Radikal-çevrimiçi / Politika / Doğum günü 29 Ekim
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  25 Nisan 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Başarı tek başına elde edilemez. Emeği dokunan herkesle mutluluğu paylaşanlar, daha büyük başarılara ulaşır.
Dr.Faruk Bayülkem
Tarihte Bugün
Takvimler 25 nisan tarihini gösterdiği zaman...

1918 yılında,
Ermeni komitacılar, Kars'ın doğusundaki Subatan köyünde 750 müslümanı şehit etti.
1920 yılında,
İsmet Bey (İnönü), Genelkurmay Başkanlığına getirildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

Doğum günü 29 Ekim

Doğum günü 29 Ekim
Abdullah ve Hayrünnisa (Özyurt) Gül çifti, Kayseri'de bir düğünde tanıştı. O sıra lise iki öğrencisi olan Hayrünnisa hanım okulu bıraktı, bir yıl sonra evlendiler. Çiftin Mehmet Emre, Kübra ve Ahmet Münir adlı üç çocukları var.
Türkiye, AKP'nin 11'inci cumhurbaşkanı adayı için boşuna papatya falları açıp istiare uykularına yatmış! Aday 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü doğan, Abdullah 'Cumhur' Gül

25/04/2007 (6315 kişi okudu)

ANKARA - Kayseri'nin Hasbekiççi Mahallesi'nden Adviye hanım 29 Ekim 1950 tarihinde ilk çocuğunu kucağına aldı. Adviye ve Ahmet Hamdi Gül'ün üç çocuğunun ilki olan oğlana, dedesi Hayrullah Gül, kendi babasının adını koydu: Abdullah.
Ama tam Cumhuriyet Bayramı'nda doğduğu için aile yıllarca oğullarını Abdullah Cumhur diye çağırdı. Hatta iki yaşındayken çekilen çizgili kazaklı fotoğrafının arkasında Ahmet Hamdi Gül'ün el yazısıyla bir not düşülmüştü: "29.10 1952 yılı hatırası yaş 2 Abdullah Cumhur Gül." 56 yıl aradan sonra Abdullah Gül, Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı adayı olarak adındaki 'Cumhur'u gerçeğe dönüştürme yolunda.

68'in sağ cephesinden
Adviye hanımla Güllük imamı ve torno ustası Ahmet Hamdi Gül'ün oğlu Kayseri Gazipaşa İlkokulu ve Kayseri Lisesi'nin ardından 1968'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne girdi.
1968'de üniversiteye başladı. Milli Türk Talebe Birliği'nin üyesi, fotoğrafları sol gruplarca duvarlara asılıp, aylarca üniversiteye girmesi engellenen sağcı öğrencilerdendi. 1969'da Erbakan'ın liderliğinde doğan siyasi akımdan etkilendi. Burslu olarak iki yıl Londra ve Exeter'de dil öğrenirken Müslüman Öğrenciler Birliği'nde (FOSİS) yer aldı. Doktora tezinde 'Türkiye'yle İslam Ülkeleri Arasındaki Ekonomik İlişkilerin Gelişimi' konusunu işledi. Türkiye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde iktisat dersleri verdi.
12 Eylül 1980'den birkaç gün önce İstanbul'da evlenen Gül, evliliğin ilk haftasında Metris Askeri Cezaevi'ne gönderilen siyasi tutuklular arasındaydı.
1983'ten itibaren sekiz yıl merkezi Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde olan İslam Kalkınma Bankası'nda iktisat uzmanı olarak çalıştı. 1991'de uluslararası iktisat doçenti oldu. Gül, İngilizcenin yanı sıra Arapça da biliyor.

Sünnet ve siyaset
Oğlunun sünnet töreni için Cidde'den geldiği Türkiye'de aktif siyasete ilk adımını attı. Önce 1991'de 41 yaşındayken, sonra 1995 yılında iki kez Refah Partisi Kayseri milletvekili oldu. Erbakan'ın başbakanlığındaki RP-DYP koalisyon hükümetinde, Devlet Bakanı, Hükümet Sözcüsü ve 'gölge dışişleri bakanı', RP'nin kapatılmasının ardından kurulan Fazilet Partisi'nde (FP) Genel Başkan Yardımcısı oldu, 1999'da üçüncü kez milletvekili seçildi.

Erbakan'a bayrak açtı
Gül, Erbakan'ın yasaklı olması nedeniyle Recai Kutan'ın genel başkan adayı tayin edildiği 14 Mayıs 2000 FP 1. Olağan Büyük Kongresi'nde genel başkan adayı oldu. Recep Tayyip Erdoğan ve Arınç'la birlikte hareket eden Gül, Erbakan'ın açık destek verdiği Kutan'la dişe diş bir mücadele yürütse de seçimi kaybetti.
Ve RP'den sonra FP de kapatıldı. 'Yenilikçi Hareket'in üç önderinden Gül, pek yakında iktidarı ele geçirecek AKP'nin kurucuları arasında yer aldı. 3 Kasım 2002 seçimi sonrası dördüncü kez ama bu kez AKP'den milletvekiliydi.

Üç aylık başbakanlık
Erdoğan'ın AKP Genel Başkanı olmasına karşın, cezaevinde yatmasına neden olan davadan kaynaklanan sicili nedeniyle milletvekili seçilememesi, Gül'e Başbakanlık yolunu da açtı. '18 Kasım 2002 tarihinde başbakan olarak 58'inci hükümeti kurdu.

Tezkeresi geçmedi
Gül'ün kısa süreli başbakanlığı, Türkiye için kritik bir döneme denk geldi. ABD'nin Irak'a müdahaleye hazırlandığı dönemde başbakan olan Gül, ABD askerlerinin Türkiye'de konuşlanabilmesini öngören tezkereyi hükümet başkanı olarak TBMM'ye gönderdi. Ama tezkere geçmedi.
Bu arada CHP'nin verdiği destekle Anayasa'nın milletvekili seçilme koşulları değiştirilince, Siirt seçimleri, Fadıl Akgündüz bahane edilerek iptal edildi. Erdoğan, 9 Mart'ta yapılan seçimde TBMM'ye girdi. Gül, 11 Mart'ta 58'inci hükümetin istifasını sundu. 14 Mart 2003'te Erdoğan hükümetinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

Eleştiri okları
Gül, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı döneminde imza attığı birçok icraatla muhalefetin eleştiri oklarına hedef oldu. 4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de görev yapan Türk askerlerinin başına ABD ordusu tarafından 'çuval geçirilmesi' Türkiye'de ABD karşıtı kasırgalar estirirken muhalefet Gül'ü ABD'ye protesto notası verilmediği için yerden yere vurdu. Cüneyd Zapsu, Ahmet Davudoğlu gibi isimlerin dış politikaya etkileri yüzünden eleştirildi.
Türban konusundaki tavrı Erdoğan'dan daha keskin olan Gül, sorunların çözümü konusundaysa Erdoğan'a göre 'daha uzlaşmacı.' Eşinin AİHM'ye açtığı türban davasını geri çekmesi, bu tavrın net göstergesi olarak nitelendiriliyor.

AB: Nereden nereye...
Gül, RP milletvekiliyken Avrupa Birliği üyeliğine karşı 'şahin' bir tavır izlemişti. 8 Mart 1995'te TBMM kürsüsünden AB'yle Gümrük Birliği anlaşmasını imzalayan dönemin hükümetini eleştiri yağmuruna tutan Gül, "Bu tamamen ideolojik, tamamen siyasi bir olaydır. Türkiye'nin AB'ye giremeyeceği kesindir. Bunu Avrupalılar söylemektedir. Avrupa'nın önde gelen bütün politikacıları söylemektedir. Çünkü Avrupa Birliği bir Hıristiyan Birliği'dir" demişti.
Bu sözlerin sahibi Gül'ün Dışişleri Bakanlığında Türkiye-AB ile ilişkilerde en önemli gelişmeler yaşandı. 3 Ekim 2005'te müzakerelerin başlaması kararı alındı. Hükümetin Annan Planı için çalışması ve KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile karşı karşıya gelmesi de eleştiri konusuydu. Milli görüşçüyken "AB bir Hıristiyan kulübüdür" diyen Gül, tüm eleştirileri göğüsleyerek AB sürecini devam ettirdi. (Radikal, dha)Abdullah Gül
Abdullah 'Cumhur' Gül, Adviye ve Ahmet Hamdi Gül çiftinin üç oğlunun en büyüğü olarak Kayseri'de doğdu. Gazipaşa İlkokulu ve Kayseri Lisesi'ni bitirdi. İki yıl Londra'da burslu öğrenci olarak kaldı. 41 yaşında Meclis'e giren Gül, seçilirse 57 yaşında Köşk'e çıkmış olacak. Seçildiklerinde Atatürk 42, İnönü 54, Sezer 59 yaşındaydı.

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
2
Politika sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #478
"Ben mankenlikten sonra sosyeteye girmedim ki! Ben aç ve açıkta değildim ki! İyi bir ailenin oğlu benimle evlendi de ben bu hale geldim diye bir şey söz konusu değil. Ben başka bir dünyada değildim ki! Benim ailem Osmanlı'dan gelmedir. Annem dört lisan konuşur, anneannem de aynı şekilde. Dedem paşadır. Ben bebekken Mercedes'e binerdim. Ben, Gültepe'nin arka sokaklarında oturup da bu hayatı görmüş geçirmiş değilim. Bizim de beyaz eldivenli garsonlarımız oldu."
Peynir fabrikatörü Ali Zafer Taciroğlu'nun karısı Nedret Taciroğlu...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.