Radikal-çevrimiçi / Türkiye / 'Titan saadet zinciri'nin büyük halkaları 10 yıl sonra serbest
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  5 Şubat 2008 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Sağlıklı olmak, hayat kavgasında başarının birinci şartıdır.
Ahmet Mithat
Tarihte Bugün
Takvimler 05 şubat tarihini gösterdiği zaman...

1951 yılında,
Türkiye ile İsrail arasında 'Hava Ulaştırma Antlaşması' imzalandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

'Titan saadet zinciri'nin büyük halkaları 10 yıl sonra serbest

'Titan saadet zinciri'nin büyük halkaları 10 yıl sonra serbest
Kenan Şeranoğlu cezaevi çıkışı yüzünü gizledi. FOTOĞRAF: CİHAN YILDIRIM / AA
Dolandırıcılıktan 25 yıl hapis cezası alan Titan'ın lideri Kenan Şeranoğlu, Şeranoğlu'nun babası, Serdal Gülal ve Ahmet Hakan Baz dün tahliye edildi

05/02/2008 (9132 kişi okudu)

ESKİŞEHİR - 'Titancılar' olarak bilinen ve 143 kişiyi dolandırmak suçundan 25'er yıl hapis cezasına çarptırılan Kenan Şeranoğlu, babası Fevzi Barbaros Şeranoğlu, Serdal Güldal ve Ahmet Hakan Baz, 10 yıl cezaevinde yattıktan sonra tahliye oldu.
Almanya'da kuaförlük yapan Hakan Kenan Şeranoğlu, arkadaşı Vahit Gülal'la birlikte İzmir'e giderek oluşturduğu Titan saadet zinciriyle, 30 bin üyeden yaklaşık 8.6 milyon YTL toplamıştı. Şeranoğlu'nun İzmir'de gerçekleştirdiği gösterişli doğum gününün basına yansımasıyla zincir Eylül 1997'de açığa çıktı. Şeranoğlu'nun topladığı paraların büyük bölümünü yurtdışında bankalara yatırdığı belirlendi. Şeranoğlu, babası ve Titan yöneticisi 12 kişi tutuklandı. 29 Mayıs 1998'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yalan beyanda bulunarak 152 kişiden toplam 372 bin 400'er mark (o dönem Almanya avroya geçmemişti) dolandırdıkları gerekçesiyle Titan'ın kurucuları Kenan Şeranoğlu ve babası Barbaros Şeranoğlu başta olmak üzere 11 sanık hakkında 456'şar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. 5 Mayıs 2000'de Şeranoğlu'nun 77 yıl 10 ay hapis, 22 milyar 798 milyon 311 bin 569 lira ağır para cezasına çarptırıldı.
"Şahsi hürriyeti bağlayıcı muvakkat cezaların birleştirilmesi halinde tatbik edilecek ceza, hapiste 25 yılı geçmez" hükmü gereğince Şeranoğlu ve üç kişinin 25 yıl hapiste kalacağı belirtildi.
Ancak Şartlı Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasadan yararlanan Kenan Şeranoğlu, babası Fevzi Barbaros Şeranoğlu ile Serdal Güldal ve Ahmet Hakan Baz, Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi'nden dün tahliye edildi. Titancıları, cezaevi çıkışında İstanbul'dan gelen yakınları karşıladı. Bedelli askerlik yaptıktan sonra yurtdışına çıkmadığı gerekçesiyle Beyoğlu Askerlik Şubesi'nin tebligat çıkardığı Kenan Şeranoğlu Eskişehir Askerlik Şubesi'ne götürüldü. Yazışmaların ardından Şeranoğlu serbest bırakıldı. Şeranoğlu'nun yurtdışına çıkmaması nedeniyle bedelli askerliğinin yanabileceği belirtildi.

Sistem nasıl işliyordu?
Titan saadet zinciri olara bilinen ve birçok kişinin dolandırılmasına yol açan sistem şöyle işliyordu: Titan toplantılarına davetle gidiliyordu. Konuyu 'Titan üyeleri dışında hiç kimseyle konuşmayacağınıza, aksi takdirde 5 bin markı ödemeyi kabul ettiğinizi' belirten bir gizlilik belgesi imzalanıyordu. 2 bin 450 mark ödeyerek Titan'a dahil olunuyordu. İlk iki üyeyi götüren kişi lider konumuna yükseliyor ve götürdüğü üyelerden 300'er mark alıyordu. Üçüncü kişiyi sisteme üye yaptığında grup lideri olan kişi 1000 mark kazanıyordu. Ayrıca liderin getirdiği her üye için 700 mark alınıyordu. Yatırılan paranın 50 markı Titan'a gidiyordu. (Radikal, dha,aa)


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
4
Türkiye sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #349
"Delikanlılık raconunu en iyi bilen kişiler aramızda yoklar artık. Bornovalı Nuri, Dündar Kılıç, Asfalt Rıza, Süleyman Sırrı, İnci Baba, Deveci Abdullah Toygar. Hepsini rahmetle anıyorum."
Biz evleniyoruz evinden Damat Caner, hörmetlerini sunuyor.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.