Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Yaşlı araçlar yollara bu yıl veda edecek
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  4 Mayıs 2008 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Medeniyetin coşkun sevgisi karşısında mukavemet boşunadır. O, gafil ve itaatsizler hakkında çok amansız davranır.
ATATÜRK
Tarihte Bugün
Takvimler 04 mayıs tarihini gösterdiği zaman...

1927 yılında,
Türkiye ile İsviçre arasında Ticaret Antlaşması imzalandı.
1960 yılında,
Turizm Bankası Kanunu TBMM'de kabul edildi.
1967 yılında,
Spor haberleri sabah 7.30 haber bülteninde ilk kez yer aldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Yaşlı araçlar yollara bu yıl veda edecek

Yaşlı araçlar yollara bu yıl veda edecek
1972 model ve daha yaşlı araçların trafikten çekilmesi için öngörülen takvim öne çekildi, hurdası için ödenecek para miktarı ise artırıldı. Trafikten çekme işlemleri, 31 Ekim 2008 tarihine kadar tamamlanacak

04/05/2008 (889 kişi okudu)

ANKA - ANKARA - Modeli 1972 ve öncesi yıllara ait olan yaşlı sınıfına giren motorlu kara taşıtlarının trafikten çekilerek hurdaya ayrılması uygulamasında takvim öne çekilirken, bu taşıtlar için yapılacak olan 'hurda' ödemelerinin miktarlarında da artışa gidildi.
Kara yollarında güvenliği artırmak ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla 35 yaş üstü 60 bin dolayındaki aracın trafikten çekilerek hurdaya ayrılması uygulaması, Ulaştırma Bakanlığı'nın Kasım 2007 tarihinde yayınlanan tebliği ile başlatılmıştı.

1,4-7,5 bin YTL ödeme yapılacak
Bu kapsamda kamyon, otobüs, tanker ve çekicilerin 15 Ocak 2008 tarihinden itibaren başlayan trafikten çekme işleminin kademeli biçimde 30 Haziran 2009 tarihine kadar tamamlanması planlanmıştı. Trafikten çekilen araçlara, 2 bin 400 YTL ile 7 bin 500 YTL arasında ödeme yapılacağı belirtiliyor. Bu şartlara uyan ve toplanan araçların ise Makina Kimya Endüstrisi'ne ait olan Hurdasan tesislerinde imha edileceği açıklandı.

Takvim kısaldı
Ulaştırma Bakanlığı'nın söz konusu yönetmelikte yaptığı değişiklik dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Model yılları 1958-1972 arasında olan kara taşıtlarının 15 Ocak 2008 tarihinde başlayıp model yıllarına göre kademeli olarak sürdürülerek 30 Haziran 2009'da tamamlanması öngörülen trafikten çekme süreci öne çekildi.
Buna göre kapsamdaki tüm taşıtların trafikten çekme işlemleri, 31 Ekim 2008'e kadar tamamlanacak.
Yaşlı taşıtlar model yıllarına göre trafikten çekilecek. 1958 ve öncesi modeller 15 Ocak 2008- 29 Şubat 2008 tarihleri arasında hurdaya ayrılmıştı. En son 1972 ve öncesi araçlar için 1 Ekim 31 Ekim 2008 tarihi belirlendi. Taşıtını bu takvime uygun olarak teslim edemeyenler ise 1 Kasım 2008-31 Ocak 2009 tarihleri arasında teslim edebilecekler.

Ödeme miktarı da arttı
Bu arada trafikten çekilerek hurdaya ayrılacak taşıtlar için sahiplerine yapılacak ödemelerin miktarı da artırıldı. Hurdaya uygulanan katsayıdaki değişiklik sayesinde ödeme miktarında araç ağırlığına göre her bir ton başına 200 YTL artış sağlanmış oldu. Örneğin 3 ton ağırlığındaki bir kamyon, otobüs ya da çekicinin daha önceki formüle göre 3 bin 300 YTL olan ödeme miktarı, yeni katsayı ile 3 bin 900 YTL'ye çıktı.


(Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #363
"Dünyalı bir kız. Çok keyifli bir kız. Halen kız diyorum bak. Çok da ufak aldım. 14 yaşındaydı. Dedim ki, 'Sakın bana bir şey taşıtma. Biber getir falan yapma. Ben hiçbir akrabamla görüşmem. Senin de akrabaların benim evime gelmesin. Ben akrabaları sevmem, çünkü ben seçmedim. Ben seçtiğim insanla birlikte olurum.' Bir gün eve geldim, baldız var, bacanak var.
'Bunlar ne?' dedim, 'Eee, geldiler ne yapayım,' dedi. 'Eyvah, salatanın limonu yok, alır mısın?' dedi. Ben de 'Alırım,' dedim. Evden çıktım, 15 gün Yalova'da termalde kaldım. Eve 15 gün sonra limonla döndüm. 38 senedir bak bir daha da başıma gelmedi."
Vedat Okyar, Tamer Karadağlı ile Yılmaz Erdoğan'a tüyo veriyor. Bu artık 'özlü söz' de değil, 'özlü anı.'

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.