Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Kalp krizi geliyorum der...(6)
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  25 Ekim 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.
Pascal
Tarihte Bugün
Takvimler 25 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1981 yılında,
Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği İkinci Katibi Gökberk Ergenekon yolda yürürken saldırıya uğradı. Ergenekon olaydan hafif yaralarla kurtuldu.
1983 yılında,
Huzur Partisi, Anayasa Mahkemesi’nce kapatıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Kalp krizi geliyorum der...(6)

Kalp krizi geliyorum der...(6)
Pek çok insan 'zamanla alıştığı için' bedenini yıpratan tansiyon problemiyle birlikte yaşıyor. Tansiyon bir yaşlı hastalığı, gençlerde görülmesi ciddi sorunların habercisi

25/10/2002 (31050 kişi okudu)

Ferhan Kaya Poroy (Arşivi)

Kan basıncına dikkat
Tansiyonun sürekli yüksek olması ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunu. Tansiyonun sürekli inip çıkmasıysa pek çok ciddi sağlık sorununun habercisi olabilir. Kardiyolog Deniz Şener, tansiyonun neden inip çıktığını anlattı.
Bir de tansiyonu inip çıkan, oynak tansiyonu olan insanlar var. Bu da bir çeşit hastalık mı?
Bu da bir cins tansiyon hastalığı. Ama belirli nedenlere bağlı, öncelikle de psikolojik nedenlere bağlı olabiliyor. Mesela panik atak hastalarında ciddi ölçüde tansiyon oynamaları olabiliyor. Burada tansiyonu sabitlemekten çok panik atak denilen psikolojik tablonun düzeltilmesi gerekiyor. Bir de tansiyonu düzenlemek için hastaya verilen ilaçlar kısa etkili ilaçlar ise ilaç etkisinin geçmesi ile tansiyon yükselmeleri söz konusu olabiliyor.
Tansiyonun oynaması vücuda zarar verir mi?
Küçük tansiyon değerinin sürekli yüksek olması ve tansiyon oynamaları vücuda çok zarar verir.
Küçük tansiyon ve büyük tansiyon arasındaki fark nedir, hangisi daha önemlidir?
Kalp bir pompadır ve kasılarak bir miktar kanı dolaşıma atar. Dolaşıma kanın atılmasıyla birlikte oluşan basıncın en yüksek değeri yüksek tansiyondur. Daha sonra kalp kapakları kapanır. Kalbin kanla dolma süresi
içinde geçen dönemde basıncın en düşük ve sabit kaldığı süredeki basınca da küçük tansiyon denir.
Küçük tansiyon değerinin yüksek olması damar sisteminde zarara neden olur. Küçük tansiyonun yüksek seyretmesi daha önemlidir. Yüksek tansiyon hastalığının derecelendirme- sinde esas olan küçük tansiyondur. Büyük tansiyondaki yükselmeler de belirli bir dereceyi aştığında, örneğin 18 ve 20'nin üzerine çıktığında damarda patlama, çatlama, yıtrılma gibi durumlar ve sonucunda da beyin kanamaları ortaya çıkabilir.
Devamlı tansiyon hapı kullananların zamanla bunu değiştirmesi gerekir mi?
Doğrusu bu daha önceki yıllarda oluşmuş olan bir kanaat. Eski yıllarda daha çok idrar söktürücü ilaçlar kullanılıyordu. Bu ilaçların uzun kullanılmasına bağlı yan etkiler ortaya meydana geliyordu. Bu yan etkilerden korunmak amacıyla da ilacın belirli bir süre sonra değiştirilmesi tavsiye ediliyordu. Ama artık çok etkili ve uzun süre kullanılabilen tansiyon ilaçları var. Dolayısıyla biz artık ilaç değişikliğini tavsiye etmiyoruz.
Çarpıntı önemli midir?
Çarpıntı kalp ritminin düzensizliğinden veya nabız sayısının artmasından kaynaklanan bir his olabilir. Yüksek tansiyon nabızda hızlanmaya ve kalpte oluşturduğu yük nedeniyle çarpıntıya neden olabilir. Ama çarpıntı kalbin ileti sisteminde bir bozukluk sonucu oluşan bir durumdur.
Bu nedenle direkt olarak tansiyonla ilişkisi yoktur. Çarpıntının önemsenmesi gerekir. Çünkü çarpıntı bir başka hastalığın belirtisi olabilir. Mesela kalp damarlarının tıkanması, daralması durumunda meydana gelebilir. Ayrıca tiroid bezinin fazla çalışması sonucu da çarpıntı yaşanabilir.
Tansiyon bir yaşlı hastalığı mı?
Evet, tansiyon bir yaşlı hastalığıdır. Eğer gençlerde oluştuysa mutlaka altında önemli bir neden vardır. Çocuklardaki tansiyon ağır damar daralmalarında, böbreklerde ve hormonlardaki bozukluklarda ortaya çıkar.
Bazı kişilerin tansiyonları hep yüksek ama bu onlara bir rahatsızlık vermiyor, neden?
Yüksek tansiyonu olan bir grup hasta bu duruma alışıyor, ama aslında bu durum olağan değildir. Hastanın organlarına zarar verir. Fakat kişi buna zaman içinde alıştığı için tahribatı ve sıkıntıyı hissetmemeye başlar.
'Benim hep yüksek' diyerek ihmal edilmemesi, tedavi edilmesi gerekir.
Peki tansiyonu düşük olanlar?
Küçük tansiyonun düşük olması önemli değil, ama büyük tansiyonun düşüklüğü önemlidir. Üst sınır olarak 9-10 kabul edilebilir. Eğer kişide baş dönmesi gibi bir sorun yaratmıyorsa kişi rahatlıkla hayatını devam ettirir.Yüksek tansiyon işaretleri

 • Halsizlik
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • Kilo kaybı ve kilo artışı
 • Depresyon
 • Çarpıntı
 • Kas krampları
 • Nefes darlığı
 • Öksürük
 • İktidarsızlık
 • Göğüs ağrısı
  Not: Bu belirtilerin tek başına ve veya birkaçının birlikte görülmesi mümkündür. Belirtilerin büyük bölümü hastalığın ilerlemiş halinde görülür. Önemli olan ilk belirtiler başladığında doktora başvurmaktır.


  Damar sağlığı ve beslenme

 • Yiyecekler: Vücutta tuz fazlalaştığında sıvıyı tutuyor ve sıvı da tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Bu nedenle tuz miktarı tansiyonla çok yakın ilişkide. Yiyeceklerdeki tuz oranın, azaltılması gerekiyor. Tabii şişmanlığı etkileyen yiyecekler, yüksek enerjili ve yağlarla zengin beslenme de tansiyonu artırıyor.
  Potasyum ve magnezyum açısından zengin beslenme, tansiyonu düşürmede çok önemli rol oynar. Günde 4-5 porsiyon meyve yenmesi de tansiyonu düşürmede etkili olur.
 • Sigara: Sigaranın içindeki bazı maddeler hem tansiyonu yükseltir hem de damar sistemini bozarak kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar.
 • Alkol: Az miktarda alkolün zararlı olduğuna dair herhangi bir araştırma yok.
  Ancak sık ve yüksek dozlarda alınan ve bağımlılık şeklinde alınan alkolün tansiyonu yükselttiği de bir gerçek.
 • Maden suları: Maden suları, sodalar ve kolalı içeceklerin içinde bulunan bazı tuzlar ve katkı maddeleri tansiyonu yükseltir. Biz yüksek tansiyonu olan kişilere su içmelerini öneriyoruz.
  YARIN: Kalbi koruyan diyet

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 124 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  8
  Yaşam sayfasındaki diğer haberler

   Sıcak Haber

 • 12:37:00 - Katkı maddeleri çocukları huysuzlaştırıyor
 • ÖZLÜ SÖZ #564
  "Benim eşim bile Del Bosque'yi teknik direktöre benzetemiyor. Bir kere göbekli teknik direktör olmaz. Yeniköy kasabına benziyor."
  Erkek güzeli Nevzat Demir...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.