Radikal-çevrimiçi / Yorum / Çök-kapan-tutun-kurtul
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  16 Ağustos 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Bir şeyi istediğimiz zaman hep onun çekici yanlarını görürüz, onu elde ettikten sonra da hep kötü yanlarını buluruz.
Jonathan Swift
Tarihte Bugün
Takvimler 16 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1948 yılında,
Türkiye Genel Sigorta AŞ. kuruldu.
1961 yılında,
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kuruluş Yasası kabul edildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yorum 

Çök-kapan-tutun-kurtul

Depremde az veya orta hasarlı binalardaki ölümlere yapısal olmayan riskler neden olmaktadır. Yılda iki kez ulusça yapılması gereken 'çök-kapan-tutun' tatbikatı çok sayıda hayat kurtarabilir

16/08/2002 (1785 kişi okudu)

Doç.Dr. Mikdat Kadıoğlu: İTÜ Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi (Arşivi)

Eğer bilimsel ve bütünleşik afet yönetiminin tüm ilkelerini uygulamaz ve gereklerini yerine getirmezsek gelecek depremlerin de ülkemizde büyük can ve mal kayıplarına yol açması kaçınılmaz bir şeydir. Deprem ve diğer doğal afetlere karşı ulusça acilen yapmamız gereken ve herkesin az çok bildiği (burada sayılamayacak kadar) çok şey var. Onlara ilaveten yapılması gereken pratik ve nispeten maliyetsiz olan kitlesel bir eğitim kampanyası için buradan çağrıda bulunmak istiyorum: Ulusça 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin yıldönümlerinde bir dakikalık 'çök-kapan-tutun' tatbikatlarını da yapmalıyız.

Korkuyu eğitimle azaltmak
Büyük depremlerin yıldönümlerinde acılarımız tazelenmekte ve korkularımız yeniden yeşermektedir. Özellikle böyle günlerde insanlara problemlerinin çözümleri için de yol gösterilmeli ve korkuları eğitimle
azaltılmaya çalışılmalıdır. Halkımıza acilen ve tatbikatlarla verilmesi gereken eğitimlerin birisi de olası bir deprem anında nasıl hareket edilmesi konusudur. Şüphesiz aşağıda kısaca tarif edilen tatbikat veya egzersiz bir sonraki depremdeki can ve mal kayıplarımızı azaltmak için tek ve kesin bir çözüm değildir. Bununla birlikte bu tatbikat, kısmen de olsa deprem anında gereksiz bir panikle pencere ve balkondan atlamaların önüne geçebilir, merdiven ve asansörlerin kullanılmasını engelleyebilir, sağa sola bilinçsizce kaçışırken ve girilen kapı altlarında düşen eşya veya bina parçalarından yaralanmaları ve ölümleri azaltabilir.

Tüm dünyada yapılıyor
Bu tür kitlesel tatbikatlar ve eğitim kampanyaları dünyanın bir çok yerinde yapılıyor. Örneğin, valilik ve medya işbirliğiyle ABD'nin Washington ve Oregon Eyaletlerinde 'çök-kapan-tutun' tatbikatları bölgesel ölçekte her yıl (18 Nisan 2002'de saat 9.45-10.00 arasında) afetlere hazırlık kampanyası dahilinde yapılıyor. Böylece, bu eyaletler medya kuruluşları ve vatandaşlarını afetlere hazırlık çalışmalarına katabilmektedir. Bizim de Marmara depremlerinin yıldönümlerinde insanlarımızı, benzer bir şekilde olası bir deprem anında bulundukları ortamlarda nasıl davranacakları konusunda bilinçlendirmemiz gerekmektedir.
Bunun için gönüllü birkaç (yerel, bölgesel ve/veya ulusal) medya aracıyla Büyük Marmara depremlerinin yıldönümlerinde 'çök-kapan-tutun' (drop-cover-hold) tatbikatı için bir kampanya başlatılması gerekiyor. Yerel, bölgesel veya ulusal ölçekte, çok kısa bir an için gündelik işini bir tarafa bırakabilecek herkes olası bir deprem anında nasıl davranması gerektiğini bu tatbikatlarla öğrenir ve/veya hatırlarsa afetlere karşı dirençli bir toplum olma yolunda önemli bir adım atmış oluruz.
Deprem anında tamamen yıkılıp yassı kadayıf şeklini almayan az hasarlı veya hasarsız binalarda ölüm ve yaralanmalara daha çok yapısal olmayan riskler neden olmaktadır. Binalarımızın yüzde olarak büyük bir kısmının yassı kadayıf olmayacağı ve yapısal olmayan risklerden korunmanın evrensel
olarak kabul edilen tek davranış şeklinin de 'çök-kapan-tutun' olduğu gerçeğini de artık dikkate almalıyız. (Bu durumda sadece kadayıf haline gelebilecek veya ağır hasar görebilecek binalar için 'cenin pozisyonu' tavsiye edilebilir.) Bugün artık 'çök-kapan-tutun' öğretisi (uygulamada küçük farklılıklarla), ABD'deki FEMA (Federal Afet/Acil Durum Yönetim Merkezi), Red Cross (Kızıl Haç) ve NWS (Ulusal Meteoroloji Servisi) gibi afetlerle ilgili belli başlı kurumlar tarafından başta deprem, hortum, yıldırım olmak üzere birçok afetten korunmak için halka tavsiye
edilmekte ve yoğun bir şekilde de öğretilmektedir. Televizyonlarımızda her sabah yayımlanan aerobik hareketleri gibi yılda iki kez halkla beraber yapılacak olan bu depremden korunma egzersizi için aşağıda
özetlenen adımlar takip edilebilir:

 • Bunun bir tatbikat olduğu günler öncesinden ve tatbikat anında halka duyurularak halk bilgilendirilmeli ve tatbikata katılması için teşvik edilmeli.
 • Bu tatbikata katılmak için önceden ev ve işyerlerinde karar alınıp yapılacak işler planlanmalı.
 • Önceden belirlenen ve duyurulan tatbikat anından önce tatbikata destek veren radyo veya televizyon kanalları açılmalı.
 • Radyo ve televizyonlarda 'çök-kapan-tutun' hakkında önce kısa bilgiler verilmeli.
 • Sonra yapılan bir anonsla herkesten bulunduğu yere ve kendine uygun bir şekilde 'çök-kapan-tutun' egzersizini yapma-sı istenmelidir: Eğer işyerinde veya okuldaysanız ÇÖKüp bir sıranın veya sağlam masanın altına kısmen de olsa girin. Pencerelerden, kapılardan, cam bölmelerden, kitaplık, kütüphanelerden, lambalardan, tablolardan, asılı çiçeklerden, saksılardan, dolaplar vb. diğer düşebilecek cisimlerden uzak durulmalıdır. Özellikle sırtınızı pencerelere dönük bir şekilde KAPANıp kafanızı ve ensenizi düşen cisimlerden koruyun. Sarsıntı sona erene kadar (örneğin, tatbikatta 30 saniye boyunca) sallanan masayla beraber hareket edebilmek için masanın bacağına TUTUNun. Masanın bacağını tutan kollarınızın üzerine yüzünüzü kapatarak uçuşan cisimlerden gözlerinizi ve yüzünüzü koruyun. Eğer yakınınızda bir sıra veya masa yoksa iç duvarların dibine ÇÖKüp, KAPANarak kafanızı ve ensenizi kollarınızla koruyun ve olduğunuz yerde savrulmadan TUTUNup sarsıntının geçmesini bekleyiniz. Eğer dışarıda açık alandaysanız binalardan, duvarlardan, ağaçlardan, direklerden, tabelalardan ve elektrik tellerinden uzak durarak, yere ÇÖKüp, KAPANarak kafanızı ve ensenizi kollarınızla koruyun ve olduğunuz yerde savrulmadan TUTUNup sarsıntının geçmesini bekleyiniz. Eğer araç kullanıyorsanız, dikkatli ve yavaş bir şekilde aracınızı yolun en sağına çekerek durun. Durduğunuz yer köprü ve enerji nakil hatlarının altı veya trafik ışıklarına yakın olmamalı.
 • 'Çök-kapan-tutun' tatbikatı yapmanın pratikte mümkün olmadığı yerlerde ise acil durum malzemelerinin, plan ve personelin hazırlık durumları kontrol edilip tartışılabilir. Ya da ÇÖKüp-KAPANıp- TUTUNamayanlar da, bir depremde gideceği en yakın güvenli yeri düşünebilir, orayı belirleyebilir ve hatta oraya ulaşmasını engelleyecek yol üzerindeki eşya vb şeyleri tespit edebilir!..

  Yetişkinler örnek olmalı
  Çök-kapan-tutun öğretisi, sadece çocuklar için gerekli değildir. Bu nedenle, yetişkinlerin de mutlaka bu güvenlik hareketini öğrenip deprem anında doğru bir şekilde uygulaması gerekir. Hatta yetişkinler bu egzersizi yaparak çocuklara örnek de olmak zorundadır. Öğretmen vb. yetişkinlerin öncelikle kendilerini koruması çocukların afet sonrası bakımı için büyük önem taşımaktadır. Gerçek bir depremde insanların paniğe kapılmadan doğru hareket etme şansı, her çök-kapan-tutun egzersizini çalışıldığında iki kat arttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.
  İster evde, okulda, gökdelende veya ister başka herhangi bir yerde olalım, deprem anında kendimizi nasıl koruyacağımızı bilmek hayati derecede önemlidir. Ailece, sınıfça veya çalışma arkadaşlarımızla deprem
  olunca ne yapacağımızın provalarını yaparsak deprem başladığında reflekslerimiz otomatik olarak bizi doğru davranışlarda bulunmaya yöneltecektir. Böylece, afetlere hazırlığın evden başlaması gerektiği ve ancak Türkiye'de herkes afetlere hazır olursa Türkiye'nin de afetlere hazır olacağı unutulmamalıdır.


 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 35 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  8
  Yorum sayfasındaki diğer haberler
  ÖZLÜ SÖZ #479
  "Evlenmeden önce de hayatım iyiydi. Üniversiteyi kazandığımda babam bana son model BMW hediye etti. Tabii evlilikle birlikte Ferrarim ve Jaguarım oldu."
  Şimdi bu Günaydın'da yayımlanan 'Modern Çağın Külkedileri' başlıklı bir dizi, sevgili okuyucular. Bu seferki özlü söz de işadamı Shery Şahnavaz'ın karısı Ceyla Şahnavaz'a ait.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.