Radikal-çevrimiçi / Yorum / Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 11. sınıf ders kitabında neler var
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  11 Mart 2008 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Dinlerseniz, size her zaman doğru yolu gösteren bir sesin var olduğunu unutmazsınız.
Thomas Hughes
Tarihte Bugün
Takvimler 11 mart tarihini gösterdiği zaman...

1969 yılında,
Günlük haber trafiği 190 bin kelime olan Anadolu Ajansı 48 yıldan beri ilk defa sustu. Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle alınan grev kararı ajansın Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana işyerlerinde uygulandı. Türk-İş grevi destekl

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yorum 

Namık Kemal Zeybek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 11. sınıf ders kitabında neler var

Namık Kemal Zeybek

11/03/2008 (7072 kişi okudu)

Danıştay "din derslerinin içindekiler" ile ilgili bir karar verdi. Zaten başka türlü de olmazdı... Yani Danıştay'ın Anayasa hükmü olan ortaöğretimde din dersini zorunlu dersler arasından çıkarması kararı vermesi hukukun ortadan kaldırılması anlamına gelirdi.
Geçen yazımda 11. Sınıfta okutulan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" kitabından söz etmiş ve Sayın Bakan Hüseyin Çelik'i kutlamıştım. Bu konuda düşünmek,konuşmak ve yazmak isteyen herkes de önce kitabı incelemeli diyorum.
Yine diyorum ki, diğer sınıflarda da 11. Sınıf ders kitabındaki yaklaşım yaygınlaşmalı...
Peki ne var bu kitapta?
İnsan ve kaderi, İslam Peygamberinin güvenirliliği, merhameti, adaleti, kolaylaştırıcılığı, hoşgörüsü, sabrı ve kararlılığı ile ilgili bölümler verilmiş. Kültürümüzde Peygamber sevgisi, Kültürümüzde Ehlibeyt sevgisi var.
Ehlibeyt sevgisi ile ilgili bölümü geçen yazımda yayınlamıştım. Ehlibeyt kavramının "Fatıma, Ali, Hasan, Hüseyin"den ibaret olduğu ve kurtuluşun onların yolundan giderek bulunacağı inancı aleviliğin başlangıç noktasıdır.
Kitapta Peygamberin "Ben ilmin şehriyim.Ali onun kapısıdır" hadisi çerçevesi içinde verilmiş. Hz. Ali den sözler bu bölümde çerçeve içine alınmış: "İnsanlarla iyi geçinin ki ölümünüze düşmanlarınız bile ağlasın.. Ey insanlar,hayatınızda iyilikler yapın ki arkanızdan kötü konuşulmasın... Çocuklarınız,yaşadığınız zamana göre değil, çocuklarınızın yaşayacağı zamana göre yetiştiriniz... Hak'tan faydalanmayan, batılın zararına maruz kalır."
Kitapta Ahmet Yesevi'nin, Kaygusuz Abdal'ın, Pir Sultan Abdal'ın ve Hatayi'nin şiirlerine yer verilmiş...
Hatayi'den olumlu olarak söz edilmesi bile başlı başına önemlidir. Hatayi bildiğimiz gibi Şah İsmail'in şairlikteki takma adıdır. Şah İsmail ise aleviler için çok önemli bir şahsiyettir.
Kitabın "İslam Düşüncesinde Yorumlar" bölümünde yorum ayrımlarının olmasının tabii olduğu anlayışı vardır. Ayrıca farklı yorumlar da yansız bir ifade ile özetlenmiştir. "Siyasi, İtikadi Yorumlar" bölümünde, haricilik, şiilik, mutezile, maturidilik ve eş'arilik anlatılmıştır. Ameli Fikri Yorumlar bölümünde de caferilik, hanefilik, malikilik, şafiilik ve hanbelilik...
"İslam ve Barış" bölümüne hangi müslüman itiraz edebilir.
Kitapta bir bölüm de "Din ve Laiklik" ile ilgili...Atatürk ve Cumhuriyetin Din hizmetleri bölümünde Ata'nın İslam dinine bakışı ile ilgili örnekler var.
Son bölüm: "İslam ve Estetik"
İnsan ve estetik, Kur'an ve Güzellik, Hz. Muhammed ve Güzellik, Yaşamda güzellik,Sözde, davranışda, iş ve üründe güzellik. İslam Medeniyetinde Estetik: Mimari, edebiyat, Musıki, hat, tezhib ve minyatür.
İşte 11. Sınıf "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" kitabının özeti bu...
Kitapta alevi bektaşi şairimiz Aşık Veysel'den seçilmiş bir şiir var: "Bin bir ismin birinden tut... Senlik benlik nedir sil, at! Tuttuğun yola, doğru git... Yoldan çıkıp olma asi... Veysel sapma sağa sola... Sen Allah'tan birlik dile! İkilikten gelir bela... Dava insanlık davası..."
Bu kitabı İslam hakkında söz söylemeye meraklı Siyasetçilerimiz ve Yazarlarımız da mutlaka edinip okumalı... Mehmet Balcı, Turgut Çiftçi, Ahmet Karaçoban, Hüseyin Paşa, Ali Sacit Türker, Dr. Muharrem Yıldız güzel bir eser ortaya koymuşlar. Onları da kutluyorum.
Bu kitapla önemli bir adım atılmıştır. Devamının geleceğini umuyorum.Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 26 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
4
Yorum sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #427
"Cuma günü oğlum oldu... Adı Arda... Üç günlük bebeğim. Dün hastaneden çıktık ve Arda evine kavuştu. Arda'yla eşimi eve bırakıp, koşarak Sabiha Gökçen Havaalanı'na gittim. Fenerbahçe'yi karşılamak üzere... Üç saat bekledim, ama olmadı... Göremedim onları, o kadar kalabalıktı ki... Çıktım ve yine koşarak eve döndüm. Hayatımın en mutlu hafta sonlarından biriydi. Oğlum oldu, Fenerbahçe şampiyon oldu!"
Gani Müjde, Birgün gazetesine bir gününü anlatmış.
Ne günmüş ama! (Bu arada tebrikler.)


Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.