Radikal-çevrimiçi / Politika / Amerikan usulü bir seks skandalı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  15 Mart 2008 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Hayatta ilerledikçe niteliklerimizin derecesini anlarız.
Pround
Tarihte Bugün
Takvimler 15 mart tarihini gösterdiği zaman...

1920 yılında,
İngilizler, İstanbul'da yüz elli Türk aydınını tutukladı.
1976 yılında,
Maliye Bakanlığı 9 yabancı paraya karşı Türk Lirası'nın değerini yeniden yüzde 3.3 oranında düşürdü.
2001 yılında,
İktisat Bankası'na el konuldu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

Haluk Şahin Amerikan usulü bir seks skandalı

Haluk Şahin

15/03/2008 (3156 kişi okudu)

Bu gelişimde Amerika'yı siyaset konusunda 1960'lardan beri görmediğim kadar ilgili bulmuştum. Gittiğim her yerde siyaset konuşuluyordu. Özellikle, Demokrat Parti'nin aday adayları Hillary Clinton ile Barack Obama arasındaki kıran kırana yarış herkesin dilindeydi.
Derken bir seks skandalı patlak verdi ve her şey değişti.
Gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda, internet sitelerinde varsa yoksa hep o konu. Los Angeles Times gazetesi yazarı Mary McNamara'nın dediği gibi, bu ülkeyi hiçbir şey bir siyasal seks skandalı kadar birleştiremiyor! Böylesine bir birliktelik son olarak Bill Clinton-Monica Lewinski skandalı sırasında yaşanmıştı.
Böyle şeylere çok meraklı olan bizim medya konuya ne kadar ilgi gösterdi bilmiyorum. Her ihtimale karşı kısaca özetleyeyeim:
New York Eyaleti'nin önceki yıl seçilmiş olan genç valisi Eliot Spitzer'in 5 bin 500 dolar gibi bir fiyat karşılığında bir fuhuş çetesinden kadın ayarladığı basına sızdırıldı. Meğer FBI bu çeteyi bir süredir izlemekteymiş. Dört çete mensubu tutuklandı, müşterilerden yalnızca Dokuz Numaralı Müşteri'nin adı çıtlatıldı: Eliot Spitzer.
Canım, bunun nesi ülkeyi sarsacak büyüklükte bir haber diyebilirsiniz. Haksız sayılmazsınız. Adam nihayet vali. New York dışındaki Amerikalıların büyük bir çoğunluğu daha önce adını bile duymamıştı.
Ama konu seks skandalı olunca, önem çıtası iyice düşebiliyor.
Olayın tuzu biberi baharatı yok değil: Bu Spitzer daha önce, New York Eyaleti'nin Adalet Bakanı iken, bu gibi konularda çok acımasızmış. Nice fuhuş örgütünü dağıtıp, nice insanı kodese yollamış. Her fırsatta ahlak ve namus nutukları atmaya bayılırmış.
Derler ya, aslında böylelerinden korkacaksın! Yani ona buna ahlak ve namus diskuru çekenlerden...
Tabii, 22 yaşındaki fahişeye iki saatlik hizmet karşılığı ödenen paranın büyüklüğü ağızları açık bırakıyor. Spitzer'in bu konudaki harcamalarının 80 bin dolara ulaşmış olması kimilerinin sınıf nefretini körüklüyor...
Gecenin geç saatlerindeki TV programlarında Spitzer esprilerinden geçilmiyor.
Kadın programlarında da öyle. Tanınmış bir kadın sunucu şöyle diyordu:
"Canım anlayışla karşılamak lazım. İnsanların farklı dürtüleri var. Erkeklerin seks, kadınların alışveriş yapma dürtüsü gibi..."
Bu arada, daha ciddi çevrelerde, fuhuşun yasallaştırılmasının doğru olup olmayacağı da tartışılmakta. Bazı uzmanlar Amerika'nın bu konuda ikiyüzlü davranmaktan vazgeçmesinin zamanının geldiğini söylüyorlar...
Evet, skandal gündemde, siyaset rafta...
Ve iç sayfalarda küçük haberler: Irak'ta şu kadar insan öldü...



Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 8 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Politika sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #206
"Gerek yok ki... Dikiz aynası, arka koltuktaki müşterileri kontrol etmeye yarar. Aileler filan rahatsız oluyor. Bazı şoförler bayanları dikizliyor. Çıkarttım ben de. Arkadaki arabaları görmek için de sağ ayna yeter yani, tabii..."
Dikiz aynası olmayan taksi şoförüne "Neden?" diye sorduğunuzda bakın nasıl bir cevapla karşılaşacaksınız?

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.