Radikal-çevrimiçi / Politika / Köşk'e ilk davet eşsiz
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  1 Eylül 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gençlikte sevmek için yaşarız, yaş ilerledikçe yaşamayı severiz.
Saint-Euremond
Tarihte Bugün
Takvimler 01 eylül tarihini gösterdiği zaman...

1895 yılında,
Kadınlara Mahsus Gazete yayımlanmaya başladı.
1925 yılında,
I. Tıp Kongresi Ankara'da toplandı.
1933 yılında,
Denizyollarında devletçe işletme tekeli başladı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

Köşk'e ilk davet eşsiz

Kutlamaları kabul edecek olan Gül, hiçbir resepsiyona davet edilmeyen DTP'lileri de çağıracak. Bu tür resepsiyonlar genelde akşam saatlerinde yapılırken Gül konukları 11.30'da kabul edecek

01/09/2007 (1172 kişi okudu)

HİLAL KÖYLÜ (Arşivi)

ANKARA - Türbanlı eşi Hayrünnisa Gül nedeniyle askerlerin resepsiyonlarına ve davetlerine "eşsiz" davet edilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde 5 Eylül Çarşamba günü vereceği ilk geniş katılımlı resepsiyonu "eşsiz" düzenleyecek. DTP'li vekilleri de davet etmesi beklenen Gül, 'devlet erkânı'nın kutlamalarını kabul edeceği resepsiyon için göndereceği davetiyelerde "11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kutlamaları kabul etmek üzere düzenleyeceği resepsiyona katılımınızı bekler" çağrısını yapacak.
Edinilen bilgiye göre Gül, resepsiyon için düğmeye bastı ve Köşk personeli çalışmalarına başladı. Köşk'teki yetkililer, davetiyenin 'eşsiz' olacağının kesinleştirildiğini kaydettiler. Resepsiyonun 11.30'da gerçekleştirilecek bir 'çalışma toplantısı' niteliğinde olacağını belirten köşk kaynakları, 'eşli-eşsiz davetiye' tartışmaları için "Bu tür resepsiyonlar, kimi zaman Batı'da da eşsiz gerçekleştiriliyor" dese de, protokolden sorumlu tüm büyükelçiler, "Resepsiyonun akşam verilmemesi dikkat çekici. Ama bu tür resepsiyonlar her yerde genelde eşli gerçekleştirilir. Yine de durumu iyi niyetle değerlendirmek gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı, Köşk'te eşli de resepsiyon verecektir" yorumunu yapıyor. Özellikle Batı'da devlet başkanlarının zaman zaman eşsiz resepsiyonlar da verdiğini belirten aynı büyükelçiler, "Ama genelde tanışma, kutlamaları kabul resepsiyonları eşli gerçekleştirilir" diyor.

DTP'lilere ayrım yok
Genelkurmay Başkanlığı'nın 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlediği resepsiyona eşsiz davet edilen Cumhurbaşkanı Gül, PKK'ya 'bölücü örgüt' demedikleri için resepsiyona hiç davet edilmeyen Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyelerini de Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyonda ağırlayacak. Resepsiyonda 'A Protokolü' uygulanacağını belirten Köşk kaynakları, "Tıpkı 29 Ekim resepsiyonundaki gibi olacak. Devletin tüm üst düzey yetkilileri, meclis başkanı, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, yargı organlarının üst düzey yetkilileri, büyükelçiler resepsiyona çağrılı olacak" açıklamasını yaptılar. Resepsiyon davetiyelerinin hafta sonundan itibaren konuklara gönderilmesi bekleniyor.

Baykal: Eşsiz gitmem
CHP lideri Deniz Baykal ise gazetecilerin resepsiyona katılıp katılmayacağına ilişkin sorularına, "Eşim olmadan gitmem" şeklinde espriyle karşılık verdi. "Hükümeti nasıl buldunuz?" sorusuna "Yazılı buldum gazetelerde" karşılığını veren Baykal, yeni kabinenin sürpriz olmadığını söyledi.
28 Ağustos'ta cumhurbaşkanı seçildikten sonra görevi Ahmet Necdet Sezer'den teslim alan Abdullah Gül, Köşk'ün teşkilat yapısı ve işleyişi ile ilgili ilk bilgileri pazartesi günü Köşk'ün Özel Kalem Müdiresi Büyükelçi Zergün Korutürk ve Genel Sekreter Kemal Nehrozoğlu rehberliğindeki Köşk ekibinden alacak. Sezer döneminde Köşk'e atanan Zergün Hanım'la yeni dönemde de çalışmak istediğini dillendiren Cumhurbaşkanı Gül, görevinden istifa eden Nehrozoğlu'na "Yeni genel sekreterimizi belirleyene kadar bizimle olun" ricasında bulundu.
Yeni genel sekreter için henüz herhangi bir isimle bağlantı kurmadığı öğrenilen Cumhurbaşkanı Gül'ün, tüm Köşk personelinin de 'rahat rahat' çalışması, 'istedikleri durumda görevlerinden ayrılabilecekleri' görüşünü de Zergün Hanım aracılığıyla köşk çalışanlarına ilettiği belirtildi.
Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Konutu'ndan Çankaya Köşkü'ne taşınma konusunda da 'aceleci' davranmak istemiyor. Çankaya Köşkü'nde değerlendirmelerini yaptıktan sonra akşam saatlerinde Dışişleri Konutu'na geçen Gül, yabancı devlet adamlarından gelen telefonları da Dışişleri Konutu'ndan yanıtlamaya çalışıyor. Köşk ile konut arasında zaman zaman telefon bağlantısı kurmakta zorlanan Köşk ekibinin Gül'le görüştürmek istediği yabancı konukların başında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon geliyor.

ABD yolculuğu hazırlığı
Cumhurbaşkanı seçildiği 28 Ağustos'tan bugüne geçen üç gün içinde 20'ye yakın devlet başkanı ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, en sıcak görüşmelerini ABD Başkanı George Bush ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdi.
Gül'ü telefonla arayıp kutlayan ABD Başkanı Bush, "Sizinle ilişkilerimiz daha da sıcaklaşacak. Ekim ya da kasımda sizi Amerika'ya bekliyoruz" davetinde bulundu. Bush'un bu davetine olumlu yanıt veren Gül'ün, Amerika yolculuğu için hazırlıklara da başladığı belirtildi. Gül, "Türk dünyası sizi kucaklıyor" mesajı aldığı Aliyev'e de, "Türk dünyası özel ilgi alanım olacak" mesajıyla yanıt verdi.
Gül, kutlamaları kabul etmek için Köşk'te 5 Ağustos'ta resepsiyon verdiği gün Türkiye'deki ilk resmi konuğunu da kabul edecek. Gül'ün ilk konuğu AB üyelik sürecinde Türkiye'nin 'en büyük destekçisi' olarak bilinen Britanya'nın Dışişleri Bakanı David Miliband olacak. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın resmi davetlisi olarak Ankara'da temaslarda bulunacak Miliband, Gül tarafından da kabul edilecek. Gül'ün ilk yurtdışı gezisini KKTC'ye yapmayı öngördüğü, ilk uluslararası zirve toplantısına da sonbaharda İstanbul'da katılacağı kaydedildi.

GAP'la İstanbul'a
Cumhurbaşkanı Gül, cumhurbaşkanlarının kullandığı GAP uçağını da dün ilk kez kullandı. Deniz ve Hava Harp Okulu öğrencilerinin mezuniyet törenine katılmak üzere Esenboğa Havaalanı'ndan askeri törenle uğurlanan Gül, Köşk'ün eski ve yeni basın müşavirleri Metin Yalman ile Ahmet Sever'i de yanında götürdü. Özel Kalem Müdiresi Zergün Korutürk'ü de yanına alan Gül'ün hafta sonunda bir programı yok. Gül, pazartesi günü TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı kabul edecek.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 11 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
9
Politika sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #403
"Yaratılan hayali bir kahramanla ülkemin gencecik insanlarının kanunsuzluğa ve eğitimsizliğe özendirilmesinden rahatsızlık duyuyorum."
Kurtlar Vadisi dizisinde bir karaktere benzetilmekten ötürü büyük rahatsızlık duyan Alaattin Çakıcı...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.