Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Kalp krizi geliyorum der...(2)
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  21 Ekim 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Hafif acılar konuşabilir ama derin acılar dilsizdir.
Seneca
Tarihte Bugün
Takvimler 21 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1999 yılında,
Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de kalabalık bir alışveriş merkezine yapılan roket saldırısında 110 kişi öldü, 400 kişi yaralandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Kalp krizi geliyorum der...(2)

Kalp krizi geliyorum der...(2)
Kalp cerrahisinde robot kullanımı sayesinde, baypas ameliyatı sonrasında derin kesiğin yerini üç minik delik alıyor. Taburcu olma süresiyse 48 saat!

21/10/2002 (9727 kişi okudu)

Ferhan Kaya Poroy (Arşivi)

'Kapalı' kalp ameliyatı
Tıkanan kalp damarlarını açmak için uygulanan baypas ameliyatları hakknda merak edilenleri Profesör Dr. Bingür Sönmez yanıtladı.
Baypas ameliyatlarında ne gi- bi yenilikler uygulanıyor?
Her alanda çalışmaya başlayan robotlar artık ameliyathanelerde de görev almaya başladı. Avrupa ve ABD'de birçok merkezde ameliyatları fiilen robotlar yapıyor. Ancak beyin hâlâ doktorlarda...
Robotların cerrahi alanda kullanımı, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın teknik araştırmaları sonucu ortaya çıktı. NASA uzayda insansız bir ortamda uydunun tamirini yapabilmek amacıyla robotlar geliştirdi. Tıpkı insan gibi ellerini büyük beceriyle kullanan bu robotlar, daha sonra tıp tarafından da keşfedildi ve kullanılmaya başladı. İnce uzun ellere sahip robotlar vücutta açılmış küçük deliklerden içeriye girerek karnı ve göğsü açmadan ameliyatlar yapmaya başladı. Yöntemin kalp cerrahisinde kullanılmasıyla göğüsteki uzun yarığın yerini üç küçük delik aldı.
Robotlar ne yapıyor?

Robotla yapılan kalp ameliyatlarında göğsün sol tarafına üç tane delik deliniyor ve robot kolu olarak nitelendirilen 0.5 santim uzunluğunda iki aletle içeriye giriliyor. Robotun iki kolu, cerrahın kollarının uzantısı şeklinde düşünülmüş. Robotun bir tane gözü var o da doktorun gözü gibi....
Cerrahsa bir konsolun başında oturuyor. Elinde tıpkı bilgisayar
oyunlarındaki gibi birer kumanda kolu tutuyor. Bu kumandalar bir kabloyla masa başındaki robota bağlı. Cerrah kumandadan ne yaparsa, robot aynını hastaya uyguluyor. Bu yöntemle hem Avrupa hem de Amerika'da koroner baypas
ameliyatları başarıyla uygulanıyor.
Robot cerrahisinin doktorun işini kolaylaştırdığı görülüyor, ama hastaya ne faydası var?
Her şeyden önce göğüs kafesindeki yarığın kaybolması hasta açısından çok önemli. Hem estetik olarak hem de ameliyat sonrası iyileşme açısından etkisi büyük.
Hasta normal baypasta en az beş-altı günde hastaneden çıkabilirken bu yöntemle sadece 48 saat sonra taburcu olabiliyor. Estetik açıdan da birçok hastam ameliyatın büyüklüğünden çok kesiğin büyüklüğünü sorun ediyor.
İkinci önemli fayda doktorun başka bir şehirdeki hastayı ameliyat edebilmesi. Ancak yöntem şimdilik kalp ameliyatlarında uygulanmıyor. Bir fantezi şeklinde kıtalararası ameliyatlar düşünülüyor ama sadece geçen yıl bir Fransız doktor bu yöntemle ABD'den Paris'teki hastasına safrakesesi ameliyatı yaptı. Başarılı da oldu.

Türkiye'de henüz yok...
Türkiye'de üç delik devri ne zaman başlıyor? Bizde ne zaman robotlar görev alacak?
Bu konu ülkemizde ciddi şekilde suiistimal ediliyor. Robot cerrahisi başlamış gibi gösteriliyor. Oysa bu 1.5 milyon dolar maliyeti olan son derece pahalı bir teknoloji ve şu anda Türkiye'deki hiçbir hastanede yok. Ayrıca her kalp cerrahının robotla ameliyat yapması da mümkün değil. Bunun için özel bir eğitime gerek var. Ocak ayından sonra Amerika'da alacağım bir robotik cerrahi eğitimi ile Türkiye'de Memorial Hastanesi'nde bu yöntemle ameliyatlar gerçekleştireceğim.Baypas ameliyatı ve sonrası
'Baypas' nasıl yapılıyor?
Bu ameliyat kalbi besleyen damarlardaki daralmanın tedavisi amacıyla yapılır. Aort dediğimiz ana atardamar ve kalbin kendi damarlarındaki (koroner arterler) daralmanın ilerisine uzanan damar köprüleri oluşturma işlemine koroner baypas ameliyatı adı verilir. Bu operasyon bir açık kalp ameliyatı gerektirir. Yani insan kalbi ve akciğer tamamen durdurularak kalbin üzerinde daha rahat çalışma olanağı sağlanır. Bu esnada beyin ve diğer organların kan ve oksijen ihtiyacı yapay kalp-akciğer makinesi sayesinde karşılanır.
Damar nereden alınır?
Baypas ameliyatında kullanılan damarlar, bacak toplardamarı, göğüs ön duvarını besleyen atardamar veya kol atardamarı olabilir. Bunların seçimi hastadan hastaya değişkenlik gösterir.
Kalp kapağı ameliyatı nedir, nasıl yapılır?
Kalp içinde bulunan ve kanın kalp içindeki akış yönünü belirlemede görev alan kapaklar zamanla ve çeşitli nedenlerle görevini yapamaz hale gelir. En fazla arıza gösteren aort ve mitral adı verilen kapaklardır. Bu durumda eskiyen kapaklar çıkarılır, yerine yapay kapaklar konur.
Aort ameliyatı nedir?
Kalpten çıkan en büyük damar aortun uzun süreli yüksek basınca maruz kalması sonucu iç cidarından başlayarak yırtılmasına 'diseksiyon'
adı verilir. Son derece acil bir durumdur. Hastaya hemen teşhis konup 1-2 saat içinde ameliyata alınmalı ve yırtılmış aort yapay damar ile değiştirilmelidir.
Ameliyat sonrası neler yaşanır?
Ameliyat bittikten sonra hasta yoğun bakıma alınır. Bu ünitede hemen hemen her hastayı bir hemşire sürekli takip eder. Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalma süresi 1-3 gün arasında değişir. Yoğun bakımdaki hasta çok özel bir durum olmadığı sürece kimse ile görüşmez.
Hasta ameliyat sırasında hangi aletlere bağlanır?
Solunum aleti: Bu süre içinde hasta ağrı hissetmesin diye uzun süre uyuması sağlanır. Uyutma süresi birkaç saat veya ameliyatın ertesi gününe kadar sürebilir.

 • Direnler: Hasta uyandığında göğsünden çıkan iki veya üç hortum olduğunu fark eder. Bu hortumlar ameliyat sahasında biriken kanı dışarıya almak içindir ve ertesi günü çıkarılır.
  Yoğun bakımdan eve
  Yoğun bakım ünitesinden servise transfer olurken hastanın bağlı olduğu tüm aletler çıkarılır. Öncelikle bol su, sulu şeyler, çay, ıhlamur, komposto içerek yavaş yavaş normal beslenmeye geçilir. İlk günler az tuzlu yemekler verilir. Hastanın ağzının tadı olmamasına ve iştahının olmamasına rağmen, iyileşmeyi hızlandırmak için yeme ve içme konusunda kendisini zorlaması gerekir. Hasta servise geldiğinin ertesi günü 15-20 dakika koltukta oturabilir ve tuvalete gidebilir. Kontrollü olarak yan yatabilir.
  Ameliyat sonrası hasta psikolojisi nasıldır?
  Ameliyattanhemen sonraki bazı günlerde hastalar bir depresyon dönemi yaşayarak iyileşemedikleri hissine kapılıyor. Böyle ciddi bir ameliyatın ardından bu tür psikolojik sorunlar normaldir.
  Hasta eve döndüğünde neler yaşayacaktır?
  Başarılı bir ameliyatın ve iyileşme döneminin ardından yeniden evde olmak hoş bir duygudur. Birçok hasta ameliyattan sonra tam anlamıyla iyileşmenin 6 ile 8 hafta içinde gerçekleştiğini söylüyor. Yapılan önemli bir kalp ameliyatı olduğu için böyle bir dönemin yaşanması da normal. Ayrıca yaşlı hastalar gençlere göre daha uzun sürede iyileşirler. Eve dönmenin verdiği kaçınılmaz heyecan 2-3 gün içinde geçecektir. Bu dönemde hastanın kendisine dikkat etmesi gerekir. Uygun havalarda hastanın bir arkadaşıyla dışarıya çıkıp 15 dakikalık yürüyüşler yapması şarttır. Açık havaya çıkarak nefes alıp verme egzersizleri yapmak iyileşmeye yardımcı olur.
  Otomobil kullanabilir mi?
  Ameliyattan sekiz hafta sonra otomobil kullanmanıza izin verilebilir. Daha önce risklidir. Çünkü direksiyonu hareket ettirirken kol ve omuzda ağrı olabilir.
  Ev işi yapabilir mi?
  Kendini zinde hissettiğinde (yaklaşık 3-4 hafta) hafif olmak üzere ev işine başlayabilir. Hafif bahçe işleri de yapılabilir. Ama
  iki ay boyunca ağır kaldırmamaya özen göstermek gerekiyor.
  Ya seks hayatı?
  Seksüel ilişkiyi acele etmeden organize etmek gerekir. Çoğunlukla ameliyattan sonra dört hafta beklemek öneriliyor. Nefes almayı ve göğsü zorlamayan, sıkıntıya yol açmayan, en uygun pozisyonun belirlenmesi iyi olur.
  Banyo yapabilir mi?
  Eve çıktıktan sonra banyo yapabilir. Yaraların etrafındaki ince kabuklar zamanla yumuşayarak düşecektir. Yaralara sabunlu su değmesinin sakıncası yoktur. İlk zamanlarda banyoda oturur şekilde olmakta fayda vardır.
  * * *

  Robot iş başında
  Robot cerrahisinde doktorla robotun birlikte çalışması söz konusu. Robot ameliyat masasının başında, doktorsa idare konsolunun başında, hatta başka bir kıtada bile olabilir. Robotun elleri insan eli kadar kıvrak. Göğüs kafesine açılan deliklerden robotun elinin uzantısı, mini kamerayla birlikte içeriye giriyor ve ameliyatı tamamlıyor.

 • YARIN: Bir ameliyatla ikinci bir hayat

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 156 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  8
  Yaşam sayfasındaki diğer haberler

   Sıcak Haber

 • 16:02:00 - Kamu çalışanlarına izin müjdesi
 • 13:57:00 - İsviçreli paraşütçü öldü
 • 13:55:00 - Hafta sonu kış saatine geçilecek
 • 12:13:00 - Denktaş yeniden ameliyat oldu
 • 12:10:00 - 40 saniyede bir kişi intihar ediyor
 • ÖZLÜ SÖZ #333
  "Kadının Sesi'ni izledikten sonra 'Bi sus be Türkiye,' diyesim geldi."
  Tempo'dan Arzu Erdoğan'ın, Yasemin Bozkurt'la yaptığı söyleşinin giriş yazısının son cümlesi.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.