Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / CNR'ın patronu Ceyda Erem ve 14 çalışanı gözaltında
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Mart 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Yalanlar gerçeklerle bağdaşmadığı gibi, genellikle kendi aralarında da çatışırlar.
Daniel Webster
Tarihte Bugün
Takvimler 27 mart tarihini gösterdiği zaman...

1970 yılında,
Gediz'de meydana gelen deprem felaketinde 1087 kişi öldü, binlerce kişi evsiz kaldı.
1979 yılında,
Döviz yokluğundan pist lambası alınamadı. Pilotlar Yeşilköy'e günler boyunca kör iniş yaptılar.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

CNR'ın patronu Ceyda Erem ve 14 çalışanı gözaltında

CNR'ın patronu Ceyda Erem ve 14 çalışanı gözaltında
CNR Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve 14 çalışanı önce Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Gözalıtna alınanlar daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. FOTOĞRAFLAR: ERHAN BAĞCI / AA
CNR Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Erem ve 14 çalışanı sahte fatura düzenleyerek yurtdışında fuar yapmış gibi göstermek ve bu yolla 5 milyon dolarlık haksız kazanç elde etmek iddiasıyla gözaltına alındı

27/03/2007 (1320 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve gözaltına alınan diğer 14 Kişi Emniyet'e getirildi. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Ceyda Erem'in de aralarında bulunduğu 15 kişi, önce Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra Erem, kadın polis memurları eşliğinde sivil bir polis otomobiliyle, diğer kişiler ise bir minibüsle Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine getirildi.
Erem, binaya alınışı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. Bu arada Erem'e ait oldu-ğu ifade edilen BMW marka 34 KMC 66 plakalı otomobil de Emniyet'e getirildi. CNR Holding Basın Danışmanı Bülent Eşkinat ise konunun daha önce başlatılan incelemenin devamı niteliğinde olduğunu belirtti.
Eşkinat, Erem dahil 15 kişinin, ifadeleri alınmak üzere Emniyet'e götürüldüğünü dile getirdi. Gözaltındakilerin, 'sahte fatura düzenleyerek yurtdışında fuar düzenlemiş gibi göstermek ve bu yolla 5 milyon dolarlık bir haksız kazanç elde etmek'le suçlandığı öne sürülüyor. Yönetim kurulu başkanlığını Ceyda Erem'in yaptığı CNR Holding'e bağlı Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret A.Ş.'nin Yeşilköy'deki merkezinde geçtiğimiz ayda polis tarafından inceleme yapılmıştı.
İfadesi alınan Erem'in bugün adliyeye sevkedileceği öğrenildi.

Matruşka bebek iddiası
Şubat ayında devletten yüksek teşvik almak için fatura ve diğer belgelerde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla genel müdürlük binası Mali Polis tarafından basılan CNR Uluslararası Fuarcılık Şirketi'nin Dış Ticaret Müsteşarlığı'na ibraz ettiği banka dekontları üzerinde 'photoshop' bilgisayar programıyla 'oynadığı' öne sürülmüştü. Mali Polis'in baskınına dayanak oluşturan Emniyet tespitlerinde, usulsüzlüklerin 'matruşka bebek' gibi iç içe tasarlanıp uygulandığı belirtilmişti.
Mevzuata göre, uluslararası fuarlarda, fuara katılan Türk firmalarına kira bedelinin yüzde 50'si teşvik olarak ödeniyor. Baskın sonrası Mali Polis tarafından defter ve belgelerine el konulan CNR Fuarcılık şirketinin devletten daha fazla teşvik almak amacıyla katılımcı firmalarla iç
içe ve organize biçimde uyguladığı beş ayrı usulsüzlük saptandığı belirtilmişti. Emniyet yetkililerine göre CNR, yurtdışında düzenlediği fuarlarda, yüksek teşvik almak için şunları yapmıştı:

 • Yurtdışında düzenlenen fuar alanı kiralarının, metrekare fiyatı olduğundan daha yüksek gösterilerek, Dış Ticaret Müsteşarlığı'na gerçeğe aykırı yüksek fiyatlardan tescil yaptırıldı.
 • Fuara katılmayı düşünen Türk firmalarına, 'Katılırsanız, size yüksek tutarlı fatura düzenleyeceğiz. Müsteşarlığın size ödediği teşviki bize vermeniz fuara katılmanız için yeterli' denildi. Katılımcı firmalara mesaj, pazarlama elemanları aracılığıyla iletildi.
 • Katılımcı firma, CNR'ın verdiği yüksek tutarlı fatura sayesinde, katılım bedelini devletten aldığı teşvikle karşıladı. CNR'a da hizmet bedeli faturası keserek, bu faturanın ödenmeyen yarısını muhasebeleştirdi.
 • CNR ayrıca, fuar için yaptığı diğer harcamaları yine devletten yüksek teşvik almak amacıyla yurtdışındaki firmalarla anlaşarak kabarık gösterdi.
 • Katılımcı firmaların teşvik için talep ettiği banka ödeme belgeleri üzerinde bir bilgisayar programı olan photshop'la oynandı. Dış Ticaret Müsteşarlığı'na teslim edilen belgeler arasında photoshop'lu sahte belgeler de dikkat çekti.

  Erem: Vicdanım rahat
  CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erem, Mali Şube ekiplerinin başlattığı inceleme için, "Verilemeyecek hesabımız yok. Vicdanımız rahat, alnımız açıktır. Yanlış hesap Bağdat'tan dönecektir" demişti. Mali Şube ekiplerinin, CNR'da ne aradıkları hakkında resmi bilgisinin olmadığını belirten Erem, "Başarılarımızı kıskananların komplosuyla karşı karşıyayız" diye konuşmuştu.
  CNR yetkilileri şubattaki baskının CNR'ı Boat Show Fuarı'nın isim hakkı konusunda mahkemeye veren NTSR Fuarcılık tarafından yapılan bir ihbar sonucu gerçekleştirildiğini öne sürmüşlerdi. Yetkililer iddianın asılsız, ihbarın haksız olduğunu belirterek 'Bunu değerlendirmek üzere Mali Şube'ye bağlı ekipler CNR Müdürlüğü'ne geldi. Ancak hakkımızdaki asılsız ihbarın NTSR Fuarcılık sahipleri Nuri ve Serkan Tığlıoğlu tarafından yapıldığını biliyoruz" demişlerdi. Tığlıoğlu ise ihbarı kendilerinin yaptığına ilişkin iddiayı kabul etmemiş. Baskından haberdar olmadığını belirtmişti.


 • (Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)
  Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
  ÖZLÜ SÖZ #188
  "Demir Demirkan 'Oturdum, 15 dakikada bu şarkıyı besteledim. Şarkı, sözleriyle birlikte 1 saat 15 dakikada ortaya çıktı,' diyerek ortada mucizevi bir durumun olduğunu belirtiyor. Sertab da 'Zaten iyi şarkılar hep kısa sürede ortaya çıkar,' diyerek olayın m"
  Bu bir mucize!

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.