Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Antalya Miami olacak
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  5 Haziran 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Kuşkularınızı azaltmak için çok dinleyin; boş şeyler söylememek için düşünerek konuşun; o zaman sık sık hata işlemezsiniz.
Confucius
Tarihte Bugün
Takvimler 05 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1968 yılında,
ABD senatörü ve Başkan adayı Robert Kennedy vurularak öldürüldü.
1943 yılında,
Sivas Çimento Fabrikası üretime başladı. Fabrikada yılda 90 bin ton çimento üretileceği açıklandı.
1953 yılında,
Adapazarı Şeker Fabrikası kuruldu. Fabrikanın bölgede üretilen pancarı işleyerek şeker üreteceği açıklandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Antalya Miami olacak

Antalya Miami olacak
Genel Müdür Murat Süğlün, "Proje tamamlandıktan sonra ortaklık teklifimizi kabul etmeyenler pişman oldu" diyor.
Türkiye'nin en büyük tatil ve eğlence kompleksi olan 'Antalya Beach Park' temmuz ayında faaliyete başlıyor. Alke Turizm, komplekste bir yılda 10 milyon turisti ağırlamayı hedefliyor

05/06/2002 (1019 kişi okudu)

HALE TÜZÜN (Arşivi)

İSTANBUL - Kapladığı alan ve içerdiği ünitelerle Türkiye'nin en büyük tatil ve eğlence kompleksi, temmuz ayında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Alke Turizm tarafından hayata geçirilen ve '24 saat yaşayan merkez' olarak nitelendirilen
'Antalya Beach Park' projesiyle yılda 10 milyon kişi yeni bir tatil anlayışıyla tanışacak. 650 dönüm üzerine kurulu otel, restoranlar, disco, Aqualand, köpek oteli, Dolphinland, plajlar, piknik alanları, koşu yolları, konser alanı gibi onlarca ünitesiyle Antalya Beach Park, yılda 10 milyon kişiye hizmet verecek.

320 kişiye iş imkânı
1998 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı ihaleye katılan tek firma olan ve projeyi üstlenen Alke Turizm, 1.5 yıl içinde komplekse bugüne kadar Türkiye'de kullanılmamış yeni eğlence üniteleri de eklemeyi planlıyor.
Aqualand ve yunusların gösteri yaptığı Dolphinland'ın devreye girdiğini ve bu açık ünitelerle şimdiden 320 kişiye iş
imkânı yarattıklarını söyleyen Alke Turizm Genel Müdürü Murat Süğlün, "Temmuz ayında bu rakam bin kişiye yükselecek. İhaleyle, bu proje için 10 yıllık işletme hakkı elde ettik. Her yıl yeni üniteler hizmete açacağız" dedi. Son yılların gözde tatil mekânı Bodrum'a bu yıl rakip olduklarını belirten Süğlün, "Yaklaşık yedi yıldır Bodrum, turizmde gözde merkez haline geldi. Ancak bu yıl Antalya gözde olacak. Çünkü Antalya Beach Park turiste uygun fiyatla 24 saat yaşayan bir mekân sunacak" diye konuştu. Antalya'da birçok beş yıldızlı otelin kumsalı bulunmadığını ifade eden Süğlün, iki beş yıldızlı, dört adet de şehir otelinin kendilerinden plaj kiraladığını açıkladı. Antalya Beach Park'ta 37 restoranın
yanısıra bar ve cafe de bulunuyor. Murat Süğlün, "Akşam saat 22.00'ye yunus gösterisi koyduk. Saat 23.00'ten itibaren de disco açılacak ve sabah 04.00'e kadar hizmet verecek" diye konuştu.

Yurtdışından teklif var
Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krize rağmen durdurulmayan ve Alke Turizm'in özkaynaklarıyla hayat bulan Antalya Beach Park'ın toplam 60 milyon dolara mal olması bekleniyor. Yılda 70-80 milyon doların dönmesi beklenen Antalya Beach Park, yabancı sermaye ve yerli holdinglerin de gözbebeği haline geldi. İhaleyi aldıkları ilk dönemde Türkiye'nin büyük holdinglerine ortaklık teklif ettiklerini, ancak olumlu yanıt alamadıklarını aktaran Alke Turizm Genel Müdür Murat Süğlün sözlerine şöyle devam etti: "Ancak, projenin hizmete hazır hale gelmesiyle teklifimizi kabul etmeyenler pişmanlık duydu. Yabancı yatırımcılar da devamlı yeni tekliflerle geliyor. Böyle büyük bir alanın tek isim altında yönetilmesi insanlara garip geliyor."
Bu kadar şehrin içinde, denize sıfır, şehir merkezine yürüme mesafesinde bir tatil ve eğlence merkezinin tek bir elden organize edilip halka açılmasının dünyada örneğinin çok az olduğunu öne süren Murat Süğlün, burayı tüm Avrupa'da destinasyon (uçuş noktası) haline getirmek istediklerini ifade etti. Bu şekilde daha fazla harcama yapan turistleri Antalya'ya çekeceklerini hatırlatan Murat Süğlün, Türkiye ve dünyadaki şartlar da iyi giderse turizmde 1990-1991 sezonunda yaşanan yükseliş ivmesinin tekrar kazanılacağını ifade etti.
Aqualand'ın açılışından sonra Romanya ve Mısır'dan da yatırım için teklif aldıklarını ve görüşmelerin devam ettiğini anlatan Genel Müdür Murat Süğlün şunları söyledi: "Bizim işimiz alternatif turizm kaynakları yaratmak. Ayrıca bir eğlence parkı kurma projemiz hazır durumda."


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 82 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 16:35:00 - Borsa 10,383.36 puandan kapandı
 • 11:35:00 - Tüpgaz ve otogaza yine zam!
 • ÖZLÜ SÖZ #92
  "Kaptan her şartta takımının yanında olmalı. Sergen boş bırakılmaya gelmez. Boynuna ip geçireceksin. Yoksa lastik top gibi, bir o yana, bir bu yana gider."
  Menajer Sinan Engin, takımıyla birlikte kampa gitmeyen Sergen'i eleştiriyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.