Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Kuzen Sabancılar, Electro World'le rekabeti ateşleyecek
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  26 Temmuz 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Geçinmenin en iyi yolu, ne bir düşmanı bağışlamak, ne de bir dostu unutmaktır.
Walter Winchell
Tarihte Bugün
Takvimler 26 temmuz tarihini gösterdiği zaman...

1930 yılında,
Başyazarlığını Selim Ragıp (Emeç) Bey'in yaptığı Son Posta gazetesi İstanbul’da yayınlanmaya başladı.
1951 yılında,
Narin Tekstil A.Ş. kuruldu. Halit Narin'in sahibi olduğu şirket, Çorlu'da kumaş üretimi ve ihracatı yapıyor.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Kuzen Sabancılar, Electro World'le rekabeti ateşleyecek

Kuzen Sabancılar, Electro World'le rekabeti ateşleyecek
Emine Sabancı Kamışlı ve kardeşi Ali Sabancı, Esas Holding'deki yatırımlarına Electro World'ü de kattı. Ortakları da Ömer ve Demir Sabancı (soldan sağa) oldu.
Electro World, Türkiye'deki ilk mağazasını ağustos sonunda Bursa'da açıyor. Geniş ürün gamı ve en iyi fiyat hedefiyle gelen Electro World'ün ilk mağazasında ütünün bile 120 çeşidi olacak

26/07/2007 (3038 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - Kuzen Sabancılar, 'teknoloji' alanında rekabete hazırlanıyor. İngiliz elektronik ürünler perakendecilik grubu Dixons Stores Group International'ın (DSGI), elektronik mağazalar zinciri Electro World, Emine Sabancı Kamışlı, Ali Sabancı, Ömer ve Demir Sabancı'nın işbirliğiyle Türkiye'deki ilk mağazasını ağustos ayı sonunda Bursa'da açıyor. Güler Sabancı'nın liderliğinde yoluna devam eden Sabancı Grubu'na bağlı Teknosa'ya da rakip olarak gösterilen Electro World, 'ürün gamında en yüksek çeşit ve piyasanın dip noktasında fiyat' iddiasıyla pazara girerken, hedef yıl sonuna kadar beş mağaza.
Electro World genel müdürü Ali Serhan Şahin, Teknosa'yla rakip olmadıklarını çünkü Electro World'de mağaza büyüklüklerinin ortalama 3 bin metrekare düzeyinde bulunduğuna dikkat çekerken, "Tüketicinin cebinden para alan herkes bizim rakibimiz. Aslında Türkiye'de gerçek rakipler bayiler" dedi. DSGI, Esas Holding ile Ömer ve Demir Sabancı ortaklığıyla Türkiye'ye gelen Electro World'de yüzde 60'lık pay yabancılara ait, yönetim de ise söz hakkı yüzde 50-50 şeklinde benimsenmiş. Bu yıl sonuna kadar Bursa, Konya, Ankara'da birer mağaza, İstanbul'da ise
iki mağaza açarak büyümesini sürdürecek olan Electro World, yaklaşık 10 milyon avroluk yatırım gerçekleştirecek.

İstanbul'da iki mağaza
Electro World'de kahverengi ve beyaz eşyadan telekoma, bilgisayar ürünlerinden tavaya kadar her tür elektronik ürünle, prize giren ürünlerin yardımcı aksesuvarlarının satışa sunulacağını belirten Ali Serhan Şahin, "Örneğin Bursa mağazamızda 120 çeşit ütü, 30 çeşit telsiz telefon, 180 çeşit cep telefonu bulunacak. En iyi fiyat, geniş ürün ve etkin personel yapımızla rekabet edeceğiz" diye konuştu. İlk mağazasını ağustos ayı sonunda Bursa Korumax alışveriş merkezinde açacak olan Electro World'ün diğer mağazası ise İstanbul Bakırköy'de, ardından da Esentepe'de hizmete girecek.
Türkiye pazarında yapılanmasını yılbaşında başlatan DSGI ve Türk ortaklar, ilk olarak genel müdür Ali Serhan Şahin'i işe almış. Tüm iş planlarını kendisinin hazırladığını ve ortaklar tarafından onaylanan projeye göre oluşturulduğunu aktaran Ali Serhan Şahin, hedeflerinin her yıl 5-10 mağaza açmak olduğunu açıkladı. Grubun Türkiye'yle birlikte 15 ülkede fiziksel olarak mağazasının bulunduğunu, 14 ülkede ise internet üzerinden satış gerçekleştirdiğini hatırlatan Şahin, Türkiye'de de bu alanda yatırımın uzak olmadığını ifade etti. Elektronik ürünler perakendeciliği alanında Türkiye'de fırsatların çok olduğuna da dikkat çeken Ali Serhan Şahin şöyle devam etti:
"Türkiye bu sektörde Avrupa sıralamasında 20'nci sıralarda ve Avrupa ülkelerinin çok gerisinde. Avrupa'da kişi başına 100 avroluk elektronik ürün tüketimi varken bu rakam Avrupa ülkelerinde 5-10 kat fazla. Bu yüzden Türkiye pazarında daha gidilecek çok yol var. Ayrıca Türkiye, dünyanın en büyük perakendecilerinin Çin, Hindistan, Rusya ve Güney Amerika ülkeleriyle birlikte ilk beş pazarından biri haline geldi. Türkiye daha önceleri bu listede değildi."


(Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #381
"Futbolda artık duran toplar var, küçük cinlikler var. Çünkü herkes endüstriyel futbol oynuyor artık."
Deniz Gökçe, FB-GS maçında yorum yaparken, "Deniz Bey, bi sussanız da maçı izlesek," dedirtiyor.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.