Radikal-çevrimiçi / Politika / ABD'nin son teklifi 26 milyar dolar
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  20 Şubat 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Geri ülkeler, kültür konularını köylere kadar sokmazlarsa, uygarlık yarışında kazanamazlar.
Mahatma Gandi
Tarihte Bugün
Takvimler 20 şubat tarihini gösterdiği zaman...

1990 yılında,
Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, görevini sürdürebilmek için gerekli asgari şartların ortadan kalktığı gerekçesiyle istifa etti.
1992 yılında,
İstanbul Ticaret Odası’na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

ABD'nin son teklifi 26 milyar dolar

ABD'nin son teklifi 26 milyar dolar
ABD'liler istila etti!: General rütbesine yükselen 20 ABD'li subay, Pentagon'un düzenlediği bir seminer programı çerçevesinde dün Ankara'ya geldi. Ürdün ve İsrail gibi bölge ülkelerinde temaslarda bulunan yeni generaller, Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret etti. Aynı saatlerde büyükelçi Deniz Bölükbaşı ile Marisa Lino başkanlığındaki heyetler arasındaki asker pazarlığı sürdüğünden, generallerin ziyareti heyecan yarattı. FOTOĞRAF: AP
ABD, Türkiye'nin askeri ve siyasi isteklerini büyük ölçüde karşıladı. Ancak ekonomik yardım paketinde uzlaşılamadı. ABD, 6 milyarı hibe olmak üzere 26 milyar dolarlık destek vaat etti

20/02/2003 (1753 kişi okudu)

DENİZ ZEYREK (Arşivi)

ERGUN AKSOY (Arşivi)

ANKARA - ABD, Türkiye'nin kararlı tutumu karşısında siyasi ve askeri konulardaki isteklerini büyük ölçüde karşılarken, ekonomik yardımlarda seçenekler önerdi. Türkiye'ye 6 milyarı hibe olmak üzere 26 milyar dolarlık bir destek paketini seçenekli olarak sunan ABD, IMF nezdinde de destek vaat etti. Paket ve seçenekler Türkiye'nin ekonomik taleplerini bütünüyle karşılamayınca tam uzlaşma sağlanamadı.
İkinci askeri mutabakat zaptı metni büyük ölçüde tamamlanırken, Washington yönetimi TSK'nın Türk subay komutasında Kuzey Irak'ta kendi başına bulunmasını da kabul etti. Türkiye, ABD yönetimine "İyi niyetinizi göstermek için adım atın, bu, Kongre sürecinin uzamasını telafi edecektir" mesajı verdi. Süren pazarlıklar ışığında hükümetin yabancı asker kabul etme ve yurtdışına asker gönderme konusundaki yetki tezkeresini bugün TBMM'ye sevk edebileceği ileri sürüldü.

Büyükelçi Pearson pazarlıkta
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Türkiye'nin pazartesi gecesi kendisi aracılığıyla ilettiği taleplere ilişkin ABD görüşünü dün sabah Dışişleri Bakanlığı'na getirdi. Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal'le görüşmesinin ardından Washington'ın görüşlerini getirdiğini ve sonuçtan umutlu olduğunu anlatan Pearson, "Her iki taraf da çok sıkı çalışıyor. Zaman, ABD için kritik öneme sahip. En kısa sürede anlaşmaya varılacağını düşünüyorum" dedi.
Ekonomik, askeri ve siyasi konularda bütün engelleri aşacaklarını umduğunu belirten büyükelçi Pearson, bir anlaşma olması halinde bunun yazılı belgeye
dönüştürüleceğini ifade etti. Pearson'ın getirdiği belgenin, hükümetin taleplerine nihai yanıt değil, 'reddedilmeyecek bir yanıt' için seçenekler
olduğu öğrenildi.

Vakit kaybetmeden Başbakan'a
ABD Büyükelçisi Pearson'ın getirdiği mesaj, müsteşar Ziyal tarafından hiç vakit kaybedilmeden Başbakan Abdullah Gül'e götürüldü. Bakanlar Kurulu sırasında Başbakanlık'a giden Uğur Ziyal, ABD'nin önerilerini hükümetin onayına sundu.

Türkiye ne istedi, ABD ne verdi?
Bilgilere göre ABD üç değişik öneri getirdi. Bu öneri paketleri arasında hibe, kredi garantisi ve ticaret desteği gibi başlıklar yer aldı. Tekliflerin detayları açıklanmazken, Türkiye'nin asgari 6 milyar dolar hibe ve 20 milyar doları bulan kredi ve ticaret desteğini içeren seçenek üzerinde durduğu, bu seçeneği hibe bölümünü artırmak üzere pazarlık ettiği öğrenildi. Türkiye'nin istekleri ve ABD'nin önerileri şöyle:

 • Türkiye 10 milyar dolar hibe ile 20 milyar dolar kredi ve ticaret desteği istedi. ABD bu isteğe değişik önerilerle karşılık verdi. Türkiye 6 milyar dolar hibe ile 20 milyar dolar kredi ve ticaret desteği önerisi üzerinde durmaya başladı.
 • Türkiye ekonomik desteğin yazılı belgeyle verilmesini, bu belgenin de Kongre onayıyla olmasını talep etti. ABD, belge imzalanmasını kabul etti. Ancak Kongre onayının 7-8 hafta süreceğini bildirdi.
 • Türkiye, Kongre'deki onay sürecinde ABD'nin 'iyi niyet' adımları atmasını istedi. Bu çerçevede Türkiye'ye başlangıç kredisi gönderilebileceği vurgulandı.
 • Türkiye, 'okyanus aşırı yatırımlar kuruluşu' OPIC'in Türkiye'ye yatırımları teşvik etmesini istedi. ABD kabul etti.
 • Türkiye, savaş sonrasındaki geçiş döneminde Irak petrollerinden ve yeniden yapılanma ihalelerinden pay istedi. ABD, Türkiye'ye öncelik verilmesini kabul etti.

  Beş yıllık fatura

 • Türkiye, savaşın uzaması halinde ve savaş sonrasındaki geçiş döneminde karşılaşacağı zararları da gündeme getirdi. Bu çerçevede 92 milyar dolarlık bir kayıp faturası gündeme getiren Ankara, 2003'te 25, sonraki dört yılda 15-17 milyar dolar desteğe ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.
  ABD, bu isteği doğrudan kabul etmek yerine Türk ekonomisini ayakta tutma güvencesi verdi. ABD yönetimi, ilk destek paketinin ardından altı ay gibi periyotlarla görüşmeler yaparak Türkiye'nin ihtiyaçlarının karşılanabileceği görüşünü iletti.

  Askeri çerçeve belirlendi
  Ekonomik destek konusundaki pazarlıklarda sona yaklaşırken, ABD askerinin Türkiye'de konuşlandırılması ve Türk askerinin Kuzey Irak'a geçmesi konusunda askeri yetkililer genel çerçeveyi belirledi. Buna göre, Türkiye, Meclis'ten yetki aldıktan sonra ABD askerlerinin Kuzey Irak'a geçmesini ve lojistik amaçlı iki ABD tugayının Türkiye topraklarında konuşlu kalmasını kabul etti. ABD'nin Türkiye üzerinden 30 bin asker geçireceği öğrenildi.

  Mehmetçik'e Türk komutan
  Bu çerçevede TSK da Kuzey Irak'taki askeri varlığını 45 bine çıkaracak. Türk askerleri, koalisyona dahil olmayacak ve 2. Ordu Komutanı'nca idare edilecek. ABD ile koordinasyon Türk ve ABD'li subayların ortak çalışacağı Diyarbakır'daki karargâhtan sağlanacak. Türk subaylar, Katar'daki ABD üssünde de görev yapacak.
  Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Buluç da, dün yaptığı açıklamada, Irak rejimi ve liderliğinin her zaman en rasyonel kararları alamayabileceğine dikkat çekerek, Türkiye'nin bu nedenle tedbir almasının doğru olduğunu açıkladı.

  Dışişleri: Meşruiyet esas
  Meşruiyet konusunun Türkiye'nin konuya ilişkin politikasına yön veren egemen unsurlardan biri olduğunu belirten Buluç, "Meşruiyet ihtiyacının ne ölçüde yerine getirileceği, Anayasamızın gereklerini karşılayıp karşılamadığı konusundaki nihai karar mercii Meclis'tir" diye konuştu.
  Operasyon sonucu Türkiye'nin çıkarlarının etkileneceğini anlatan Buluç, Türkiye'nin buna karşı kendini güvence altına almak istediğini kaydetti. Kuzey Irak'ta yapılacak muhalefet toplantısının önemine değinen Buluç, "ABD'nin Irak'ın geleceğine ilişkin fikirleri var ama kesin karar vermedikleri izlenimini taşıyorum" dedi.


 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 32 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  7
  Politika sayfasındaki diğer haberler

   Sıcak Haber

 • 18:45:00 - Başbakanlık: Tezkere bu akşam sevk edilmeyecek
 • 18:15:00 - YSK'dan Erdoğan'a vize
 • 17:45:00 - Yakış: Kapı gibi duruyoruz
 • 17:45:00 - Yakış: Kapı gibi duruyoruz
 • 17:00:00 - Çankaya Köşkü'nde üçlü zirve
 • 15:35:00 - Yakış: Tezkere bu hafta zor
 • 14:55:00 - Tezkere haftaya kaldı
 • 13:00:00 - Gül'den 'sorumluluk' çağrısı
 • 12:55:00 - Pearson: Bush'un sözü yeterli olmalı
 • 12:02:00 - CHP: 1990 tutanakları açıklansın
 • 11:25:00 - Meclis'te tezkere hazırlığı
 • ÖZLÜ SÖZ #245
  "Catherine Deneuve mü? O seks sembolü müymüş? Bir de şimdi görseniz kendisini..."
  Havuz'un genç ve seksi yıldızı Ludivine Sagnier, genç 'yıldızların' sığlığının yalnızca Türkler'e has olmadığını kanıtlıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.