Radikal-çevrimiçi / Politika / Koray Aydın beraat etti
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  6 Ekim 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Yumuşak olma ezilirsin sert olma kıyılırsınn.
Victor Hugo
Tarihte Bugün
Takvimler 06 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1917 yılında,
Mustafa Kemal 7. Ordu Komutanlığı'ndan istifa ettiğini bir yazı ile Enver Paşa'ya bildirdi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

Koray Aydın beraat etti

Koray Aydın beraat etti
Koray Aydın hakkında beraat kararı okunurken, mahkeme başkanının uyarısına rağmen salondaki ülkücülerden alkış koptu. Aydın'ın eşi gözyaşlarını tutamadı. Aydın kapıda bekleyenleri 'kurt' işaretiyle selamladı. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN
Yüce Divan'daki son davadan da ceza çıkmadı. 216.5 yıl hapis ve 1.9 milyon YTL para cezası istemiyle yargılanan eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın, tüm suçlarından beraat etti. Kapıda ülkücülerin alkışları ve 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganıyla karşılanan Aydın, 'Yüce Divan'da 11-0 kazandım. Siyasete kaldığım yerden devam edeceğim' dedi

06/10/2007 (3196 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - MHP'li eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın, 216.5 yıl hapis istemiyle Yüce Divan'da yargılandığı davada, ihaleye fesat karıştırmak ve haksız mal edinmek suçlarından oybirliğiyle, görevini kötüye kullanma suçundansa oyçokluğuyla beraat etti. Yüce Divan'da 11-0 kazandığını söyleyen Aydın, "Bu karar, hakkımda linç kararı alanların yüzüne indirilmiş bir tokattır" dedi. Aydın, siyasete kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı.
Yüce Divan'daki davanın dün yapılan karar duruşmasına, Koray Aydın ve avukatı ile müdahil avukatlar katıldı. Davayı, Aydın'ın eşi Gönül Aydın ve üç oğlunun yanı sıra ülkücüler de izledi. Yüce Divan'a başkanlık yapan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, salondakileri taşkınlık göstermemeleri konusunda uyardıktan sonra kararı okudu.

Dört kez oybirliğiyle beraat
Yüce Divan, 12 ayrı ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan Koray Aydın hakkında, 'suçun yasal unsurları oluşmadığını' gerekçe göstererek oybirliğiyle beraat kararı verdi.
Yüce Divan, bakanlığında meydana gelen yolsuzlukları önleme konusunda gerekli tedbirleri almadığı için görevini kötüye kullanmakla suçlanan Aydın'ı, bu suçtan da suçun yasal unsurları oluşmadığını gerekçe göstererek oy birliğiyle beraat ettirdi.
Koray Aydın, taşra birimlerince yapılması gereken 17 ihaleyi merkeze aldığı için görevini kötüye kullandığı yönündeki suçlamadan da Yüca Divan üyelerinin oybirliğiyle beraat etti.
Yüce Divan'ın oybirliğiyle beraat kararı aldığı diğer bir suçlamaysa haksız mal edinmek suçlaması oldu. Yüce Divan heyeti, suçunun sabit olmadığı gerekçesiyle Aydın'ı haksız mal edinmek suçundan da beraat ettirdi. Yüce Divan, Aydın ve yakınlarının malvarlıkları üzerindeki tedbiri de kaldırdı.

Üç muhalefet şerhi
Koray Aydın, 'özelliği bulunmayan yapım işi' kapsamında olmadığı halde 19 ihaleyi 'özelliği bulunan yapım işi' gibi gösterip davetiye usulüyle gerçekleştirerek görevini kötüye kullandığı suçlamasındansa oyçokluğuyla beraat etti. Aydın'ın bu suçtan beraatine Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kılıç ile üyeler Sacit Adalı, Şevket Apalak ve Ferruh Kaleli muhalefet şerhi koydu.
Yüce Divan'ın beraat kararı, Haşim Kılıç'ın uyarısına rağmen salondaki ülkücüler tarafından alkışlandı. Koray Aydın'ın eşi Gönül Aydın'sa karar okunurken gözyaşlarını tutamadı.
Bu arada, Anayasa Mahkemesi'nin önünde toplanan bir grup ülkücü de üzerinde 'İşte ülkücü duruş, hesap verdi kuruş kuruş', 'Bu dava burada bitmez' ve 'Efsane bakan' yazan dövizler taşıdılar. Karar açıklandıktan sonra Anayasa Mahkemesi'nin önündeki yolu bir süre trafiğe kapatan ülkücüler, 'Vur vur inlesin, AKP dinlesin' ve 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganları attılar.

'Bir kadir gecesiydi...'
Yüce Divan çıkışında bir açıklama yapan eski bakan Koray Aydın, "9 Kasım 2004 tarihinde, bir ramazan günü, üstelik kadir gecesi Yüce Divan'a sevkedildim. O gece yastığa başımı koyduğumda kendimi anlatma fırsatı verdiği için Allah'a şükrettim. Yine bir ramazan ayında, üstelik bir cuma namazı sonrası başım dik, alnım açık olarak mahkemeden çıktığım için Allah'a şükrediyorum" diye konuştu.
Siyasi bir lince kurban gittiğini savunan Aydın, "Bu karar, hakkımda siyasi linç kararı alanların suratına indirilmiş tokat olmuştur" dedi. Türkiye'de kirli siyaset yapıldığını belirten Aydın, "Türkiye'de siyasetçinin siyasetçiye yaptığını, kimse kimseye yapmaz" şeklinde konuştu. Bakanlığı döneminde yolsuzluk iddiaları üzerine hem bakanlık hem de milletvekilliğinden istifa ettiğini hatırlatan Aydın, "Bugün koltuklarına yapışanları görünce ne kadar doğru yaptığımı görüyorum" dedi. Yüce Divan'da 11-0 kazandığını belirten Aydın, "Bir ülkücü olarak yılmadım, siyasete bıraktığım yerden devam edeceğim" dedi.İstenen ceza bir rekor oldu
Eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'a 'ihalelere fesat karıştırmak ve haksız servet edinmek' iddiasıyla 216 yıl 6 aya kadar hapis ve 1 trilyon 961 milyar lira (1 milyon 961 bin YTL) ağır para cezası istenmişti. Bu 'rekor ceza istemi' Yüce Divan'da istenen en ağır ceza olmuştu.
Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Koray Aydın hakkında hazırladığı iddianamede, Aydın'ın bakanlığı döneminde ihalelerin yüzde 92'sinin istisnai usul olması gereken davet yoluyla yapıldığını, davet edilen firmaların çoğunun ihale öncesi tanıtım dosyası vermediğini, kazanan firmaların sanığın ortağı olduğu firmalardan alışveriş yaptıklarını belirtti.
Başsavcı Ok, mütalaasının ikinci bölümünde sanığın bakanlık öncesi, bakanlık ve sonrasına ilişkin verdiği mal bildiriminde, eşinin 300 milyon liralık mücevheratının 140 milyara yükseldiğini beyan etmesine dikkat çekti. Malvarlığında 1 trilyon 968 milyar 466 milyon 609 bin Türk Lirası artış olan Aydın'ın o dönemdeki yasal gelirinin 39 milyar 622 milyon Türk Lirası olduğunu belirtti.
Başsavcı Nuri Ok, Aydın hakkında her bir ihale için ayrı ceza ve haksız servet suçlarından sanık hakkında toplam 87 yıl 4 aydan 216 yıl 6 aya kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Ayrıca sanığın 'haksız edindiği' 1 trilyon 961 milyar 3 milyon liranın, faiziyle Hazine'ye ödenmesine karar verilmesini istemişti.Yüce Divan'da dağ, 48 YTL'lik fare doğurdu
Yüce Divan'daki beş davadan sadece birinden ceza çıktı. O da ertelendi. Beş davadan çıkan tek yaptırım 48 YTL 'masraf' oldu.
DSP-MHP-ANAP koalisyonun başbakan yardımcıları Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Özkan, devlet bakanları Recep Önal ve Güneş Taner, Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu, enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan da Koray Aydın'la beraber Yüce Divan'a sevk edilmişti.

Özkan ve Önal'a beraat
Halk Bankası'nın batık kredileriyle ilgili raporları sümen altı ederek görevlerini kötüye kullanmakla suçlanan Hüsamettin Özkan ve Recep Önal, Yüce Divan'da aynı davada yargılandı. Beraatlerine karar verildi.

Üç isme af
Yüce Divan, Türkbank ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan eski Başbakan Mesut Yılmaz ve Güneş Taner'in birlikte yargılandığı davada, işlenen suçun 'görevi kötüye kullanma' olduğuna hükmetmiş; ancak bu suç Şartla Salıverilme Yasası kapsamına girdiği için davanın kesin hükme bağlanmasını ertelemişti. Karadeniz Sahil Yolu Projesi ihalelerine fesat karıştırmakla suçlanan Yaşar Topçu'nun davası da aynı gerekçeyle karara bağlanmamıştı.

Tek ceza Ersümer'e
Enerji Bakanları Cumhur Ersümer ile Zeki Çakan ise enerji ihalelerinde yolsuzluk gerekçesiyle Yüce Divan'da yargılandılar. Çakan'ı tüm suçlardan beraat ettiren Yüce Divan, Ersümer'i, Esenboğa Mobil Santralı İhalesi'nde görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1.8 yıl hapse mahkûm edip cezayı erteledi; Ersümer'den 48 YTL yargılama gideri alınmasına hükmetti.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 5 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Politika sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #232
"Hep Katherina Hepburn ile aynı projede yer almayı hayal etmiştim. Onun ölümüyle bu artık gerçek bir hayale dönüştü."
Büyümüş de Küçülmüş dizisinde oynayan Melisa Sözen ve hayalleri...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.