Radikal-çevrimiçi / Politika / <I>Otobüste bile içilirdi, barda bile yasaklanıyor</I><br>Sigarayla mücadelede yeni aşamaya geçiliyor
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  31 Aralık 2007 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Başkalarıyla fikir anlaşmazlığı sonunda kazanılan şöhret, yontulmuş elmas gibi parlak olur.
Francis Bacon
Tarihte Bugün
Takvimler 31 aralık tarihini gösterdiği zaman...

1942 yılında,
Türkiye ile Almanya arasında savaş malzemesi alımı için kredi antlaşması imzalandı

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

Otobüste bile içilirdi, barda bile yasaklanıyor
Sigarayla mücadelede yeni aşamaya geçiliyor

1989'a kadar otobüs, uçak ve trenlerde sigara içilirdi, 2008'deyse artık içilen kapalı yer kalmayacak gibi. Okul bahçeleri ve stadyumlara da yasak geliyor

31/12/2007 (16003 kişi okudu)

RADİKAL -
Sigara firmaları barlarda ve meyhanelerde sigara promosyonu yapamayacak.

ANKARA - Dünyanın birçok ülkesinde kapalı mekânları aşarak açık alanlarda bile yaygınlaşan sigara yasağı 2008'den itibaren Türkiye'de de genişliyor. Yeni düzenleme, koridorlar da dahil, kamu hizmeti verilen kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklıyor. Taksilerin yanı sıra her türlü toplu ulaşım aracında sigara yasak olacak. Barlarda ve statlarda sigara içinlere özel bölüm ayrılması öngörülüyor. Yasaklara uymayanlara ağır para cezası uygulanacak.
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine geçen hafta başlanan ve 1. maddesi kabul edilen 'Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun'da değişiklik yapan yasa teklifinin ele alınmasına yarından sonra devam edilecek. TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl tarafından hazırlanan yasa teklifine göre, tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığı yerler şöyle:

 • Kamu binalarının kapalı alanları,
 • Koridorları dahil, her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı binaların kapalı alanları,
 • Taksi hizmeti verenler de dahil olmak üzere, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları,
 • Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler dahil, ilk ve orta öğrenim kurumlarının, on sekiz yaşını doldurmamış kişlere yönelik kültürel ve sosyal hizmet verilen binaların, sağlık kurumlarının ve ibadethanelerin açık alanları.

  Otellerde sigara içilemeyecek
  Yasağa ilişkin diğer düzenlemeler şöyle:
  Sigara içenler için ayrı bölüm tahsis edilmesi zorunluluğu kahvehane, kafeterya ve birahane gibi eğlence yerleri için de geçerli olacak. Otellerde sigara içilemeyecek. Ancak, sigara içen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş kısımlar oluşturulabilecek. Sigarasız bölüm oluşturamayan işletmelerde sigara tümüyle yasak olacak. İşletmelere sigarasız bölüm yapmaları için, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı aylık süre tanınacak. İşletmesinde sigara içilen bölüm ayırmayanlara 500'den 5000 YTL'ye kadar idari para cezası uygulanacak.
  'Gaz odası' olarak adlandırılan, sigara içenler için ayrılan bölümlere 18 yaşından küçük kişilerin girmesi yasak olacak.
  Açık havada gerçekleştirilen spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetleri sırasında tütün ürünleri kullanılamayacak, ancak sigara içinlere mahsus alanlar oluşturulacak.
  Sigara firmalarının isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtım yapılamayacak. Sigara üretimi ve pazarlamasını yapan firmalar, hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya marka ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak.
  Sigara şirketlerinin isimleri, amblemleri veya bunları çağrıştıracak alametler kıyafet, takı ve aksesuar olarak taşınamayacak. Kent içinde sigara dağıtımı yapan sigara şirketlerine ait araçlarda, markaların tanınmasını sağlayacak bir uygulamaya gidilemeyecek. Sigara üreticilerinin kafe, bar ve restoranlarda promosyon amaçlı sigara dağıtımı yasaklanacak. Getirilen yasaklara uymayan sigara şirketlerine her bir yasak için 50 bin YTL'den 250 bin YTL'ye kadar idari para cezası uygulanacak.
  Sigara şirketleri, isim, logo veya amblemlerini kullanarak basın yayın organlarında ilan yayınlayamayacak. Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde sigara içen kişilerin görüntülerine yer verilemeyecek.
  Bu yasağa uymayan televizyon ve radyolara 50 bin YTL'den 100 bin YTL'ye kadar idari para cezası uygulanacak.

  Otomatik sigara makinesi yasak
  Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde sigara satışı yapılamayacak.
  Tütün ürünleri, paket açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satılamayacak.
  Otomatik makinelerle, telefon, internet gibi elektronik ortamlarda sigara satışı yapılamayacak ve satış amacıyla kargo yoluyla taşınamayacak.
  Tütün ürünleri on sekiz yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşacağı ve işletme dışından görülecek şekilde satışa sunulamayacak. Bu yasağa aykırı hareket edenler bin YTL'den 10 bin YTL'ye kadar para cezasına çarptırılacak.
  Televizyon ve radyolarda ayda en az 60 dakika sigara alışkanlığının zararları konusunda uyarıcı, eğitici mahiyette yayın yapmak zorunlu olacak. Bu yayınlar sabah 8 ile akşam 22 saatleri arasında yapılacak. Bu yükümlülüğe uymayan televizyonlara da yüksek para cezaları uygulanacak.

  Bir zamanlar her yer 'dumanaltı'ydı
  Türkiye 'sigara yasağı' kavramıyla 1980'li yılların ikinci yarısında
  tanıştı. 1986 ve 1989'da verilen iki ayrı yasa teklifleriyle, kapalı
  alanlarda sigara yasağı getirilmek istendi, ancak sigara lobileri bunu engelledi. Buna rağmen önce uçaklarda, sonra da tren ve otobüslerde fiilen sigara yasağı uygulanmaya başlandı. Uçaklarda başlarda sadece arka koltuklarda sigaraya izin verilirken, zamanla tümüyle kaldırıldı.
  1996'da Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun çıkartılarak, hastaneler, okullar, kültür hizmeti verilen yerler, kapalı spor salonları toplu taşıma araçlarıyla bekleme salonlarında sigara içilmesi hukuken yasaklandı.


 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 11 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  9
  Politika sayfasındaki diğer haberler
  ÖZLÜ SÖZ #217

  "Miden ağrır, başın döner..."
  Doğuş, akşamdan kalma birinin rahatsızlıklarını mı tarif ediyor, yoksa yediği tavuk bozuk çıkan birinde baş gösteren rahatsızlıkları mı? Doğru cevap "aşk"ı olacaktı.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.