Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Dünyada petrol fiyatı 100 doları geçti petrol mühendisleri kapışılıyor
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  2 Mart 2008 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Yasalarda düşüneceğimiz tek şey, bizi erdeme götürüp götürmediğidir.
Eflatun
Tarihte Bugün
Takvimler 02 mart tarihini gösterdiği zaman...

1979 yılında,
İstanbul'da Türkiye'nin en büyük soygunu yapıldı. 15 milyon liranın çalındığı kanlı soygunda bir kişi öldü, 4'ü polis 7 kişi de yaralandı.
2001 yılında,
Kemal Derviş, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak kabineye girdi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Dünyada petrol fiyatı 100 doları geçti petrol mühendisleri kapışılıyor

Dünyada petrol fiyatı 100 doları geçti petrol mühendisleri kapışılıyor
Sadece ODTÜ ve İTÜ'de bulunan petrol mühendisliği fakültelerinin üçüncü sınıf öğrencilerine bile iş teklifi geliyor.
Petrol fiyatları artınca tüm dünyada arama faaliyetleri patladı. Bu da petrol mühendislerine yaradı. Artan ihtiyaç nedeniyle petrol mühendislerinin maaşları son üç yılda üçe katlanarak 12 bin dolara çıktı. Yabancı şirketler petrol mühendisliği öğrencileriyle artık okulda anlaşıyor

02/03/2008 (6177 kişi okudu)

NURİYE DOĞU (Arşivi)

İSTANBUL - Petrol fiyatlarındaki artış, petrol mühendislerinin maaşlarını da neredeyse üçe katladı. Petrol mühendisliği son üç yıldır altın çağını yaşıyor. Bundan birkaç yıl önce 25-30 dolar olan petrolün varil fiyatının 50 dolara yükselmesinin ardından dünyada yeni üretim alanları bulma konusunda araştırmaları artırdı. Üretim alanları genişletilirken, derin denizlerde petrol arama çalışmalarına da hız verildi.
Sektördeki bu canlılık, petrol mühendisi ihtiyacını ciddi oranda yükseltti. Türk petrol mühendisleri de diğer ülkelerdeki meslektaşları gibi kapışılıyor. Ancak tüm bu talebe ve yüksek maaşlara rağmen Petrol Mühendisliği Bölümü Türkiye'de yalnızca iki üniversitede var. Bunlar, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi. Birkaç yıl öncesine kadar, mezunlar iş bulmakta zorlanırken, şimdilerde sektörde yaşanan mühendis ihtiyacından üçüncü, dördüncü sınıf öğrencilerine bile şirketlerden yoğun talep gözleniyor.

Maaşlar 4 bin dolardı
Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kul, üç yıl önce 4 bin dolar olan petrol mühendisi maaşlarının 10-12 bin dolara yükseldiğini belirtti. Her sektörde olduğu gibi talebin arzı aşması durumunda fiyatların artacağını vurgulayan Kul, "Son iki yıldır petrol varil fiyatının 50 doları bulması hatta aşması, yeni aramaları da beraberinde getirdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de petrol mühendisleri yoğun ilgi görüyor" dedi. Üniversiteden mezun olanların ilk olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) başvurduğunu ifade eden Kul, mezunların son dönemde TPAO dışında, Romanyalı petrol şirketi Petrom'da da ağırlıklı çalıştıklarının altını çizdi. Petrom, geçtiğimiz aylarda 2009'da Karadeniz'de tespit ettikleri petrol ve doğalgaz kaynakları üzerinden çalışmalara başlayacaklarını açıklamıştı.

'Geleceğe yatırım yapıyorlar'
Yurtdışından birçok şirketin de mühendis açığını gidermek için Türkiye'ye geldiğinin altını çizen Kul, şöyle devam etti: "Fakültelerin son sınıf öğrencilerine bile talep artıyor. Hiç tecrübesi olmayan öğrencilere 5 bin dolar maaş sunuyorlar. Petrol piyasasının geleceğine genç beyinlerle yatırım yapıyorlar. Fransız Perenco ve Romanya'lı Petrom, çok sayıda petrol mühendisimizi istihdam ediyor." Yurtdışından gelen şirketlerin Türkiye'den bu şekilde mühendis götürdüklerini belirten Kul, "Milli petrol şirketimiz TPAO'daki petrol mühendislerimizden bile yurtdışına sürekli artış gösteren bir kaçış var" dedi.

Yurdışından teklif geliyor
Türkiye'de bu konuda eğitim veren iki üniversiteden biri olan ODTÜ Petrol Ve Doğalgaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Mahmut Parlaktuna da, öğrencilerine daha mezun olmadan özellikle yurtdışından ısrarlı teklifler geldiğini söyledi. TPAO'nun geçtiğimiz haftalarda 22 kişilik kadro açığı açıkladığını ancak 16 kişinin başvurduğunu belirten Parlaktuna, şöyle devam etti: "Eskiden eleman açığı olmazken şimdi boş kadroları doldurmakta zorluk çekiyoruz. Artık her mezun rahatlıkla yüksek maaşlarla iş bulabiliyor. En parlak dönemi yaşıyoruz. Geçen yılki mezunlarımızın bir çoğu 4 bin 500 avroyla Romanya'da işe başladı."
Profesör Mahmut Parlaktuna, her yıl iki üniversitenin toplam 65 mezun verdiklerini de sözlerine ekledi. Parlaktuna şöyle bir uyarıda da bulundu: "Bu durumun dönemsel olma ihtimali de unutulmamalı. Petrol fiyatları yükseldiği gibi düşebilir de, o zaman sektördeki canlılık biter."Suudiler öğrenci seçecek
Suudi Arabistan'ın dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Amerikan ortaklı Saudi Aramco, önümüzdeki ay Türkiye'ye gelecek. Yıl içinde Saudi Aramco yetkililerinden çok sayıda elektronik posta aldıklarını, Aramco'nun öğrenci ve mezunlarla görüşmek istediğini vurgulayan Dr. Parlaktuna, "Mart ayında okulumuzda çeşitli seminerler vererek, öğrencilerimizle görüşecekler. Uluslararası özel şirketlerdeki Türk mühendis oranı bu girişimlerle daha da artacak" diye konuştu.


(Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #3

"Hastasıyım. Aşığından ötesiyim, tutkunuyum. Ayrıca yedi rakamı bildiğiniz gibi bütün dinlerde kutsal bir rakamdır."
Bedrettin Dalan'ın İstanbul aşkı.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.