Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Dön dolaş aynı isimler: 'Tekin'e komutan derlerdi'
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  28 Haziran 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Zamanında davranmasını bilmedikten sonra konuşmanın hiçbir yararı yoktur.
La Fontaine
Tarihte Bugün
Takvimler 28 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1873 yılında,
Yetim ve müslüman çocukların yetiştirilmesi amacıyla özel statülü ilk parasız yatılı okul, Darüşşafaka açıldı.
1926 yılında,
Yeni Ticaret Kanunu kabul edildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Dön dolaş aynı isimler: 'Tekin'e komutan derlerdi'

28/06/2007 (2167 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - Akın Birdal suikastinin azmettiricisi ve Ulusal Birlik Platformu Başkanı Semih Tufan Gülaltay'ın emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'le ilişkisinin olduğu, ona 'Komutan' diye seslendiği öne sürüldü. İddiaya göre kanlı Danıştay ve Birdal saldırılarından hemen önce Tekin ve Gülaltay saatlerce toplantı yaptı.
Gülaltay, son olarak 'Piyon Operasyonu'nda 19 kişiyle birlikte gözaltına alınıp tutuklandı. Soruşturma evrakında müşteki olarak ifade verip şikâyetçi olan F.E.G. 'nin tanıklığı Gülaltay ile Tekin'in ilginç birlikteliğini ortaya koyuyor. F.E.G'nin ifadesine göre Tekin, Gülaltay'ı sık sık ziyaret ediyor, Gülaltay ve adamları ona 'komutan' diyordu.

'Danıştay'dan önce buluştular'
Piyon Operasyonu soruşturması kapsamında konuşan Gökçimen, grubun Birdal saldırısından iki gün Önce saatlerce toplantı yaptıklarını belirterek şöyle dedi: "Bu şahıs (Tekin) en son olarak Danıştay'a yapılan silahlı saldırıdan iki gün önce dört-beş kişilik kalabalık bir grupla gelmiş ve Gülaltay ile saatlerce toplantı yapmıştı." Danıştay saldırısının yapıldığı gün, gece geç saatlerde kendisini arayan Veli Kılıç'ın, kendisindan www.ulusalbirlikkomitesi.com isimli sitede yer alan, içinde Tekin'in de bulunduğu bazı isimleri silmesini istediğini kaydetti.

Adam kaçırma, çek, senet....
Ulusal Birlik Partisi (UBP) eski Genel Başkanı Semih Tufan Gülaltay,
İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen Piyon Operasyonu kapsamında yakalanarak tutuklanmıştı.
Operasyon Gülaltay'ın organize suç örgütü kurduğu bilgisi üzerine başlatılmıştı. Telefonları dinlenen Gülaltay ve arkadaşlarının adam kaçırma, çek senet tahsilatı, ölüme sebebiyet verme, yaralama, haraç gibi 22 ayrı suç iddiasıyla hazırlanan dosya kapsamında operasyon yapıldı.
İstanbul Maltepe'de Gülaltay'a ait işyerine ve yedi ayrı adrese yapılan baskın sonunda 19 kişi gözaltına alındı. Polisin el koyduğu Gülaltay'a ait üç bilgisayar, Bilgisayarlar Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü'nde incelemeye alınmıştı.

'Erdoğan hedefte'
Polis telefonları uzun süre dinlerken Gülaltay ve zanlılar arasındaki görüşmelerde kanlı eylemlerden bahsedildiği ve hedefteki kişinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile önemli beş kişi olduğu öne sürüldü. Telefon dinlemelerde, Gülaltay'ın cumhurbaşkanı olacağını ve bunun kanlı yoldan olacağını söylediği öne sürüldü.

Suikaste azmettirmek
Türk İntikam Tugayı'na (TİT) üye olduğu iddia edilen Semih Tufan Gülaltay, İHD Başkanı Akin Birdal suikastini organize ettiği gerekçesiyle 4.5 yıla mahkûm oldu. Tahliye olunca 'Ulusal Birlik Partisi'ni kurup başına geçti, mahkeme kararıyla görevinden alındı. Atatürkçü Düşünce Derneği'nce kurulan Ulusal Birlik Platformu'nun başına geçti.

Danıştay'ı bastı
UBP Başkanı ve Akın Birdal suikasti azmettiricisi Gülaltay'la görüştüğü iddia edilen avukat Alparslan Arslan, 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay'a silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda hâkim Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetti. Arslan'ın aracında Vakit gazetesinin 'İşte O Üyeler' başlıklı haberinin kupürü çıktı. Kupürde hâkimlerin ismi ve fotoğrafları vardı.

'Arslan grubuyla sık sık gelirdi'
Ulusal Birlik Platformu'nun başkanı Semih Tufan Gülaltay'ın tutuklandığı Piyon Operasyonu'nda 'şikâyetçi' olarak konuşan F.E.G'nin 'Gülaltay emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'in yanı sıra Danıştay saldırısını yapan avukat Alparslan Arslan'la da görüşüyordu' dediği öğrenildi. F.E.G. Alparslan Arslan'ın Gülaltay'ı kalabalık bir grupla ziyaret ettiğine dikkat çekti.

'Haberleri gülerek izlediler'
Gökçimen'in "Arslan'ın da binaya kalabalık grupla geldiğini gördüm. O zaman adını bilmiyordum ama eylemden sonra fotoğraflarını gazetelerde görünce Gülaltay'ın yanına gelen şahıslardan biri olduğunu hatırladım. Binaya takılan herkes Danıştay saldırısından sonra konuyla ilgili haberleri gülerek ve hafife alarak okuyor ve 'Biz demek ki hâlâ önemli adamlarız. Olayı bize bağlamaya çalışıyorlar' diye sohbet ediyorlardı" dediği öğrenildi.

İfade ciddiye alınmadı
Gülaltay tarafından gasp edildiklerini ileri sürerek şikâyetçi olan işadamı M.G. ve eşi F.E.G.'nin ifadeleri, Danıştay saldırısı dosyasına gönderilmedi.

İntihara kalkışmıştı
İddiaya göre Gülaltay ve adamları sık sık buluştukları emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'e 'komutan' diyorlardı. Emekli yüzbaşı Tekin'in adı Danıştay saldırısına adı karıştığında, kendini kalbinden bıçaklayarak intihara kalkışması üzerine gündeme gelmişti. Tekin, Ümraniye'deki gizli cephanelik soruşturması kapsamında tutuklandı.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 7 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #4

"Ruhsal bütünlüğümü arayan bir kadınım. Yoga, meditasyon yapıyorum. Yaz tatilinde seminerlere katıldım. Kendi içsel yolculuğuma aldığım biletler var. Kendimle başbaşa kaldım. Geçmişimdeki odaları temizledim."
Asmalı Konak dizisinin Dicle'si İpek Tuzcuoğlu, dizide soyunmak için epey bir hazırlık yapmış.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.