Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Adana'da linç girişimi
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  13 Mart 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Soyulduğu halde gülen adam hırsızdan bir şey çalmış demektir, boş yere üzülen ise kendi kendini soyar.
William Shakespeare
Tarihte Bugün
Takvimler 13 mart tarihini gösterdiği zaman...

1982 yılında,
TKEP’li İbrahim Ethem Coşkun, Necati Vardar ve Seyit Konuk topluca idam edildi.
1992 yılında,
Erzincan'da 6.8 şiddetinde deprem yaşandı. Bu depremde 653 kişi öldü 3850 kişi yaralandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Adana'da linç girişimi

Adana'da linç girişimi
İtfaiye evde çıkan yangını söndürürken mahalle halkı uzun süre protesto gösterisi yaptı. FOTOĞRAF: /AA
Adana'nın Kışla Mahallesi'nde Cono aşiretine ait bir eve saldıran mahalleli önce evi taşlayıp silahla ateş açtı, sonra da molotofkokteyli attı. Evdeki 15 kişi yanmaktan son anda kurtuldu

13/03/2002 (6457 kişi okudu)

YÜKSEL EKER (Arşivi)

ADANA - Kışla Mahallesi, Amerika'da siyahlara karşı ırkçı beyazların oluşturduğu Ku Klux Klan tarikatının korkunç eylemlerini çağrıştıran bir olaya sahne oldu. Bir kız kaçırma olayına tepki gösteren mahalle sakinleri Cono aşiretine mensup bir ailenin
evini ateşe verdi. Conoları, pencerelerdeki demir parmaklıkları söken polisler kurtardı. Olayda, ikisi silahla olmak üzere 7 kişi yaralandı, 7 kişi de gözaltına alındı.

İlk kavga değil
Yüreğir ilçesine bağlı Kışla Mahallesi 59. Sokak'ta meydana gelen dehşet verici olay şöyle gerçekleşti: Yıllardır Cono aşireti
üyeleri ile diğer mahalle sakinleri arasında süren zaman zamanda kavgalarla su yüzüne çıkan bir gerginlik var. Geçen hafta cuma günü de otomobiliyle mahalle içinde hız yaptığı iddia edilen Conolara mensup 'Tosun Paşa' lakaplı 32 yaşındaki Orhan Hızavcılar ile mahallenin gençleri arasında tartışma çıktı. Hızavcılar daha sonra yanına bir grup arkadaşını alarak tekrar olay yerine döndü.
İki grup arasında çıkan kavgada 31 yaşındaki Selami Zencir öldü, altı kişi de yaralandı. Hızavcılar ise katil zanlısı olarak cezaevine kondu.

Polis yetersiz kaldı
Bu olay Conolar ile mahalle sakinleri arasındaki gerginliği iyice tırmandırdı. Mahalleye iki ay önce taşınan aşiret üyelerinden Orhan Eken'in, önceki gün Kayserili 16 yaşındaki G.Y.'yi kaçırması mahalleliyi galeyana getirdi. Hava karardıktan sonra toplanan semt halkı, önce Eken ailesinin evini taşladı. Dakikalar ilerledikçe kalabalık arttı ve eve doğru silahlar da ateşlenmeye başlandı. İhbar üzerine polis olay yerine gitti, ama kalabalığı sakinleştirmeye çalışan ekiplerin çabası sonuç vermedi. "Biz valiyi isteriz. Conolar buradan gitsin. Conolara ölüm" diye bağıran kalabalık, taşlamayı sürdürdü. Bölgeye takviye ekip istenirken, üç katlı binanın zemin katındaki pencereden molotofkokteyli atılarak ev ateşe verildi.

Diri diri yanacaklardı
Pencereleri demir parmaklıklı evden çıkamayan
Conolar, kurtarılmak için feryat etti. Takviye birlikler gelene kadar evden alevler yükseldi. Ev çevresindeki kalabalığı uzaklaştıran polis, evin içinde bulunan kişilerin alevlerin olmadığı odaya geçmelerini sağladı. Daha sonra penceredeki demir parmaklıkları içeride bulunan kişilerin de yardımıyla söken polisler, sekizi çocuk 15 kişiyi diri diri yanmaktan son anda kurtardı.
Evdekilerden 45 yaşındaki Nayme Eken ve 28 yaşındaki Pınar Şahin silahla, 42 yaşındaki Burhan Eken, 44 yaşındaki Metin Eken, 33 yaşındaki Nurhan, 8 yaşındaki Ali ve 6 yaşındaki Anıl Eken de duman zehirlenmesi ve taşlar nedeniyle hastanelik oldu. Çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülürken saldırıdan yara almadan kurtulan sekiz kişi de karakola götürüldü.
Conoların götürüldüğünden habersiz olan mahalleli, Adana Valisi Oğuz Kaan Köksal'ın gelmesini ve Conoların uzaklaştırılması sözünü vermesini istedi, aksi halde evlerine gitmeyeceklerini söyledi. Olay yerine giden Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın "Biz gereğini yapacağız" sözü üzerine öfkeli kalabalık dağıldı.
Yaralılardan Burhan Eken, yeğeni Orhan Eken'in Kayserili bir ailenin kızı olan G.Y.'yi kaçırması nedeniyle, kızın akrabaları
tarafından evlerinin yakıldığını söyledi. Silahla yaralanan iki kadın da, kendilerini vuran kişinin Hüseyin Akkaya olduğunu iddia etti. Saldırıyı başlatarak, halkı kışkırttığı
ileri sürülen Ordubey Çirkin, İzzet Çirkin, Hasan Hüseyin Akkaya, Hasan Yıldız, Güler Yıldız ve Cengiz Türk gözaltına alındı. Polis, olayda kullanılan bir av tüfeği, 12 boş, bir dolu fişek, 9 boş kovan, çok sayıda bıçak ve molotofkokteyli ele geçirdi.

Tatbikat yaptırılamadı
Öte yandan, cuma günü işlenen cinayetle ilgili olarak Orhan Hizavcılar ile birlikte yakalanan beş kişiye dün tatbikat yaptırılmak
istendi. Ancak öldürülen Selami Zencir'in arkadaşlarının tepkileri ve gerginliğin artması üzerine tatbikat ertelendi.Bulgaristan'dan geldiler
'Haymatlos' yani vatansız olarak bilinen Cono aşiretinin kökeni Bulgaristan'a dayanıyor. 1918'de Erzurum'un Horasan ilçesine yerleşen aşiret sonra Adana'ya göç etti. Akıncılar Mahallesi'nde oturan Cono üyeleri, hırsızlık, gasp, yankesicilik olayları yüzünden sık sık adliyelik oldu. Aşiretin ilk lideri 40 çocuklu Cono Ahmet'ti.
Cono Ahmet'in 1986 yılında aile kavgasını ayırmak isterken kalp krizinden ölmesi üzerine liderliği oğlu Şahmeran Gezer devraldı. Ancak, Gezer de bir kavgada yaşamını yitirince Cono aşireti lidersiz kaldı. Aşiret üyeleri ile mahallenin diğer sakinleri arasında çeşitli nedenler yüzünden sık sık kavga çıktı. 1992'de Büyükşehir Belediyesi, Conoların evlerini istimlak etme kararı aldı. Başlatılan çalışmalar sonucu istimlak edilen evlerin sahiplerine paraları ödendi. Aşiret üyeleri sonra İçel'in Tarsus ve Osmaniye'nin Kadirli ilçesine göç etti. Bazıları da Adana'nın değişik mahallelerine taşınarak yaşamayı sürdürdü.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 28 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 17:44:00 - Soygunda kullanılan taksiyi son kiralayan kişi gözaltında
 • 15:35:00 - Güvenlik görevlisi Bozkurt'un tutukluluğu kalkmadı
 • 15:30:00 - İzmir Barosu: Eken'i öven paşalar 312'lik
 • 14:00:00 - İstemihan Talay: Nazım hala Türk vatandaşı
 • 11:45:00 - İstanbul'da bir banka soygunu daha
 • ÖZLÜ SÖZ #301
  "...Ayakkabı Dünyası'nın yeni vizyona giren reklamında Nil Karaibrahimgil'in söylediği şarkının sözlediği sözler bunlar."
  Ali Atıf Bir'in 'söz' kelimesinden türettikleriyle anlatmaya çalıştığını biz pek anlayamadık.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.