Radikal-çevrimiçi / Türkiye / İşte Karen Fogg
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  9 Mayıs 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
"Her dostun ölümü kayıptır; ama bu sevgiden kayıp anlamına gelmez; sevgi ölümle eksilmez, artar, büyür, yoğunlaşır, sıcaklaşır."
İlhan SELÇUK
Tarihte Bugün
Takvimler 09 mayıs tarihini gösterdiği zaman...

2000 yılında,
İstanbul DGM'de, Susurluk sanıkları ve Çakıcı aynı gün yargılandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

M.Ali Kışlalı İşte Karen Fogg

M.Ali Kışlalı

09/05/2002 (2089 kişi okudu)

Radikal yazıişleri atlamış. Avrupa Birliği'nin artık Türkiye'den ayrılması gün meselesi olan temsilcisi Karen Fogg, bir grup seçkin kişiye, Kıbrıs Türklerinin Türkiye'ye karşı ayaklanması gerektiğini söylemiş.
"Kıbrıslı Türkler, Türkiye'ye bağlı kalmak istemiyor. Bir koloni olarak yaşamak istemiyor. Bunun için mücadele etmeli, bağımsızlıkları için, Türkiye'den kurtulmak için gerekirse yollara dökülmelidirler" demiş.
Konuşmanın özel ortamda yapıldığını öne sürüp, açıklanmasının 'insan hakları, haberleşme özgürlüğü ihlali' sayılabileceğini
söyleyenler çıkabilir.
Ama 'Türkiye Türklerindir' sloganını hâlâ başlığında taşıyan Hürriyet haberi manşetinden verdi.
Başyazar Oktay Ekşi "Bir büyükelçi hakkında söylenebilecek en olumsuz söz onun 'defolup gitmesi'dir. Çünkü bir büyükelçi normal olarak nezdinde bulunduğu ülke ile temsil ettiği ülke (veya uluslararası örgüt) arasındaki ilişkileri bozmak için değil, tam tersine tarafları uzlaştırmak ve bundan olumlu sonuç almak için vardır" dedi.
Fogg'un artık defolup gitmesi istenen biri konumuna düştüğünü, isyan teşvikinde bulunduğundan kulağından tutulup atılması gerektiğini yazdı.
Karen Fogg'u Türkiye'de göreve ilk başladığı günlerde yakından tanıdım.
Kendinden önceki AB temsilcisi Michael Lake'in her yıl tertiplediği 'Türk ve AB Gazetecileri Semineri' için Antalya'daydık. Seminerde daha ziyade kendi görüşündeki meslektaşlar vardı. Farklı görüş ifade etmemden hoşlanmadığını, sözümü sık kestiğini gördüm. Tutumunu protesto edip "Bu yaklaşımınızı paylaşmıyorum. Bir daha da seminere katılmayacağım" dedim. Ve ne seminerlerine ne de başka toplantılarına katıldım.
Diplomatik olayları izlemeye 1958'de başladım. Bugüne kadar da ilgimi sürdürdüm. Ama meslek hayatımda, Karen Fogg gibi, bulunduğu ülkede adeta 'kışkırtıcı ajan' gibi çalışan ve bunun için gizlice örgütlenen
bir diplomata rastlamadım...
Karen Fogg'un Ankara'daki faaliyetlerinden habersiz, diplomasi konularıyla ilgili, meslektaşım olduğunu sanmam. Tabii başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, ilgili kurumların da Fogg'un akıl almaz ve pervasız faaliyetlerini yakından izlemiş olduklarından hiç kuşkum yok.
Bu 'kışkırtıcı ajan' gibi çalışıp, gizli ve yarı gizli örgütlenme çabalarında bulunan bayanın foyasını Doğu Perinçek, büyük bir cesaret ve kararlılıkla, gizli elektronik posta mesajlarını açıklayarak ortaya çıkardı.
Her geçen gün Doğu Perinçek'in ne kadar yararlı bir girişimde bulunduğunu görüyorum.
Kara faaliyetin hedefinin 'Türk devletinin ve tarihinin hakkından gelmek' olduğunu iddia edenler şimdi haksız mı çıkıyorlar?
'Karen Fogg'un E-Postaları' başlıklı kitap Kaynak Yayınları'ndan bugünlerde yayımlandı. Kitap, Fogg'un faaliyetlerini bir bütün içinde topluyor.
Daha önce mesajları okumuş da olsanız, şimdi genel değerlendirme yaptığınızda tüylerinizi diken diken edecek bir tertip karşısında bulunduğunuzu görüyorsunuz.
Perinçek kitabın başına Mustafa Kemal'in 10/11 Eylül 1919'da Damat Ferit'in Dahiliye Nazırı Adil Bey'e telgrafını koymuş:
"...Alçaklar, caniler, hainler! Düşmanlarla millet aleyhine hainane tertibatta bulunuyorsunuz. Milletin kudret ve iradesini takdirden aciz olduğunuza şüphe etmiyordum. Fakat vatan ve millete karşı hainane ve boğazlarcasına harekette bulunacağınıza inanmak istemiyordum. Aklınızı başınıza toplayın. (...) Mister Nowil gibi milletimiz ve vatanımız için zararlı olan yabancılara vicdanınızı satarak yaptığınız alçaklıkların milletçe tatbik olunacak sorumluluğunu nazarı dikkatte tutunuz. Güvendiğiniz şahısların ve kuvvetin akıbetini öğrendiğiniz zaman kendi akıbetinizle karşılaştırmayı unutmayın."
* * *
SPOR NOTU: Fatih Terim büyük iddia ve umutlarla gittiği Avrupa'dan büyük düş
kırıklığı ve yenilgiyle döndü. Galatasaray'ın başına geçmesine kimsenin itirazı olmaması gerekir. Hırsı, bilgisi ve deneyimleriyle şimdi herhalde daha iyi mücadele edecek. Kıt olanaklarıyla büyük başarı kazanmış olan Lucescu'nun gölgesini de üzerinde hissedecek.Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 148 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 15:35:00 - Kadir İnanır 'sarkıntılık'tan mahkum
 • 15:20:00 - DHKP-C Brüksel'de basın toplantısı yaptı
 • 14:10:00 - Mehmet Ali Erbil hastaneye kaldırıldı
 • 13:25:00 - İP'lilerden 'sınırötesi' protesto
 • 11:00:00 - Gürtuna ifade verdi
 • ÖZLÜ SÖZ #355
  "Okan Bayülgen 'Belki mahsur kalırlar' niyetiyle Zaga'ya Ayşe Hatun Önal ile Zeynep Mansur'u davet etmişti. Ama "ne yazık ki" o akşam Karayolları mükemmel çalıştı."
  TV eleştirmeni Yüksel Aytuğ...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.