Radikal-çevrimiçi / Türkiye / İhmal çok suçlu yok!
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  19 Ocak 2008 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Düşünmek kolaydır, yapmak zordur. Dünyada en güç olanşey de düşünüleni yapmaktır.
Goethe
Tarihte Bugün
Takvimler 19 ocak tarihini gösterdiği zaman...

1997 yılında,
Susurluk kazasını protesto etmek amacıyla 'Bu memleket bizim' mitingi yapıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

İhmal çok suçlu yok!

Dink cinayetinde onlarca kamu görevlisinin ihmali vardı. Bir yıl geçti. Hemen hepsi koltuğunu korudu, sadece iki polis, iki jandarma yargılanıyor

19/01/2008 ( kişi okudu)

İSTANBUL:
Vali Muammer Güler: Dink 2004 yılında İstanbul Valiliği'ne çağrılarak iki kişi tarafından tehdit edildiğini söylemişti. Güler, mahkeme kararına karşın bu kişilerin kimliğini açıklamadı. Sadece MİT mensubu olduklarını açıkladı, tehdit etmediklerini, uyardıklarını söyledi.
Trabzon Emniyeti'nin Dink'in öldürülmesiyle ilgili düzenlediği ve İstanbul'a gönderilen istihbarat evrakı Vali Güler'in masasına geldi. Yazının gereklerini yerine getirmemekle suçlandı. Son olarak cinayet için 'Basit bir olay' tanımlamasında bulundu. İki kez idari soruşturma izni verildi. KOLTUĞUNDA.

Vali Yardımcısı Ergun Güngör: Tehdit edildiğini söylediği gün Hrant Dink'i valiliğe o çağırdı. MİT mensubu olduğu söylenen kişilerin kimliğini mahkemeye ve TBMM Dink Cinayetini Araştırma Alt Komisyonu'na açıklamadı. Çankırı'ya tayin edildi. Ancak sonra tayini bir yıl ertelendi. KOLTUĞUNDA.

Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah: Cinayetin hemen ardından "Örgüt bağlantısı yok. Milliyetçi duygularla işlenmiş bir cinayet" yorumunu yaptı.
Dink cinayetiyle ilgili Trabzon Emniyeti'nin gönderdiği 'Yasin Hayal'in Dink'i öldürme planı yaptığı ve eylemin ardından İstanbul'da kalacağı yerlerin anlatıldığı' istihbarat evrakını işleme koymadı. 'Evrak düşük kodlu, bana ulaşmadı' diyerek kendini savundu. Hakkındaki çok sayıda suç duyurusu sonuçsuz kaldı. KOLTUĞUNDA.

İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler: Trabzon Emniyeti'nin istihbarat evrakında Yasin Hayal'in cinayet planı ve cinayetin ardından saklanacağı yer tarif edilmişti. Ancak İstanbul polisi bu adrese giderek bakmadı bile. Araştırma yapmadan böyle bir adresin olmadığı yönünde evrak düzenlediler. Güler, görevinden alındı. Soruşturması süren Güler, cinayetten iki ay sonra atandığı Şükrü Balcı Polis Okulu'ndaki KOLTUĞUNDA.

ANKARA:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Cinayetin ardından "Hrant Dink cinayetinin bütün yönleriyle aydınlatılması, adaletin yerini bulması bakımından elbette kutsal bir görev yerine gelmektedir" dedi. Ancak cinayetle ilgili halen pek çok cevapsız soru var. Başbakan KOLTUĞUNDA.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu: Çok sayıda ihmali ortaya çıkan polis ve jandarmanın başında o vardı. Uğur Mumcu ve Bahriye Üçok gibi siyasi cinayetler işlendiğinde de İçişleri Bakanı'ydı. Son seçimde yine milletvekili seçildi. Hâlâ Meclis'teki KOLTUĞUNDA.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Hrant Dink'in hedefe koyan Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesini savundu. 2005'teki Ermeni Konferansı'nı düzenleyenlere 'Bizi sırtımızdan hançerliyorlar' diyen Çiçek, Başbakan Yardımcısı. KOLTUĞUNDA.

İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek: Hayal ve Tuncel, 24 Ekim 2004'te McDonald's'ı bombaladıklarında Trabzon Emniyet Müdürü'ydü. Dink davası dosyasındaki 48 evrakın, devlet gizliliği gerekçesiyle imha edilmesini istedi. İmha edilen evrakın içeriği halen sır. Soruşturmasına izin verilmeyen Akyürek, İstihbarat Daire Başkanlığı KOLTUĞUNDA.

SAMSUN:
Samsun polisi ve jandarması: O.S.'nin Samsun Terörle Mücadele Şubesi'nde polis ve jandarmalarla kahramanlık pozları ortaya çıkmıştı. Savcılığın soruşturma açtığı 20 güvenlik görevlisi hakkında takipsizlik kararı verildi. Onlar KOLTUKLARINDA.
Terörle Mücadele Şube Müdürvekili Metin Balta: O.S.'yi çay ocağına götürerek kahramanlık pozlarının çekilmesine neden oldu. YARGILANIYOR.
Komiser İbrahim Fırat: Karakolda çekilen görüntüleri basına sızdırmakla suçlanıyor. YARGILANIYOR.

TRABZON:
Eski Trabzon Valisi Hüseyin Yavuz Demir: Cinayetin ardından görevinden alındı. Hakkında soruşturma yok. Merkezdeki KOLTUĞUNDA.

Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay: Hrant Dink'in öldürüleceği konusunda 17 kez ihbar yapıldı. Gereğini yapmamakla suçlandı. Hakkında ön inceleme başlatıldı. Ancak Trabzon İl İdare Kurulu, incelemenin soruşturmaya dönüşmesine izin vermedi. Bir süre kızağa çekildikten sonra bugün Burdur Emniyet Müdürlüğü KOLTUĞUNDA.
Eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç: Erhan Tuncel'i, suça karışmasına karşın yasalara aykırı olarak polis muhbiri yaptığı öne sürüldü. Tuncel Dink'in öldürüleceğini ona anlattığını söylemişti. Hakkında ön inceleme başlatıldı, soruşturmaya dönüştürülmedi. Afyon Emniyet Müdürlüğü'nde istihbarat şube müdürü KOLTUĞUNDA.

Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı: İddialara göre Engin Dinç'in yerine göreve geldikten sonra Erhan Tuncel'in haber elemanlığı görevine son verdi. İstihbarat alma çalışmalarını da durdurduğu öne sürülen, ancak hakkında soruşturma açılmayan Faruk Sarı, KOLTUĞUNDA.

Trabzon Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk: Yasin Hayal'in ifadesine göre Öztürk, "Bu bayrak düştü. Ya Erhan ya da Yasin yerden kaldıracak" demişti. McDonald's bombalamasından sonra Yasin Hayal'in babasına cep telefonundaki Muhsin Yazıcıoğlu resmini göstermişti. Baba Hayal'in ifadelerine göre Yahya Öztürk'ün oğlunu az bir cezayla kurtarmayı vaat etmişti.
Cezaevinden çıktıktan sonra da Yasin Hayal, Öztürk'ü Emniyet müdürlüğünde ziyaret ediyordu.
Cinayetten iki ay sonra görevinden alınan Yahya Öztürk'le ilgili soruşturma sürüyor. Artık Personel Şube Müdürlüğü'ndeki KOLTUĞUNDA.
Trabzon İstihbarat Şube polisi Muhittin Zenit: Erhan Tuncel'den bilgi alan istihbarat polisiydi. Hrant Dink'in ceseti kaldırımdayken telefonla Erhan Tuncel ile konuşuyordu. Erhan Tuncel, ona 'Reis' diye hitap ediyordu. Daha sonra ortaya çıkan telefon konuşmasında Zenit'in, Hrant Dink nasıl öldürüleceğine kadar bütün detayları bildiği ortaya çıkmıştı. Bağlantısının ortaya çıkmasının ardından hakkında başlatılan soruşturma sürüyor. Daha sonra atandığı İstihbarat Daire Başkanlığı'ndaki KOLTUĞUNDA.
Trabzon İstihbaratı'ndan 'Memduh abi': Telefon dinleme kayıtlarına göre Erhan Tuncel onunla konuşurken 'Memduh abi' diyordu. Cinayetten hemen sonra, telefonla konuşmuşlardı. Polis istihbaratına ait bir telefonu kullanıyordu. Kimliği gizlendi. Şüphe yok ki KOLTUĞUNDA.
Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz: Dink cinayeti konusunda polisten sonra jandarmanın da detaylı bilgisi olduğu ortaya çıkmıştı. Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci, jandarmaya Dink cinayeti konusunda bilgi verdiğini polis ifadesinde anlatıyordu. Müfettişlere verdiği ifadesinde jandarmanın istihbaratının olmadığını söyledi. Polisi suçladı. Jandarma müfettişleri soruşturulmasını engelledi. KOLTUĞUNDA.
Uzman jandarma Veysel Şahin ve başçavuş Okan Şimşek: Coşkun İğci'den cinayet konusunda istihbarat alan jandarmalar arasındaydılar. İfadelere göre Yasin Hayal'in para vererek silah almasını istediği Coşkun İğci'ye 'Parayı al, onu oyala' demişlerdi.
Daha sonra Coşkun İğci'den cinayet silahı parasını Yasin'e iade etmesini istediler. O parayla alınan silahla Hrant Dink öldürüldü. Trabzon savcılığınca haklarında 'görevi ihmal' suçundan dava açılan üç-beş kişiden ikisi oldular. YARGILANIYORLAR.

PELİTLİ
Dink'in öldürülmesi soruşturmasında 19 kişi hakkında dava açıldı. Cinayetin ortaya çıkan bazı aktörleri şöyle:
Erhan Tuncel: Polis muhbiri. McDonald's bombalamasının da faili.
Dink cinayetinin azmettiricisi ve planlayıcısı olmakla suçlanıyor. 'Cinayete azmettirmek'ten ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor. TUTUKLU

Yasin Hayal: Hrant Dink cinayetinin asli faillerinden. Cinayeti hem planlayan hen de azmettirenlerden biri. Yine Trabzon'daki McDonalds'ın bombalanmasının da faili. 'Cinayeti azmettirmek'ten ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor. TUTUKLU
O.S.: Tetikçi. Yaşı 18'den küçük olduğu için indirimle birlikte 'Dink'i öldürmek'ten 18 ile 24 yıl arasında hapsi isteniyor. TUTUKLU.

Zeynel Abidin Yavuz: O.S.'den önce tetikçi olarak seçilmişti. 'Dink'in öldürülmesine yardım etmek ve terör örgütüne üye olmaktan' 35 yıla kadar hapsi isteniyor. TUTUKLU.
Ersin Yolcu: O.S.'yi Dink'i öldürmek için İstanbul'a giderken uğurladı. Cinayetten haberdardı. 'Cinayete yardım ve örgüt üyeliği'nden 35 yıla kadar hapsi isteniyor. TUTUKLU.
Ahmet İskender: Cinayet sırasında onun telefonu kullanıldı. 'Cinayete yardım ve örgüt üyeliği'nden 35 yıla kadar hapsi isteniyor. TUTUKLU.
Coşkun İğci: Yasin Hayal'in eniştesi. Jandarmanın haber elemanı olduğunu söyledi. 'Cinayete yardım etmek ve örgüt üyeliğinden' 35 yıla kadar hapsi isteniyor. TUTUKSUZ.

BİR PARTİ: BBP
Cinayetten sonra sanıklarla bağlantısı ortaya çıkan bir parti de vardı: Büyük Birlik Partisi. Yasin Hayal ve Erhan Tuncel BBP'nin ve Alperen Ocakları'nın aktif üyesiydi. Cinayet planları Alperen Ocakları'nda konuşulmuştu. McDonald's bombalamasından sonra kendilerine sahip çıkan parti yöneticilerinin bazıları Dink cinayetinin sanıkları oldu.
Yaşar Cihan: BBP Trabzon İl Başkanıydı. Trabzon'da ticaret yapıyordu. Yasin Hayal'e cezaevindeyken maddi yardımda bulunduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda oğlu Alperen Ocakları'nda sanıklarla birlikte siyaset yapıyordu. Cihan'ın 'Örgüte yardım'dan 15 yıla kadar hapsi isteniyor. TUTUKSUZ.
Halis Egemen: BBP Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesiydi. McDonald's bombalamasından sonra Yasin Hayal'e yardım etmişti. Cezaevinden çıkışında Yasin'i o karşılamıştı. Dink cinayetinden sonra sanıklara avukat aradığı öne sürüldü.
'Örgüte yardım'dan 15 yıla kadar hapsi isteniyor. TUTUKSUZ.

Muhsin Yazıcıoğlu: BBP Genel Başkanı. Trabzon ziyareti sırasında korumalığını Erhan Tuncel yapmıştı. son genel seçimlerde bağımsız olarak Sivas milletvekili seçildi. BBP'ye döndü. MİLLETVEKİLİ.

Mustafa Öztürk: Cinayet planlanırken Trabzon Alperen Ocakları başkanıydı. Cinayet planlarına tanık olduğunu söylemişti. Öztürk'ün 'Örgüte üye olmak ve cinayete yardım etmek'ten 35 yıla kadar hapsi isteniyor. TUTUKLU. • HAZIRLAYANLAR: DEMET BİLGE ERGÜN ve TİMUR SOYKAN

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 15 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  10
  Türkiye sayfasındaki diğer haberler

   Sıcak Haber

 • 23:06:00 - Cüneyt Koryürek yaşamını yitirdi
 • ÖZLÜ SÖZ #94
  "Görüyor musunuz çocuğa verilen terbiyeyi. Kendi kendini muzır ve hınzır neşriyattan koruyor."
  Kızlarıyla Die Another Day'e giden ve Bond'un Halle Berry'yle seviştiği sahnede eliyle gözlerini kapatarak "Buralar benim için tehlikeli olabilir, en iyisi bakmayayım," diyen küçük kızına övgüler yağdıran Ali Atıf Bir.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.