Radikal-çevrimiçi / Kültür/Sanat / Tarihe yazılmış bir roman
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  10 Kasım 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Rica ile acınma, dilenmekle bir ulus ve devletin onuru bağımsızlığı kurtarılamaz.
ATATÜRK
Tarihte Bugün
Takvimler 10 kasım tarihini gösterdiği zaman...

1938 yılında,
Atatürk ölümsüzlüğe kavuştu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sabah saat 9.05'te Dolmabahçe Sarayı'nda, 57 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Türk milleti yasa boğuldu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Kültür/Sanat 

Tarihe yazılmış bir roman

Tarihe yazılmış bir roman
Milli mücadele yıllarıyla ilgili yalan yanlış çok kitap yazıldığını söyleyen Hıfzı Topuz, "Ben gerçekleri yazıyorum. Yeni romanım son derece belgesel bir çalışma oldu" diyor. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN
Hıfzı Topuz, 'Çamlıca'nın Üç Gülü' romanında işgal İstanbul'undaki vatanseverleri anlatıyor. Kitabın gerçek olaylara dayandığını söyleyen Topuz, yan karakterleri kendi ailesinden almış

10/11/2002 (2957 kişi okudu)

SEMA ULUDAĞ (Arşivi)

İSTANBUL - Milli mücadele yılları... Çamlıca'da bir köşk... O köşkte yaşayan üç genç kız; Neriman, Perihan ve Ümran. Saray çevresine yakınlığıyla tanınan ve İngilizlerin mandasını kabule hazır bir babanın çocukları olarak dünyaya gelen bu üç genç kızı yaşıtlarından ayıran en önemli faktör ise dünya görüşleri ve Milli Mücadele'ye olan katkıları... Hıfzı Topuz'un kaleme aldığı 'Çamlıca'nın Üç Gülü', Neriman, Perihan ve Ümran'ın yaşadıklarından yola çıkılarak, Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan tarihi bir roman.
Yazarın bütün romanlarında olduğu gibi 'Çamlıca'nın Üç Gülü' de, tarihi belgelere, gerçek olay ve kişilere dayanan bir altyapıya sahip. Tam bağımsızlık uğruna, birer ajan gibi çalışan genç kızların İstanbul'un işgali sırasında yaşadıkları aşklar ise, romanın tarihsel dokusuna zarar vermeden oluşturulan bir kurgu. Gerçekle kurguyu iç içe geçiren Topuz, 'Çamlıca'nın Üç Gülü'yle yalnız üç genç kızı değil, Kurtuluş Savaşı'nın isimsiz diğer kahramanlarını ve adından çok az söz edilen yer altı örgütlerini tanıtıyor.
Bu kitapta Kurtuluş Savaşı'nı farklı bir açıdan ele alıp İstanbul'da bulunan ve mücadeleye destek veren yeraltı örgütlerini ön plana çıkarmışsınız...
Milli mücadele dönemine ait bir kitap yazmayı düşünüyordum. Osmanlı dönemi hakkında yalan yanlış çok kitap yazıldı. Olaylar saptırıldı. İşin sadece magazin kısmına kayanlar oldu. Ben gerçekleri anlatıyorum. Son kitabımda bütün yeraltı örgütleri var, kimlerin nasıl çalıştığı anlatılıyor.
Son derece belgesel bir çalışma. Bütün dünyada Fransa'da, İtalya' da, Hollanda'da, Belçika'da mukavemet kitapları yazılmıştı. Bizde bu kitaplardan çok yazılmadı.
Olayları Çamlıca'da yaşayan üç genç kızın ekseninde anlatmaya nasıl karar verdiniz?
Bu konuyu seçtikten sonra dostlarımla konuşurken, Yıldız Kenter'in eski kocası Nihat Akçan Çamlıca'daki üç kızın hikâyesini yazmamı önerdi. Yıldız Kenter, o kızları tanımış. Yıldız Kenter'e telefon ettim. O da kızı Leyla'nın onlarla arkadaşlık ettiğini söyledi. Leyla o sıralarda Etiyopya'daydı ve ona telefon ettim. Bulduğum şeyler doyurucu değildi. O zaman isimlerini değiştirdim...
Ama tamamen kurgu yaptığım söylenemez. Örneğin bizim de Kartal'da bir köşkümüz vardı. Çamlıca'daki köşk, biraz abartılı biçimde bizim köşkümüz aslında. Kitaptaki karakterlerden bazıları, örneğin Ali Amca, aslında benim kendi amcam. İkbal Hanım var, o benim büyükannem, adı da İkbal.
Yaşadığım, duyduğum, tanık olanlardan dinlediğim hikâyeleri sembolleştirdim ama gerçek insanları isimlerini değiştirmedim. Mesajımı bu şekilde vermeye çalıştım. Mustafa Kemal'e ve milli mücadeleye hizmet eden insanların zannettiğimizden çok daha örgütlü, çok daha fazla sayıda olduğunu anlatmaya çalıştım.
Kitapta işgalci güçler arasında Fransızlara karşı bir ilgi seziliyor. Bunda uzun yıllar Fransa'da yaşamış olmanızın etkileri var mı?
Fransa, Türkiye'ye İngiltere'den daha güçlü giriyor, ama İngilizler bunları aldatıyor ve bütün yönetimi ele geçiriyor. General d'Esperey, Fransa'ya gönderdiği mektupta, İngilizlerin Türkiye'yi yeni bir Mısır yapmaya niyetli olduklarını yazıyor. Onun üzerine yalnız general değil, Fransız yöneticilerinin çoğu İngilizlerin bu tutumunu önlemek için mücadeleye giriyorlar. İngilizlere karşı Mustafa Kemal'i destekliyorlar. Ben taraf tutmadım, bunları yazdım.
Gazetecilik yaptınız. Bu tür romanlarda gazeteci yanınızın faydalarını görüyor musunuz?
Elbette, gazeteci olarak çok röportaj yaptım. Milli mücadeleye katılmış, hayatta kalmış kişilerin hemen hepsiyle görüştüm. Bazılarını yayımladım, bazılarını sakladım. Bunlar benim için muazzam malzeme oluşturdu. Okuyucunun anlayacağı dilde yazı yazmayı, yani üslubumu gazetecilikten aldım. İnsanlara resmi tarihin dışında yeryüzünde aydınlığa çıkmamış birtakım olayları göstermeye çalışıyorum. Tarihe bir şeyler eklerim ve tarihçiler belki bunlardan yararlanır diye düşünüyorum.
Çamlıca'nın Üç Gülü/Hıfzı Topuz /Remzi Kitabevi/10 milyon lira

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 27 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Kültür/Sanat sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #23
"Annem namaza durunca ben de tüfeği alır dağlara çıkardım. Amaç kuş vurmak değildi. Hedefi vurmaya bayılıyordum. Vuruyordum da... Yani şimdilerin deyimiyle ben bir Snipper'dim. Yani keskin nişancı."
Snipper Kâzım (Kâzım Kanat) nişancılık anılarını anlatıyor. E koskoca üstadın keskin nişancılığına anlatmaya da tek 'p' yetmiyor tabii.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.