Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Mersin'e dikkat!
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  14 Şubat 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Uşağım bile olsa, yanlışlarımı düzelten efendim olur.
Goethe
Tarihte Bugün
Takvimler 14 şubat tarihini gösterdiği zaman...

1967 yılında,
Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'ye 27 milyon dolar (243 milyon lira) kredi açtı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Mersin'e dikkat!

Mersin'e dikkat!
15 Nisan 2006'da 20 bin kişinin toplandığı yürüyüşte iki kilometrelik bir bayrak taşındı, 'Mersin Türk'tür Türk kalacak' sloganları atıldı. FOTOĞRAF: MUSTAFA İNSAN / DHA
Kendini kuvvacı ve milliyetçi olarak tanımlayan sivil toplum örgütleri etnik ayrımcılığı kaşıyor. Tehlikeli tırmanıştan MHP de rahatsız: Çatışma isteniyor

14/02/2007 (8458 kişi okudu)

İSMAİL SAYMAZ (Arşivi)

İSTANBUL - "Dernekçilik adı altında bal gibi siyaset yapıyorlar!"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin İl Başkanı Mahmut Tat, kentte Yörük köylerinde propaganda yaptığı ileri sürülen Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Derneği'ne (VKGH) silah ve Kuran üzerine yemin eden Kuvayı Milliye Derneği'ne böyle tepki gösteriyor. Kentteki 'neo-milliyetçi' kuruluşlara, avukat Kemal Kerinçsiz'in eski sözcüsünün başkanı olduğu dernek ve 'ırkçı' Elbirliği Derneği de eklenmiş. Bu 'sivil' tırmanış, MHP'yi de Demokratik Toplum Partisi'ni (DTP) de aynı kaygıda buluşturuyor: "Mersin'deki olası gerginliklerden endişeliyiz!"
Güneydoğu'da 1984 yılında başlayan çatışmalardan sonra başlayan göç dalgasından en çok etkilenen kentlerden biri Mersin. DTP'li Ali Bozan'a göre, kent merkezindeki nüfusun yüzde 40'ı göçle gelen Kürtlerden oluşuyor. Türkler ve Kürtlerin iç içe ve bir arada yaşadığı kentte milliyetçi yükseliş de var. MHP'li Mahmut Tat'ı bile kaygılandıran neo-milliyetçi yapılanmalar, kenti de tedirgin ediyor. Bunların başında, Taner Ünal'ın başkanlığını, emekli Korgeneral Hasan Kundakçı'nın onursal başkanlığını yaptığı VGKH geliyor. VKGH, geçen yıl 15 Nisan'da yaptığı 'bayrak yürüyüşü'yle adını duyurdu. MHP, 20 bini aşkın kişinin iki kilometrelik bayrak taşıdığı eyleme destek vermedi. Danıştay saldırısının faili Alparslan Aslan'ın üzerinden de VKGH üyelik kartı çıktı.

'Türk'ten suçlu çıkmaz!'
Mersin'i 'mesken' seçen ikinci dernek de VKGH'dan ayrılan emekli Kurmay Albay Fikri Karadağ'ın kurduğu Kuvayı Milliye Derneği oldu. Derneğin Mersin şubesinin üye katılım töreninde silah üzerine yemin edilmesi basına yansıdı. Mersin Şube Başkanı, emekli polis Kemal Canay da, yerel bir gazeteye verdiği demeçte, Türkiye'de 13 bin 500 hain belirlediklerini ve bunlardan hesap sorulacağını belirterek, şöyle dedi: "Mersin, PKK ve Siyonistlerce işgal edildi. Mersin'de suç işleyenlerin yüzde 90'ı Doğulu ve Güneydoğuludur. Türk çocuğu suç işlemez."

Korkutan dernekler
Kentin 'neo-milliyetçilerinde' tanıdık isimler de var. Avukat Kemal Kerinçsiz'in başkanlığını yürüttüğü Büyük Hukukçular Birliği (BHB) ve mahkemelerin önündeki eylemleri düzenleyen Milli Güç Platformu'nun (MGP) sözcülüğünü yapan bir WEB sitesinin sahibi olan Bekir Öztürk, Kuvayı Milliye Derneği'yle sahneye çıktı. Mersin Devlet Hastanesi'nde çalışan Öztürk, Kerinçsiz ile yollarını ayırdıktan sonra bu derneği kurdu. Derneğin Yönetim Kurulu üyesi ve basın sözcülüğünü emekli Kurmay Kıdemli Albay Aziz Ergen, yürütüyor.
İstanbul merkezli Elbirliği Derneği'nin tek şubesi de Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunuyor. MHP'li Mahmut Tat, "Bu derneği biz de duyduk. Aradık, kimseyi bulamadık. Belki gizlice toplanıyorlardır" diyor. Elbirliği Derneği, gayritürkleri ve bilhassa Kürtleri, 'kendilerini Türk hissetseler bile' üyeliğe kabul etmiyor. Kentte örgütlenmeye çalışan bir diğer örgütse İzmir'de kurulan Türkçü Toplumcu Budun Derneği (TTBD). TTBD, İzmir'de başlattığı ve Çağdaş Hukukçular Derneği'nin şikayeti üzerine durdurulan 'Kürt Nüfus Artışı Durdurulsun' kampanyasıyla biliniyor.

'İç çatışma çıkarmak istiyorlar'
Tat'a göre, bu gruplar MHP'nin dışında kuruluyor, faaliyet yürütüyor. Tat, bu örgütleri tasvip etmiyor: "Doğulu vatandaşlarla çatışma ortamının yaratılmasına yol açabilecek, kabul edilemeyecek ifadeler kullanıyorlar. Kendilerini katı tanımlamalarla ifade etmeleri rahatsız edici. Mersin'de Arap, Türk ve Kürtlerin hiçbir problemi yok. Fakat birileri Mersin'in bu yapısından faydalanıp iç çatışma çıkarmak istiyor olabilir. Bundan endişeliyiz."

'Bu oyun iki yıldır deneniyor'
DTP'li Bozan da MHP'nin bu gruplardan ayrıldığını, daha itidalli davrandığını kabul ediyor. Bozan'a göre, Mersin'de bir oyun oynanıyor: "O yeminin bugün ortaya çıkması, 'acaba yeniden bir şeyler mi deneniyor' şüphesini doğuruyor. Acaba ilgi Trabzon'dan Mersin'e mi çekiliyor? Mersin'de her yıl bu tür bir olay yaşanıyor ve halkların karşı karşıya gelmesi isteniyor. Fakat Mersin'de bu oyunlara gelmeyecek bir yapı var. Bu yüzden oyuna hazırlıklı hala gelmesi isteniyor. İki yıldır bunlar deneniyor. Mersin'de ayrılamayacak bir yapı olsa da bu denemeler sürekli gerçekleştiğinde bir endişe yaratıyor."

İHD: Provokasyona dikkat
İHD'li Sonuvar'a göre de provokatif girişimler Mersin'de çıkarılıyor: "Belli örgütler dağ köylerinde Yörükler üzerinde örgütlenme yürütüyor. Halkı milliyetçi ve ırkçı çalışmalarıyla karşı karşıya getiriyorlar. Bunlar Mersinlilerin geliştirdiği bir hareket değil. Irkçı ve şoven güçlerin bu kenti hassas bulup üs seçtiklerini düşünüyorum. Fakat halkın bu provokasyonlara geleceğini sanmıyorum."Her yıl bir olay

Kentte gerilim dinmek bilmiyor
8 Mart 2004: 'Kızılelmacı' Türksolu Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türkiye'de ilk kez 'etnik kimliğe göre oy verilmesi' çağrısında bulundu. Çulhaoğlu, 28 Mart'ta yapılan 'yerel seçimler' öncesinde, 'Yerel Seçimler İçin Türk Planı' diye bir yazı yazdı. Yazısında, oy verirken adayların 'milliyetine bakılmasını' ve Türk adaylara oy verilmesini istedi. Mersin, Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu'da, Sosyaldemokrat Halkçı Parti ile ittifak yapan Demokratik Halk Partili adaylara karşı AKP'ye oy verilmesini öneren Çulhaoğlu, "Mersin, kukla Kürt devletinin Akdeniz'e açılma kapısı. 20 yıldır Kürt bölücülüğü Mersin'e iç göç gerçekleştiriyor. Büyük ihtimalle Mersin'de kazanacaklar. Sonuçta Mersin'den çekilecek bir hatla birlikte Türkiye'de Kürt devleti kurulmuş olacak" diyordu.

'Sözde vatandaşların alçaklığı'
20 Mart 2005: O gün kentte 'Nevruz' kutlaması vardı. On binlerce vatandaşın katıldığı kutlama olaysız bitmiş ki, beş çocuğun bir bayrağı yakmaya çalıştıkları an görüntülere takıldı. Beş çocuk gözaltına alınıp tutuklanırken, 'tepkiler' de çığ gibi büyüdü. Değişik kentlerde bayrak yürüyüşleri ve açıklamalar yapıldı, evlere, balkonlara, işyerlerine bayraklar asıldı. En sert tepki Genelkurmay Başkanlığı'ndan geldi. Açıklamada, 'sözde vatandaşların alçaklığından' bahsediliyordu.
15 Nisan 2006: Eski MHP'li olan Taner Ünal'ın kurduğu Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Derneği (VKGH), bir 'bayrak' yürüyüşü düzenledi. Yaklaşık 20 bin kişinin toplandığı yürüyüşte iki kilometrelik bir bayrak taşındı, 'Mersin Türk'tür Türk kalacak' sloganları atıldı. Ünal, yürüyüşte, Mersin'in 'Kürtçü feodal işgale' uğrağıdını savundu. Yürüyüşü Türksolu Dergisi de destekledi. VKGH, daha sonra da aynı bayrağı Diyarbakır'da polis çemberi içinde taşıdı.

Bir garip yemin töreni
9 Şubat 2007: Emekli Kurmay Albay Fikri Karadağ'ın VKGH'dan ayrılarak kurduğu Kuvayı Milliye Derneği'nin Mersin'deki yemin töreni ortaya çıktı. Karadağ, yeni üyelere, 'Türk anadan ve babadan doğmuş, soyunda dönme olmayan Türk oğlu Türk'üm ben' diyerek silah, bayrak ve Kuran üzerine yemin ettiriyordu.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 36 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
9
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #486
"Uçak türbülansa girdiğinde göğüslerimin sallanması gerekiyordu. Önce beni tutup salladılar, saatlerce uğraştık. Bir türlü yönetmen Tayfun Güneyer'in istediği gibi olmuyordu. Daha sonra uçağın koltuklarını bu sallantıya uygun hale getirdiler ve istenen oldu."
Şans Kapıyı Kırınca adlı filmde bir hostesi canlandıran Doğa Rutkay...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.