aleyhine Ermeni kamuoyu oluşmasına neden oldu. Bu durum da bizi derinden yaraladı."

Hakaret dolu tepki
Türk Eğitim-Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ise Dink'in katledilmesinin ardından atılan sloganlarla basında çıkan değerlendirmeleri ağır bir dille eleştirdi. Öztürk'ün sözlerine, ağır hakaret içerdiği için bu haberde yer vermiyoruz.
Söz konusu slogana sadece MHP değil 'sosyal demokrat CHP'den de tepki geldi. CHP Parti Meclisi üyesi Prof. Dr. Tülay Özüerman'ın sözleri şöyle: "Türk'üm demeye utanır hale geldik. Ben Türk'üm ve cinayeti kınıyorum. Hiçbirimiz Dink ya da Uğur Mumcu olamayız. Böyle bir pankart yerine 'hepimiz insanız' pankartı taşınsaydı yarınlar için daha umutlu olabilirdik. 'Katil 301' dövizleri de yanlış. İçimizden Türklüğü aşağılamak geçmiyorsa 301'e katil diyemeyiz. Eleştiri niteliğinde düşünce açıklamaları suç olmaz. Sapla samanı birbirine karıştırmamalıyız." (Radikal, dha)TÜSİAD'a ağır eleştiri
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TÜSİAD'ın geçen hafta açıkladığı 'Güncelleştirilmiş Demokratikleşme Raporu'nda yer alan Türkçe dışındaki anadillerin seçimlik ders olması ve etnik temelde siyaset yapılmasına imkân verilmesi önerilerini eleştirdi. Bahçeli, "PKK patentli bu önerileri uzlaşmacı yaklaşım olarak nitelendiren TÜSİAD'a öneri ve tavsiyemiz, bir siyasi parti çatısı altında örgütlenerek Türk milletinin önüne çıkmalarıdır" dedi.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 5 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Politika sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #403
"Yaratılan hayali bir kahramanla ülkemin gencecik insanlarının kanunsuzluğa ve eğitimsizliğe özendirilmesinden rahatsızlık duyuyorum."
Kurtlar Vadisi dizisinde bir karaktere benzetilmekten ötürü büyük rahatsızlık duyan Alaattin Çakıcı...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.