Radikal-çevrimiçi / Yaşam / 'Dünyanın yedi harikası' yenilendi
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  9 Temmuz 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Hiç bir insana rastlamadım ki, onda öğrenilecek bir şey olmasın.
Alfred de Vigny
Tarihte Bugün
Takvimler 09 temmuz tarihini gösterdiği zaman...

1871 yılında,
John Dickinson tarafından üretilen ilk kağıt peçeteler, İngiltere, Hastings'te, Castle Hotel'de düzenlenen bir yemekte kullanıma sunuldu.
1919 yılında,
Mustafa Kemal Paşa'nın görevine son verildiği hakkında, Harbiye Nazırı genelge yayınladı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

'Dünyanın yedi harikası' yenilendi

'Dünyanın yedi harikası' yenilendi
Rio de Janeiro'daki 'Kurtarıcı İsa' heykeli, Peru'daki Machu Picchu ve Hindistan'daki Tac Mahal (saat yönünde), yeni listeye girebilen 'harikalar'dan üçü. Seçim listesinde yer alan İstanbul'daki Ayasofya Camii ise ipi göğüsleyemedi. FOTOĞRAFLAR: AFP - AP
Dünyanın 'yeni' yedi harikası önceki gün düzenlenen törenle açıklandı. Altı yılda belirlenen listeye itiraz eden bol

09/07/2007 (18638 kişi okudu)

LİZBON - Çin Seddi, Roma'daki Colosseum, Hindistan'daki Tac Mahal, Ürdün'deki Petra antik kenti, Rio de Janeiro'daki 'Kurtarıcı İsa' heykeli, Meksika'daki Chichen Itza piramidi ve Peru'daki Machu Picchu antik kenti... Dünyanın yedi yeni harikası Portekiz'in başkenti Lizbon'daki törenle açıklandı.
Yeni 'harikalar' başkanlığını Bernard Weber'in yaptığı, merkezi İsviçre'de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından, 100 milyona yakın kişinin internet ve cep telefonu mesajlarıyla altı yıldır www. new7wonders.com internet sitesine gönderdiği oylarla belirlendi. Dün, şaşaalı törende yedi harikadan biri seçilen Çin Seddi'nin yakınlarında turistleri karşılayan bir yetkili, "Her zamanki gibi bugün de çok turist var ama hiçbirinin yedi harikadan biri seçildiği için buraya geldiğini sanmıyorum" diyordu.

Mısır ve UNESCO değer vermiyor
Mısır'ın önemli arkeologlarından Zahi Hawass, hükümet adına bir açıklama yaparak, Gize'deki piramitlerin her zaman dünyanın tek gerçek harikası olduğunu, internet ve telefon oylarıyla seçilen 'yeni harikalar'ın 'hiçbir değeri olmadığını' söyledi. Yarışma organizatörleri piramitleri nisanda listeden çıkarıp esere 'Onurlu Yedi Harika' unvanı vermişti.
BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) de bu yeni listeyi, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıkladı. New7Wonders Vakfı Başkanı Bernard Weber ise, altı yıllık oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50'sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti. Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan'da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor.Eski listede neler var?
İlkçağlardan beri birçok farklı 'yedi harika' listesi üretildi, hiçbiri evrensel olarak tek kabul gören liste olamadı. Bugüne kadar en yaygın kabul gören liste, antik Yunanlı tarihçilerin hazırladığı. Bu listenin harikaları şöyle: Mısır'daki Gize Piramitleri, Mezopotamya'daki Babil'in Asma Bahçeleri, Olimpia'da yapılıp İstanbul'a taşınan Zeus Heykeli,
Efes'teki Artemis Tapınağı, Rodos Adası'ndaki Rodos Heykeli, Yunanistan'daki İskenderiye Feneri ve Bodrum çevresindeki Halikarnas Mozolesi.
(aa, afp)


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 11 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Yaşam sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #14

"Ben çocuklarımla arkadaş gibiyim. Yani öyle 'Ne yaptın lan hıyarağası, eşek herif,' bizde yok."
Selami Şahin, çocuklarıyla ilişkisini anlatıyor.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.