Radikal-çevrimiçi / Spor / Başarılı sporcu
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  4 Haziran 2001 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Doğruyu bilmek, onu sevmek ve ona göre davranmak olsaydı, bu dünya bir cennet olurdu.
H. Newman
Tarihte Bugün
Takvimler 04 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1933 yılında,
Şair Ahmet Haşim öldü.
2001 yılında,
ABD'li sinema oyuncusu Anthony Quinn öldü.
1933 yılında,
Sümerbank kuruldu.
1937 yılında,
Orman Genel Müdürlüğü kuruldu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Spor 

Atilla Erdemli Başarılı sporcu

Atilla Erdemli

04/06/2001 (7188 kişi okudu)

Toplumlar, spor bakımından da piramidal bir yapı gösterir. Piramidin en altında spor yapanlar bulunur. Sportif karşılaşmalar, başarılı olanların ortaya çıkmasını sağlar. Böylece bir üst tabaka belirginleşir. Bu gelişmede piramidin en üstlerinde en başarılı sporcular, şampiyonlar, rekortmenler yer alır. Piramidin tabanı ne ölçüde genişse, yani toplumda spor yapma alışkanlığı ne kadar yaygın ve yoğunsa, toplumda spor için gerekli olan bilimsel araştırmalara, eğitime ve altyapıya ne kadar önem veriliyorsa, piramidin üst kısımları da o kadar yüksek, verimli ve parlak olur.
Piramidin üst kısımlarında yer almak, yani şampiyon ya da rekortmen olmak, her sporcunun isteğidir ama oraya yalnızca çok yetenekli olanlar ve yeteneklerini özverili çalışmalarla ortaya çıkaranlar ulaşabilir. Başarılı sporcu olmak birkaç bakımdan zordur:

 • Sporda başarı, küçük yaşlardan başlayan programlı ve yoğun bir çalışma ister.
 • Sporcu, gelecek için yatırım yapacağı dönemini spora ayırıp, o alanda başarı için çalışmakla tüketmektedir.
 • Sporda yalnızca sportif başarı yetmez; sporcunun bu başarıya uygun örnek bir yaşam sürmeside gerekir. Sporcu herkesin gözünde yüksek bir karakter örneğidir.
  Böyle bir insan, toplumun ve özellikle genç kuşakların kendilerine model olarak gereksindiği efsane tipi oluşturur. Görüleceği üzere, başarılı sporcunun bilmem kaç tane altın madalya almaktan, bayrağımızı göndere çektirmekten ve ulusal marşımızı çaldırmaktan çok daha büyük sorumlulukları vardır. Rekorlar kırmasına karşın, gece kulüplerinden çıkmayan, içki ve sigara kullanan, bazı çirkin olaylara adı karışan kişi, yaptığı dereceler, aldığı sonuçlar ne olursa olsun, topluma örnek olamaz. O yalnızca bir beden başarısına ulaşmıştır, sporcunun temel özelliği olan üstün karakter başarısına değil.
  Anayasamızın 59. maddesindeki "Devlet başarılı sporcuyu korur" sözü, bu çok yönlü gerçek başarıya ulaşmış kişilere verilen bir devlet güvencesi anlamına gelmektedir ki, bu da önemlidir. Hem başarılı sporcuların güvencesi, hem de sporcuların başarıya yönlendirilmesi bakımından...
  59. maddedeki sözlerin başarılı biçimde işleyebilmesi için;
 • Başarılı sporcunun her yanıyla belirlenmesi gerekir. Bugüne kadar olduğu üzere, yalnızca belli bir sportif başarı, 'Başarılı sporcu' tanımı için yeterli değildir.
 • Başarılı sporcunun, spor yaşamı bitince örnek bir yaşam sürdürebilme olanaklarının ona devletçe sağlanması gerekir.
 • Aykırı tutum ve davranışları görüldüğünde, başarılı sporcuya uygulanacak yaptırımların da önceden belirlenmesi gerekir.

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 22 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  6
  Spor sayfasındaki diğer haberler
  ÖZLÜ SÖZ #338
  "Birbirimizi çok sevmiştik ama insanlar aramızdaki ilahi aşkı kıskandı. O da bendeki üstün yetenekleri görünce kıskanmaya başladı. ... Halbuki ondaki o zevkin, o aşkın tek iksiri bendim. Ben onun yanında olduğum için olduğu yere erişebildi. Bu ilahi aşkı çekersem, havada kalan bir taş gibi doğrudan yere düşecekti. Tahmin ettiğim şey oldu. Şu an yerde! Onunla asla konuşmayacağım. O da halk gibi sadece beni televizyondan izleyebilecek. Ondan tüm yetkimi aldım."
  "Alırım senden tüm yetkimi," diyerek finale kalmadan popstar olan Ajdar, şarkısının hikâyesini anlatıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.
  Günün Haberi
  Rejim köylüyü memurlaştırdı
  Siz, 'Köylülük ne zaman manşet olur' başlıklı bir yazı yazmıştınız yıllar önce.
  - - - - - - - - - - - - - - - -
  Küresel köyün kavalcısı
  Kaleme aldığım 'Lexus (Japon otomobil markası) ve Zeytin Ağacı' kitabıyla amacım küreselleşmeyi anlamak için genel bir çerçeve sağlamaktı.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.