Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Kaçak içki ve sigaraya hapis cezası
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  29 Ocak 2008 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Bir adamın ünü, gölgesine benzer, yükseldikçe büyür, düştükçe küçülür.
Talleyrand
Tarihte Bugün
Takvimler 29 ocak tarihini gösterdiği zaman...

1959 yılında,
Türkiye ile Avusturya arasında kredi antlaşması imzalandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Kaçak içki ve sigaraya hapis cezası

Kaçak içki ve sigaraya hapis cezası
Sahte ya da kaçak yollarla ülkeye giren alkollü içki vakası, Türkiye'nin gündeminden hiçbir zaman düşmüyor. FOTOĞRAF: FATİH KARACALI / DHA
Bandrolsüz ürün satanlar ve taklit ürünleri ülkeye sokanlar üç yıldan beş yıla, satanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası alacak

29/01/2008 (1855 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - Sigara ve içki kaçakçıları ile tütün mamulleri ve alkollü ürünler piyasasındaki diğer düzenlemelere aykırı hareket edenlere ağır cezalar geliyor. Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan Cezalara İlişkin Yasa Taslağı, ilgili kuruluşların değerlendirmelerinin ardından Başbakanlığa gönderildi.
Tütün ve alkollü içkiler piyasasındaki yasal boşluğu gidererek, sektöre çeki düzen vermeyi amaçlayan taslakta, çeşitli fiillere yönelik adli ve idari cezalara yer veriliyor. Yılın ilk çeyreğinde yasalaşması planlanan düzenlemeyle mevzuata aykırı davrananlara, aralarında hapis cezasının da bulunduğu ağır yaptırımlar getiriliyor.

Hangi eyleme ne ceza?
Bandrole ilişkin cezalar: Tütün mamulleri ve alkollü içkilerde bandrol ve benzeri işaretleri kullanmaksızın, bedelli veya bedelsiz olarak satanlar, yayanlar, bunları sahte evrakla kamu kurumlarından temin edenler, bunları taklit ederek ya da konulduğu üründen kaldırarak, değiştirerek veya ne şekilde olursa olsun elde ederek, amacı dışında kullananlar, bunların taklitlerini ülkeye sokan, bu özelliğini bilerek bulunduran, nakleden, satan ya da kullananlar, üç yıldan beş yıla kadar hapis ve 10 bin günden 20 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.
Bandrol ticaretinin düzenlendiği bu maddeyle kalpazanlık şeklinde devletin değerli evrakını basıp, çoğaltan ve bundan para kazananlara yönelik cezai yaptırım geliyor.

 • Ambalajında bandrol ve benzeri işaret bulunmayan ürünleri veya taklit, sahte ürünleri bulunduranlara, nakledenlere, satanlara, satışa arz edenlere, birden üç yıla kadar hapis ve 1000 günden 5 bin güne kadar para cezası verilecek.
 • Kurumdan izin almadan fabrika veya tesis kuranlara da bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası var.
 • Bandrolsüz ya da sahte bandrollü yakalanan ürünler, alkollü ürün ya da tütün mamulleri, tamamen kaçak eşya hükmünde sayılacak ve kaçak eşyanın tabi olduğu muameleye tabi tutulacak. Burada Kaçakçılık Kanunu geçerli olacak. Bu şekilde ele geçirilen eşyaya el konulacak ve hemen elden çıkarılacak. Aynı şekilde, kaçak eşya yakalayanlara ilişkin ödül müessesesi de aynen uygulanacak.
 • İzinsiz dökme alkollü içkileri piyasaya sunan, sevkıyatını yapan, dökme alkollü içkileri bidon veya galonla satan, arz eden, sevkıyatını yapan veya izin verilen yerlerden farklı yerlerde depolayana, 200 bin YTL idari para cezası uygulanacak.
 • Otomatik makineden, yasak olmasına rağmen sigara-içki satanlara 30 bin YTL ceza kesilecek.
 • Bahis karşılığı ya da ödül olarak tütün mamulleri ya da alkollü içki vermenin cezası 30 bin YTL.
 • 18 yaşını doldurmamışlara tütün mamulü ya da alkollü içki satanlara 5 bin YTL para cezası kesilecek.

  Yoğun denetimler başlayacak
  TAPDK Başkanı Kazım Çalışkan da, yeni düzenlemeyle "Güvenli ürün vasfını sağlama, piyasada rekabeti bozan yasadışı faaliyetleri minimize etme, sektörün bu konudaki duyarlılığını artırma ve cezalarla caydırıcılığı sağlama" amacı güttüklerini bildirdi. Çalışkan, cezalarla ilgili bir yasanın bulunmamasının, uygulamada boşluk yarattığını, yönetmeliklerle düzenlenen bazı cezaların da kâğıt üstünde kalmasına neden olduğunu ifade etti. Taslakla getirilecek cezaların, kayıt dışı ticaretin önüne geçilmesinde de etkili olacağını kaydeden Çalışkan, "Yeni düzenlemede özellikle bandrol suçlarına ilişkin cezalar ağır tutuldu. Bu şekilde halen ülkemizde kayıt dışılığın yoğun olduğu söylenen tütün ve alkollü ürünlerdeki vergi kaybının önüne geçilmesi de amaçlanıyor" dedi. Cezalara ilişkin düzenlemenin yasalaşmasının ardından hemen etkin ve yaygın piyasa denetimlerinin başlatılacağını da belirten Çalışkan, şöyle dedi:"Bizim esas amacımız, bir fiili yapana ceza uygulamak değil, uygulanacak cezalarla bu fiilleri yapma eğilimini sona erdirmektir. Yani cezalarla caydırıcılığı sağlamaktır. Burada da tek yol denetimdir. 2008 yılı, bu konuda yapılacak denetimlerin gündemi belirleyeceği bir yıl olacaktır."


 • (Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)
  Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
  ÖZLÜ SÖZ #173
  "CNN Türk'teki 5N1K programını seyrediyordum. Hani Özgür Kız var ya, Nil Karaibrahimgil. O çıktı. Bayıldım kıza. Ama özgür imajı nedeniyle değil. Gözleri mavi, saçları kıvır kıvır, gitar çalıyordu. 'Ben pozitif bir insanım,' diyordu. 'İşte bana böyle bir k"
  BBG'nin kapıyı vurup giden 02 Ata'sı ideal kadınını tanımlıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.