Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Pantolon kıstasları
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  10 Ekim 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.
Honore de Balzac
Tarihte Bugün
Takvimler 10 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1960 yılında,
18.Olimpiyat oyunları Tokyo’da yapıldı.
1962 yılında,
DP’liler için af çıktı

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Pantolon kıstasları

Pantolon kıstasları
Kışın etekle okula gidip gelirken üşüyen liseliler, pantolonla bu sorundan kurtulacak.
Kadın memurlardan sonra kız öğrenciler de okullarda isterlerse etek yerine pantolon giyme hakkı kazanırken, uygulama için yönetmelik bekleniyor. Ancak karar erkek öğrencileri üzdü!

10/10/2002 (803 kişi okudu)

DEMET BİLGE (Arşivi)

TİMUR SOYKAN (Arşivi)

İSTANBUL/ANKARA - Kadın memurlardan sonra liseli kız öğrenciler de 'pantolon giyme hakkı' elde etti. Kızlar, 'kot, streç, şeffaf' olmamak kaydıyla, okul yönetiminin belirleyeceği renk pantolonla okula gidebilecek.
Geçen yıl aralık ayında Türkiye, kadınların ilginç bir eylemine sahne oldu. KESK öncülüğünde birleşen kadın memurlar, işe pantolonla gideceklerini açıkladı. "Kışın üşümek istemiyoruz, özgürce hareket etmek istiyoruz" diyen kadın memurların eylemi ses getirdi ve kısa süre sonra 'pantolon yasağı' kalktı.
Kadın memurların Başbakan Bülent Ecevit'in de desteğini arkalarına alarak elde ettiği hak, şimdi kız öğrencilere tanındı. Milli Eğitim Bakanlığı, kız öğrencilerin bundan sonra okullarda pantolon giyebileceğini açıkladı. Kız öğrencilerin artık daha özgür hareket edeceği, kışın daha az üşüyecekleri, eğitimcilerle sık sık karşı karşıya geldikleri 'etek boyu, çorap rengi' tartışmalarının son bulacağı anlamına gelen karar sevinçle karşılandı.
Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, dün yaptığı basın toplantısında konuyla ilgili bilgi verdi. Pantolon uygulamasının hemen başlamayacağını söyleyen Tekin, şöyle konuştu:
"Okul idaresi, okul aile birliği, okul koruma derneği ve kız öğrencilerimizden oluşan bir komisyon, kot, streç ve şeffaf olmamak kaydıyla kumaş pantolon için öğrenciye yakışan bir renkte karar verecek. Koyu renk olabilir. Bu konudaki karar okullarda panolara asılacak. Sadece resmi bayramlarda, okul idareleri, kız öğrencilerin tümünün ya pantolon ya da etek giymelerine karar verecek."
Milli Eğitim Bakanı Tekin, uygulama için Talim Terbiye Kurulu'nun üzerinde çalıştığı yönetmeliğin çıkması gerektiğini vurguladı.

'Özgüvenleri artacak'
Kadın memurların yaptığı pantolon eyleminde etkin rol oynayan KESK Kadın Sekreteri Sevgi Göyce, şunları söyledi:
"Bu hak aslında öğretmeninden öğrencisine kalmış önemli bir kazanım. Ben de bir öğretmenim. Kız öğrencilerin okulda etekle sıkıntı çektiğini çok iyi biliyorum. Bu uygulamayla birlikte kız öğrenciler daha rahat hareket etme olanağı kazacak, kendini sürekli denetmelek zorunda olmayacak, özgüveni artacak. Bazı okullarda ayakkabı renginden, etek boyuna, hatta saç tokasına kadar 'tek tipleşme' var. Uygulamayla birlikte en azından tek tipleştirme anlayışı kırılacak."

'Erkek gibi oluruz'
Öğrenciler, uygulama için farklı düşüncelere sahip. Kız öğrencilerin çoğu uygulamayla rahat edeceklerini söylerken bazıları 'erkeklere benzemekten' şikâyetçi. Erkek öğrenciler ise kızların etek giymesinde ısrarcı.
Ataköy Cumhuriyet Lisesi 11. sınıf öğrencisi Elif Aslan'ın pantolon giyme serbestisiyle ilgili görüşü şöyle:
"Bazı okullarda kız öğrenciler kravat da takıyor. Pantolon giyince kız öğrenciler erkek gibi olacak. Ben etekle de rahat ediyorum. Üstelik bize yine tek tip pantolon giydirirler. Yani bundan sonra da üniformalı olacağız".
Cevizlibağ Turizm Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki Kübra Güler ise uygulamanın okulda rahat etmelerini sağlayacağını belirterek, "Etekle rahat edemiyoruz. Merdivenleri çıkarken hep kenardan yürümek zorundayız. Bu da rahatsız ediyor. Pantolonla istediğimiz gibi hareket edeceğiz. Ayrıca kışın etekle okula giderken üşüyorduk. Bu kış üşümeyeceğiz" görüşünü dile getirdi.
Gülçin Elmas da, "Rahat oturup kalkamıyorduk. Artık daha rahat hareket edeceğimiz için uygulama çok iyi olacak" diye konuştu.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 53 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 17:47:00 - Irak sınırında teyakkuz
 • 16:16:00 - Siverek'e kuma giden genç kız koruma altında
 • 12:02:00 - Didim'de kaçak teknesi battı: 1 ölü, 8 kayıp
 • 11:11:00 - ÖSYM'ye 100 milyarlık dava
 • 10:18:00 - Aydın'da yıldırım düştü: 1 ölü
 • ÖZLÜ SÖZ #574
  "20 bin dolar 80 milyar lira nema getirmiş. Vay anasını be..."
  Hakim Ali Asker Kazak, bordro yolsuzluğu yapan üniversite personeli hakkında yorum yaparken...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.