Radikal-çevrimiçi / Yorum / Dünyadan Türkiye
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  4 Kasım 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Başkasından övgü bekleyenler, mutluluklarını başkalarının elinde bırakmış zavallılardır.
Gold Smith
Tarihte Bugün
Takvimler 04 kasım tarihini gösterdiği zaman...

1950 yılında,
Türkiye, İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetlerini Koruma Antlaşması’nı imzaladı.
1956 yılında,
Sovyetler, Budapeşte'yi işgal etti.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yorum 

Murat Belge Dünyadan Türkiye

Murat Belge

04/11/2007 (4144 kişi okudu)

Christopher Hitchens önemli, etkili bir gazetecidir. Solcu olduğu için George W. Bush'un ikinci Irak çıkarmasını desteklemesi şaşkınlık, bir zaman sonra da tepki uyandırmıştı. Tepki uyandırmasının nedeni, bunu desteklemesinden çok, karşı çıkanlara bir hayli sert ve sivri bir dille çatmasıydı. Bu aşamada Hitchens'in sol okur çevrelerindeki saygıdeğerliği ve güvenilirliği sarsıldı. Irak olayı buna benzer başka şaşırtıcı tutumlara da yol açmıştı -sol çevrelerde. Şimdi Hitchens gene ilgiyle izlenen bir yazar.
Bu yakınlarda yazdığı bir yazı internet üzerinden elime geçti. Bu nedenle nerede ve tam olarak ne gün yayımlandığını bilmiyorum. Ama yazı Türkiye üstüne olduğu için doğal olarak ilgimi çekti. Christopher Hitchens'ın bir 'Türkiye uzmanı' olduğunu söyleyemeyiz. Ama bütün dünyayı yakından izlemesiyle ve bilgisinin çokluğuyla tanınır. Bir zaman önce Türkiye'nin AB ile ilişkileri üstüne de yazmıştı. Bu da birkaç yıllık bir hikâye olduğu için iyi hatırlamıyorum ama galiba bu yazılarından bazıları Türkçeye de çevrilmişti, çünkü Türkiye'nin AB içinde yer alması gerektiğini savunuyordu.
Ama sözünü ettiğim bu son yazısı Türkiye'nin bir süredir (bazıları çok uzun süredir) izlediği politikalar hakkında pek fazla iyi niyet taşımıyor; onun için, Türkçeye çevrileceği veya sözünün edileceği bana şüpheli göründü.
Oysa bu düşüncelerin Türkiye'de de bilinmesinde yarar var. Çünkü bunların 'eksantrik' bir yazarın kendine özgü ilginç ve aykırı fikirleri olduğu söylenemez. Hitchens genellikle bu sözlerle betimlenebilecek bir yazardır; ama Türkiye'nin dış politikası hakkındaki yargıları dünyada pek çok kişi tarafından da paylaşıldığı için genel durumu, genel eğilimi yansıtıyor.
Hitchens, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki özerk Kürt bölgesini tehdit eden 'sınır ötesi operasyon' ihtimaline hiç iyi gözle bakmamakla birlikte, PKK hakkında da 'Ortadoğu'ya özgü bir Aydınlık Yol'dan daha övücü bir sıfat bulamıyor. Ama PKK'nın oradaki 'haydutça' varlığının, Kürt özerkliğini ezmek için bir bahane olduğunu düşünüyor.
Aynı zaman dilimi içinde Türkiye'nin Kürtlerle ilgili bu tavırları alması ve bu tür girişimlerde bulunması ile Amerika'da, Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarısının ertelenmesinin üst üste gelmesi, bunlara Türk askerlerinin 1974'ten beri Kıbrıs'ta Türk askerlerinin de varlığı eklenince, Hitchens'a, 'fazla ileri gitmek' gibi görünüyor.
Milliyetçi odakların (istediğiniz her renkten var) Türkiye içinde ürettiği ve pompaladığı ideoloji, 'Türk'ün Türk'ten başka dostu yok' temeli üzerinden biçimlenir. Böylece, kendimizi, durmadan yabancıların gadrine uğrayan, haksızlığa uğrayan, hakları çiğnenen bir toplum ve bir halk gibi görürüz. Aşırı milliyetçi görüşleri benimsemeyen sıradan Türkiye halkı da dünyadaki durumumuzun böyle olduğuna inanır.
Oysa dünyanın Türkiye'ye bakışı hiç böyle değil ve Christopher Hitchens da, biraz sert bir dille, bu 'öteki' bakışı dile getiriyor. İsrail'in Türkiye'yi stratejik müttefik gibi görmesinin, ama her şeyden önce, Türkiye'nin ('ileri derecede politize' kelimeleriyle nitelediği) silahlı kuvvetlerine verilen önemin, Türkiye'ye, dış politikada böyle davranma imkânı kazandırdığını söylüyor. Bütün bu tavırları sergileyen bir Türkiye'nin demokratik bir toplum olamayacağını 'ima' ediyor, çünkü Türkiye'ye yapılacak 'iyiliğin', Irak sınırındaki yığınağın geri çekilmesi, Kıbrıs'taki askeri varlığa son verilmesi ve Ermeni konusunda gerçekliğin kabul edilmesi için çalışmaktan geçeceğini söylüyor. Bunlarla, Hitchens da bir '301' hak etmiş oluyor.Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 25 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Yorum sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #233
"Sizin animasyonunuz, bizim depresyonumuz! Komşulara saygılı olun ve gürültü kirliliğini bitirin!"
Kuşadası'nda bir otelde her akşam yapılan animasyon gösterisi bitişikteki site sakinlerini rahatsız edince, çareyi sokağa pankart asmakta buluyorlar.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.