Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Uyuşturucu Dosyası...(7)
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  14 Aralık 2002 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Cesaretin en büyük denemesi, yenilmeyi yasa düşmeden kabul etmektir.
G.Ingersol
Tarihte Bugün
Takvimler 14 aralık tarihini gösterdiği zaman...

1960 yılında,
Türkiye, 18 Batılı ülke ile "İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Antlaşması" imzaladı

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Uyuşturucu Dosyası...(7)

Uyuşturucu Dosyası...(7)
Bağımlının uyuşturucudan kurtulması için en önemli etken kurtulmak istemeyi gerçekten istemesi. İlk adımı attıktan sonra bağımlıya bir uzmanın yardım etmesi gerekli. Bunun için çeşitli kurumlar var

14/12/2002 (3808 kişi okudu)

ULAŞ YILDIZ (Arşivi)

Önce istek, sonra destek...
Bir bağımlının tedavi dönemi oldukça zor ve zahmetli geçiyor. Bağımlılıktan kurtulmanın ilk ve en önemli şartı 'istemek'. Ancak bir insan ne kadar istese de bağımlılıktan kendi kendine kurtulması çok zor. Bu nedenle de mutlaka uzman yardımı görmesi gerekiyor. Ülkemizde üniversite
ve devlet hastanelerinin psikoloji bölümleri bağımlıların tedavileri konusunda hizmet veriyor. Bunların dışında yalnız bağımlılara hizmet için kurulmuş kurumlar da var.

Anatolia Klinikleri
Balıklı Rum Hastanesi bünyesinde kurulan Anatolia Klinikleri 1994'ten beri hizmet veriyor. Alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları için 55 yatağı bulunan klinikte ilk olarak uyuşturucu maddenin hastanın vücudundan temizlenmesi işlemi başlıyor. 15 gün süren tedavi programı, temizlikten sonra psikoterapi ile devam ediyor. Klinikte ayrıca hasta yakınlarına da aile grup toplantıları düzenleniyor.
Odalarda televizyon, banyo, tuvalet bulunuyor. Ayrıca hastaların yoksunluk dönemini en iyi şekilde geçirmeleri için bilardo ve masa tenisi oynama imkânı da var.
Tel: (212) 547 16 00-664 21 90

UMATEM
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet veren UMATEM'in (Uçucu Madde Tedavi Merkezi) en önemli özelliği 18 yaş altına hizmet vermesi. Türkiye'de uyuşturucu bağımlılığının özellikle gençlerde olması merkezin önemini artırıyor. İki türlü misyonu var. Hem evde yaşayan ve uyuşturucu kullanan gençleri hem de sokakta yaşayan gençleri bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyor. Yılda 200'den fazla kişi tedavi ediliyor. Burada gençlere sorumluluklar veriliyor ve kurallara uyarak yaşamak öğretiliyor. Ruhsal hastalıkları varsa bu konularda destek de veriliyor. En çok ağırlık verilen konulardan biri ise aile terapisi. Şimdilik 15 yataklı. 32 yataklı yeni bir servis ise kısa bir süre içinde hizmete girecek.
Tel: (0212)543 65 65'den 452

AMATEM
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet veren AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezi) alanındaki en büyük resmi kurum. AMATEM polikliniklerine alkol ve madde bağımlılığı nedeniyle yılda ortalama 7 bin başvuru yapılıyor. Tedavi talebiyle ilk kez polikliniğe başvuru yapan hasta sayısı 2 bin. AMATEM'e kabul, ancak hastanın isteği ile oluyor. Dört katlı bir binada hizmet veren AMATEM'de hastalar öncelikle yoğun bakım ve arındırma ünitelerinde tedavi görüyor. Ardından tedaviye motive olan ve servis kurallarına uyum sağlayan hastalar psikoterapi servislerine alınıyor. Psikoterapi servislerinde 14 günlük ve 28 günlük ruhsal tedavi programı uygulanıyor. Hastanede yatarak tedavisini tamamlayan hastaların, hastaneden çıktıktan sonra da bireysel ve grup tedavilerine devam ediliyor. AMATEM servisi içinde anne babalara yönelik alkol-uyuşturucu maddeler ile ilgili bilgilendirici çalışmalar da yapılıyor.
Alkol ve madde bağımlılığına yönelik her türlü bilgi ve sorular
için AMATEM Danışma Merkezi'ni (212) 660 00 26 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Adsız Narkotikler
Adsız Narkotikler (Narcotics Anonymous) 1950 yılında ABD'de kuruldu ve 1993 yılında Türkiye'de faaliyetlerine başladı. Bir sivil toplum kuruluşu olan Adsız Narkotikler tamamen 'gönüllü üyelik' üzerinden çalışıyor. Üyelik için tek koşul uyuşturucu kullanmayı bırakma arzusu. Hiçbir üyeden ücret talep edilmiyor. Üyeler arasında 'Beyaz Kitapçık' diye bilinen ve kendi adını taşıyan el kitabı Adsız Narkotik'i 'temiz kalmakta birbirine yardım etmek için düzenli olarak toplanan iyileşmekte olan bağımlılar' diye tanımlıyor. "Ben bağımlıyım" diye başlayan toplantılarda herkes başlarından geçenleri ya da fikirlerini anlatıyor. Amaç birbirlerinin deneyimlerinden faydalanmak.
Adsız Narkotiklerde başarı için 12 basamak kuralına uymanız gerekiyor. 12 basamak kuralı tedavi süreci boyunca bağımlının yapması gerekenler. Eğer siz de Adsız Narkotikler'e gönüllü üye olmak istiyorsanız pazartesi, çarşamba, perşembe saat 20.00-21.30 ve cumartesi saat 16.30-18.00 arasında Nişantaşı, Ferah Sok. Ferah Apt. No: 7 adresinde, cuma günü saat 20.15-21.15 arası İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisi'nde düzenlenen toplantılara katılabilirsiniz.
e-mail: naturkiyef@mynet.com
web adresi: www.na.org

Adsız Alkolikler
Adsız Alkolikler (Alcoholics Anonymous) 1935 yılında ABD'li iki alkolik tarafından kuruldu. Adsız Alkolikler de bir sivil toplum kuruluşu olup tedavi metotları Adsız Narkotikler'deki gibi paylaşıma dayalı. Adsız Alkolikler'in Türkiye Genel Hizmet Ofisi'ne 0232 465 11 32 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Adsız Alkolikler'in toplantı yerlerini ve tarihlerini www.adsizalkolik.com internet sitesinden de öğrenebilirsiniz.Yaşayanlar anlatıyor
Beyoğlu sokaklarında daha 17 yaşında tanıştım eroinle.
Eroine başlamadan önce düzenli bir hayatım vardı. Ama zamanla her şey değişmeye başlamış, bağımlılık arttıkça paraya olan ihtiyacım da artmıştı. Hırszlık bile yaptım.
Yaşamak için bir nedenim yoktu. Ölümden korkmuyordum. Ben her zaman bırakacağım derdim. Bağımlıların çoğu bunu der. Defalarca denedim bırakmayı ama olmadı.
Eve kapandım ve kriz sürecine girdim. Sadece bir gün dayanabildim. Daha sonra tedavi olmak için hastaneye gittim. Doktorlar bana çok iyi yaklaştı. Önce vücudumu eroinden temizlediler.
Sakinleştiricilerle bir süre yatakta tuttular beni.
Daha sonra yavaş yavaş kendime geldim. Psikolojik tedavi gördüm. Bana nasıl eroinden uzak durmam gerektiği anlatıldı. Açıkçası başlayıp başlamamak yine benim elimdeydi. Hayata sıfırdan başlamam, çevremi değiştirmem, yaşam tarzımı değiştirmem gerektiği söylendi.
15 günün üzerinde bir tedavinin ardından hastaneden çıktım. Bağımlılık dönemimde hayatımla ilgili her şey yıpranmıştı. Artık ailem, dostalarım,
severek yaptığım bir işim var. Tekrar başlarsam çok iyi biliyorum ki
sonum ölüm olacak...
* * *
- BİTTİ -


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 43 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
9
Yaşam sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 16:40:00 - Gölbaşı´nda soba faciası
 • 16:38:00 - Halde karpit patladı: 1 ölü
 • 16:36:00 - Kahramanmaraş 4.8 ile sallandı
 • ÖZLÜ SÖZ #166
  "Türker İnanoğlu: Kayıp Kızlar diye bir film var, başrol oynayacaksın.
  Nuri Alço: Ne oynayacağım? Senaryoya bir bakayım.
  Türker İnanoğlu: Senaryo falan yok, gerek de yok. Karı pazarlayan, uyuşturucu satan, pezevenk bir adamı oynayacaksın."
  1984'te yapımcı Türker İnanoğlu ile Nuri Alço arasında geçen diyalog...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.