Radikal-çevrimiçi / Yorum / Türk Medeni Kanunu değişti
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  23 Kasım 2001 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır.
Victor Hugo
Tarihte Bugün
Takvimler 23 kasım tarihini gösterdiği zaman...

1925 yılında,
Şuray-ı Devlet (Danıştay) yeniden kuruldu.
1948 yılında,
Türkiye İktisat Kongresi, İstanbul'da toplandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yorum 

Türk Medeni Kanunu değişti

Türk Medeni Kanunu değişti
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yeni Medeni Yasa'yı 'devrim' diye nitelendirdi.
Türkiye'nin, 50 yıldır yenilenmeye çalışılan 75 yıllık Medeni Kanunu sonunda değişti. 1 Ocak 2002'de yürürlüğe girecek, köklü değişiklikler getiren 1030 maddelik yasa TBMM'den geçti

23/11/2001 (1867 kişi okudu)

AA - ANKARA - Medeni Kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda bir aylık bir mesainin ardından dün kabul edildi ve yasalaştı. Aile hayatında köklü düzenlemeler içeren Yeni Medeni Yasa 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girecek. 1030 maddeden oluşan yasa, 1926 tarihli kanunun değişmesi için 50 yıldır süren çalışmalara da son noktayı koydu.

Dil tartışması
Medeni Kunun'daki en önemli değişiklik, dilinin sadeleştirilmesinde yapıldı. Kanunun dili Anayasa ve günümüz Türkçesine uygun hale getirilirken, 'karı' yerine 'kadın' sözcüğü kullanılmasına özen gösterildi. Sadeleştirmeye rağmen, uygun karşılığı bulunamayan 'ehliyet', 'velayet', 'kayyım', 'tereke', 'zilyetlik', 'irtifak', 'intifa hakkı', 'emtia', 'terkin', 'muacceliyet', 'ihraz' gibi kelimeler aynen korundu. Yasanın 'teslime bağlı rehin ve hapis hakkı'nı içeren son bölümü görüşülürken yine 'öztürkçe' tartışması yaşandı. MHP'li Mehmet Gül, toplumda yerleşmiş bazı kelimelerin öztürkçeleştirilmesini eleştirerek, "Sırplar bile dillerindeki Türkçe kelimeleri bugün koruyorlar" dedi. AKP'li Mehmet Elkatmış ile SP'li Yasin Hatipoğlu da tasarının dilini eleştirdiler. Elkatmış bir hukukçu olarak tasarıyı anlayamadığını ifade ederken, Hatipoğlu MHP'li Mehmet Gül'e, "Bu MHP'lileri anlamıyorum. Hem eleştirip hem de olumlu oy veriyorlar" diye tepki gösterdi. SP'li Rıza Ulucak ise, "Yaşayan Türkçede bile yer almayan kelimelerin yasaya sokulmasını tarih affetmeyecek" dedi.

Türk: Hukuk devrimi
Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa da Başbakan ve Adalet Bakanı'na teşekkür
ederken, DSP'li Gönül Alphan, "30 yıllık bir serüven sona erdi" dedi. Teşekkür konuşmasında başta Başbakan Bülent Ecevit olmak üzere tüm bakan ve milletvekillerine teşekkür eden Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ise, tasarıyı 'hukuk devrimi' olarak niteledi.

Eşitlik ön planda
Türk hukuk devriminin temel taşlarından sayılan 75 yıllık "Türk Kanunu Medenisi"ni değiştiren Yeni Türk Medeni Hukuk Yasası
ile Türk aile yapısında şu değişiklikler olacak:

 • Evlilik birliğinin yönetiminde eşlere eşit söz hakkı tanınıyor. Ailenin oturacağı evi eşler birlikte belirleyecek.
 • Evlilik yaşı 15'ten 17'ye çıkarıldı. Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve önemli sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilecek.
 • Akıl hastaları ise tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık raporuyla belgelenmesi halinde evlenebilecek.
 • Cinsiyetini değiştirmek isteyen bir kimse, mahkemeye başvuracak. Cinsiyet değişikliği için 18 yaşını doldurmuş olmak ve evli olmamak koşulu aranacak.
 • Kadınlar meslek ve iş seçimlerinde eşlerinden izin alma zorunda olmayacaklar.
 • Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uzlaşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hâkimin müdahalesini kabul edebilecek.

  Kızlık soyadı kullanılabilecek

 • Evlenen kadın, isterse kocasının soyadının yanı sıra kızlık soyadını da kullanabilecek. Boşanan kadın, evlenmeden önceki soyadını kullanabilecek. Bu soyadı, kadının tanındığı soyadı da olabilecek.
 • Evlat edinme yaşı 35'ten 30'a indirildi. Evli olmayan kişi de 30 yaşını doldurmuş ise tek başına evlat edinebilecek. Anne ve babaya ait olan haklar ve yükümlülükler evlat edinene geçecek ve evlatlık evlat edinenin mirasçısı olacak.
 • Eşlerden birinin ölümü halinde tereke malları arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa, sağ kalan eş, bunlar üzerinde kendisine miras hakkına mahsuben mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilecek.

  Sosyal koruma

 • Akıl hastalığı, akıl zayıflığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, ağır tehlike arz eden bulaşıcı hastalık veya serserilik sebeplerinden biriyle toplum için tehlike oluşturan her ergin kişi, kişisel korunmasının başka türlü sağlanamaması halinde, tedavisi, eğitimi veya ıslahı için elverişli bir kuruma yerleştirilecek veya alıkonulabilecek. Ağır tehlike oluşturan bulaşıcı hastalıklar arasına AIDS, kolera, ilerlemiş verem ve veba gibi hastalıklarda giriyor.

  Asker göndermede taşkınlık yok

 • Düğün, nişan, asker gönderme gibi yerel adetler nedeniyle taşkınlık yapan ve komşularına zarar verenler bunun bedelini ödeyecekler. Özellikle taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel adete göre komşular arasında hoşgörülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü ve sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek de yasak.

  Mallara eşit paylaşım

 • Eşler aralarında sözleşme yapmamışlarsa, boşanmaları halinde
  'Edinilmiş Mallara Katılma' rejimi uygulanacak. Buna göre, evlilik süresince edinilen bütün mallar boşanma durumunda paylaşılacak. Yasal mal rejimi, eşler arasında bir sözleşme yapılmazsa, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra yapılan evlilikleri kapsayacak.

  Erkeğe nafaka

 • Yoksunluk nafakasını sadece kadın isteyemeyecek; kadın ve erkekler, refah düzeyi iyiyse her ikisi de nafaka isteme talebinde bulunabilecek.
 • Boşanmanın zina veya cana kast nedeniyle gerçekleşmesi halinde, kusurlu
  eşin payının hakkaniyete uygun olarak
  azaltılabilecek veya kaldırılabilecek. Buna hâkim karar verecek.

  Heyelan sınır değiştirmez

 • Heyelanlar da Medeni Kanun kapsamına girdi. Buna göre, arazi kayması, sınır değişikliğini gerektirmeyecek. Ancak bu ilke, yetkili makamlarca heyelan bölgesi olduğu belirlenen yörelerde uygulanmayacak. Taşınmazın heyelan bölgesinde bulunduğu, tapu kütüğüne de kaydedilecek.

  Tapu tescili

 • Tapuda yapılan tescillerde, 'Taşınmaz yükünün değeri olarak Türk parası veya yabancı parayla belirlenmiş bir miktar' gösterilebilecek.
 • Yurtiçinde veya dışında faaliyette bulunan kredi kuruluşlarının yabancı para üzerinden veya yabancı para ölçüsüyle verdikleri kredilerin güvence altına alınması için yabancı para üzerinden taşınmaz rehni kurulabilecek. Yabancı veya Türk parası karşılıklarının hesabında hesap günündeki Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınacak. Rehin haklarının hangi yabancı paralar üzerinden kurulabileceği Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek. Yabancı para üzerinden taşınmaz rehni, vadesi iki yıl ve daha fazla olan dış kaynaklı krediler için kurulabilecek.

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 30 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  7
  Yorum sayfasındaki diğer haberler
  ÖZLÜ SÖZ #352
  "Aldatıldım mı? Yes. Herhalde hatunun altına son model bir araba çekmedim diye."
  Biz evleniyoruz evinden Aybars'ın ilişkilerinden çıkardığı hayat dersi.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.