Radikal-çevrimiçi / Politika / TBMM'nin yeni başkanı Arınç
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  19 Kasım 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Konuşmak, öğrenmeye yol açar ama dehanın okulu yalnızlıktır.
Gibbon
Tarihte Bugün
Takvimler 19 kasım tarihini gösterdiği zaman...

1931 yılında,
Altın rezervi yapmaya başlayan Merkez Bankası, 3 milyon Dolarlık altın satın alındı.
1943 yılında,
3. Tarih Kongresi toplandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika <Son Dakika!> 

TBMM'nin yeni başkanı Arınç

19/11/2002 (683 kişi okudu)

AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç, ilk turda 369 oy alarak, TBMM Başkanlığı'na seçildi. Böylece 12 Eylül 1980'den bu yana ilk kez ilk turda bir Meclis Başkanı seçilmiş oldu.
TBMM Genel Kurulu'nda, yemin töreninde mazeretleri nedeniyle andiçemeyen milletvekillerinin andiçmeleri ve başkanlık sunuşlarının ardından, TBMM Başkanı seçimine geçildi. Geçici Başkan Şükrü Elekdağ, gizli oyla gerçekleştirilecek seçimin ilk iki turunda dörtte üç çoğunluk olan 367 oyun, bu turlarda sonuç alınamazsa üçüncü turda salt çoğunluğun aranacağını, bu turda da başkan seçilemezse; dördüncü turda en çok oyu alan adayın Meclis Başkanı seçileceğini belirtti.
Arınç ile CHP Ankara Milletvekili Önder Sav'ın aday olduğu seçimler için oy verme işlemi başlamadan önce sayım için tasnif heyeti oluşturuldu. Kura ile belirlenen tasnif heyeti, AKP'li Mahmut Kaplan (Şanlıurfa), Recep Özel (Isparta), Halide İncekara (İstanbul) ile CHP'li Mehmet Sevigen (İstanbul) ve Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Sebahattin Cevheri'den oluştu.
Gizli oylamanın elektronik sistemle yapılabilmesine olanak tanınması amacıyla başlatılan çalışmalar tamamlanamadığı için oylama, milletvekillerinin kabinlerde tercihlerini belirledikten sonra Başkanlık Divanı önündeki kupalara oylarını atmaları suretiyle gerçekleştirildi. Oylama sonucunda, Arınç 369 oy alarak ilk turda Meclis Başkanı oldu. Önder Sav 173 oy alırken 3 oy boş çıktı, bir oy da geçersiz sayıldı. Böylece 12 Eylül 1980'den bu yana ilk kez ilk turda Meclis Başkanı seçildi.
Resmi sonuçlar açıklanmadan çok önce Arınç'ı partili arkadaşlarının yanı sıra rakibi CHP Ankara Milletvekili Önder Sav ile CHP'li milletvekilleri tebrik etti.
Arınç, TBMM Başkanı seçildiğinin ilan edilmesinden sonra bir teşekkür konuşması yaptı. Milletvekillerinin alkışları arasında kürsüye gelen Arınç, konuşmasına "Türkiye'yi en derin saygılarımla selamlıyorum" sözleriyle başladı.
Egemenlik hakkını elinde tutan ve bu en temel hakkın hakkaniyetle kullanılması için TBMM üyelerine vekalet veren ulusu minnet, saygı ve şükranla selamladığını bildiren Arınç, Geçici Başkan Şükrü Elekdağ ve Başkanlık Divanı üyelerine de teşekkür etti. Arınç, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Meclis Başkanlarının ölenlerine rahmet, hayatta olanlarına sağlık ve mutluluk diledi.
TBMM Başkanlığı gibi şerefli bir makama kendisini layık gören tüm milletvekillerine şükranlarını sunduğunu bildiren Arınç, şunları söyledi:
"Beni layık gördüğünüz bu makamın önemi, Türkiye'nin derin hatıralarına yaslanan ve hiç unutulmaması gereken bir şerefi temsil etmesidir. Özellikle destansı Milli Mücadelemiz bu kürsüden yönetilmiş, bu Meclis'ten idare edilmiştir. Mensubu olmakla iftihar ettiğimiz bu Meclis, ateş ve barut dumanlarının, top ve gülle seslerinin arasında bozkırın ortasında milletimizi yeniden var eden büyük iradenin anıtlaşmış halidir. Bu büyük anıtın temeline ilk harcı koyan ilk Meclis Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ilk Meclisimizin fedakar milletvekillerine minnetlerimizi ve şükranlarımızı hassaten ifade ediyorum."
Bu makamın millet iradesine yaslanan, milletin kendi yönetimi olan demokrasinin en önemli sembolü olduğunu belirten Arınç, kendisine duyulan güvene ve şerefe millet adına layık olmak için elinden gelen çabayı esirgemeyeceğini söyledi.
Arınç, bu makamın gerektirdiği büyük sorumluluğu tam bir tarafsızlıkla ifade edeceğinin bilinmesini isteyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Anayasamızın, İçtüzüğümüzün ve hukuk kurallarının sıkı sıkıya uygulanması konusunda en büyük hassasiyeti göstereceğim. Anayasamızda ifadesini bulan Cumhuriyetimizin temel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olma noktasında elbette elimden geleni yapacağım. Bu şerefi bana bahşeden milletimizin hukukunu korumak için bu yüce makamda şahsıma gösterilen itimada sonuna kadar layık olmaya çalışacağım."
TBMM'nin itibarının, milletin itibarını temsil ettiğini kaydeden Arınç, Cumhuriyet'in demokrasi, devletin hukuk temelleri üzerinde gelişmesinin TBMM'nin, toplumun hukukunu titizlikle korumasına bağlı olduğunu söyledi. Arınç, konuşmasında milletvekillerine şöyle seslendi:
"Bu Meclis milletimizin yegane istinatgahıdır, devletimizin ve demokrasimizin teminatıdır. Bu şerefli mevkiye seçilmiş olan değerli milletvekilleri... Şahsıma gösterdiğiniz teveccühün zirvesine beni ulaştırarak bu yüce makama tensip buyurmanızın bahtiyarlığını ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Bizi buraya anamızın ak sütü gibi helal oylarıyla seçip gönderen milletimize hizmet borcumuz vardır. Aziz milletimizin hassasiyetlerine, ortak değerlerine, taleplerine çare bulduğumuz oranda borcumuzu ödemiş olacağız. Bu kürsüde en büyük hedefim bu olacaktır. Artık partimizin değil, bütün Meclis'in, dolayısıyla bütün milletimizin temsilcisi olmam lazım geldiğini, bunun gereğinin ifası için bütün gayretimi kullanacağımı bilmenizi ve bana güvenmenizi temin ederim. Benim de sizlerden ricam, Meclis'in itibarını millet adına korumanız ve ülkemize hizmet etmekte hızlı ve aceleci olmanızdır."
Arınç konuşmasında, seçimin 'zevkli bir yarış haline gelmesini sağlamalarından dolayı', AKP ve CHP'nin genel başkanları başta olmak üzere tüm milletvekillerine teşekkür etti. Yeni yasama yılında Meclis'in milletin gereksinim duyduğu kanunları çıkartması dileğinde bulunan Arınç, milletvekillerinin demokratik gelişme ve barışa katkılarının artarak sürmesini isteyerek konuşmasını tamamladı.

HİTABET GÜCÜ YÜKSEK

1948 yılında Bursa'da doğan Arınç, Manisa Lisesi'nden mezun oldu. 1970 yılında Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitiren Arınç, Manisa'da serbest avukatlık yaptı. Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraşan, gençlik kolları başkanlığı yapan Arınç, il başkanlığı görevinde de bulundu.
Türkiye içinde hemen hemen tüm il ve ilçelerinde konferans, panel ve sempozyumlardaki konuşmalarıyla dikkati çeken Arınç, ayrıca Almanya, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Belçika, Fransa, ABD ve Avustralya'ya giderek konferanslar verdi, radyo ve televizyon programlarına katıldı.
24 Aralık 1995'te milletvekili genel seçimlerinde RP'den Manisa Milletvekili seçilen Arınç, RP MKYK üyeliğinde bulundu. Arınç bu dönemde TBMM Adalet ile Türkiye-AB Karma Komisyonu'nda çalıştı. 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde FP'den Manisa Milletvekili seçildi. İki yasama döneminde FP Grup Başkanvekili görevinde bulundu, ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı.
FP'nin Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmasının ardından kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nde Grup Başkanı görevine getirilen Arınç, evli ve iki çocuk babası. Arınç, orta derecede İngilizce biliyor.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 19 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Politika sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 16:05:00 - MGK 29 Kasım'da toplanacak
 • 15:45:00 - Bush'tan Gül'e kutlama telefonu
 • 15:35:00 - Baykal yemin etti
 • 14:55:00 - Hükümet programı 23 Kasım'da okunacak
 • 14:44:00 - Bakanlar Kurulu bu akşam toplanıyor
 • 14:10:00 - Gül görevi Ecevit'ten devraldı
 • 13:44:00 - Yeni bakanlardan devir-teslim mesaisi
 • 13:30:00 - Atalay: Milli Eğitim'i ben istemedim
 • 13:00:00 - Erdoğan'dan ilk talimat: Yasağımı kaldırın
 • 12:30:00 - Kanadoğlu'ndan Akgündüz'e fezleke
 • 10:00:00 - Başbakan Gül: Değişiklikleri ben önerdim
 • ÖZLÜ SÖZ #428
  "Bir kere transseksüel bir adam rolü önerdiler. Bu teklifi bana getirmezler, zaten getiremezler de. Kardeşim bu ülkede transseksüel yok mu? İlla adama, transseksüel oyna, denir mi? Sonra ben niye yorayım kendimi o kadar, inandırıcı olmaz bir kere."
  Kadir İnanır, Aktüel röportajında "Kesinlikle oynamayacağınız rol hangisi?" sorusunu cevaplandırıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.