Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Vajina savaşları
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  22 Şubat 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Sevgi insanı birliğe, bencillik de yalnızlığa götürür.
Schiller
Tarihte Bugün
Takvimler 22 şubat tarihini gösterdiği zaman...

1975 yılında,
Beyrut'taki THY bürosu "Gizli Ermeni Ordusu" adlı örgüt tarafından bombalandı.
1977 yılında,
Libya'dan Türkiye'ye direkt para transferi yapılabileceği bildirildi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Vajina savaşları

Vajina savaşları
Güner Özkul ve Arzu Yanardağ'ı yönetmen Almula Merter ile bir prova esnasında yakaladım. FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN
Dünya yeni bir savaşın eşiğinde beklerken, Türkiye'de başka bir savaş başladı. 'Vajina Monologları' isimli tiyatro oyunu Kadıköy Kaymakamı tarafından yasaklanınca ortalık fena karıştı. Savaşı kadınların kazandığı ise başından belli oldu bile

22/02/2003 (4050 kişi okudu)

HIZIR TÜZEL (E-mektup | Arşivi)

İSTANBUL - Karışık bir durum vesselam. Bir yanda savaş çığlıkları, bir yanda arkası kesilmeyen zam haberleri, diğer yanda yeni bir kadrolaşma vaziyetleri. Kar, kış, kıyamet filan derken, bir de başımıza vajina çıktı. İnsan şüpheleniyor haliyle. 'Gündemi bu kadar meşgul eden bir yığın sorun varken mahsus mu yapıyorlar acaba?' diye düşünmeden edemiyorum.
Vajina tabii ki, kadınlar kadar, erkekler için de önemli bir organ, bir şey dediğim yok ama her Allah'ın günü sabahları gazete başlıklarında, akşamları tüm televizyon kanallarında bundan söz edilince şaşırıyorum doğrusu.
O kadar çok yazılıp çizildi ve söz edildi ki, Eve Ensler'in 'Vajina Monologları' isimli oyunundan söz etmek istemiyorum. Dünyanın her yerinde sergilenmiş, bir sürü ünlü oyuncu bu oyunda rol almış, oyunun geliri kadın derneklerine bağışlanıyormuş falan filan. Bunları ezberledik.
Lakin bu oyun kesinlikle dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar zelzele yaratmamıştır diye düşünüyorum.
Bir yasaklanma kıyıda köşede kalmış bu oyunu zirveye çıkarmaya yetti de arttı. 'Vajina Monologları' 23 Şubat'ta Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde 20.30'da (Tel: 0216 418 16 46) ve 9 Mart'ta Maltepe Yayla Sanat Merkezi'nde 16.30'da (0216 383 99 20-21) sergilenecek meraklısına duyrulur.
Bu arada bir arkadaş saymış sağ olsun oyunda tam 128 kez vajina sözcüğü geçiyormuş. Bu yazıda ise, saydığım kadarıyla sadece 19 kez geçiyor. Kaymakam bana da kızmaz umarım.
Devlet Tiyatrosu sanatçısı olan Almula Merter'le 'Hadi Çaman Tiyatrosu' kulisinde görüşüyoruz. Konu malum.
Hanımefendi milletin ar ve hayâ duygularıyla neden oynuyorsunuz? Böyle vajinalar falan filan, nedir yani?
Ben kimsenin ar ve hayâlarıyla oynamıyorum. Şu anda dünyanın 34 ülkesinde oynunuyor bu oyun. 98 yılından beri oynandığını da düşünürsek... Demek ki, bütün dünyanın ahlakı bozuldu. Ben durumdan memnunum bu oyunla aslında insanlar hiç olmazsa artık bir şeylerini konuşabiliyor.
Bu oyunla pek çok ülkede binlerce insanın ahlakı bozuldu yani...
Dünyanın ahlakını biz bozmadık, zaten bozuktu. Biz, insanların bazı şeyleri daha iyi anlamalarına yardımcı oluyoruz.
Peki oyunun bu şekilde basına yansıması sizi biraz rahatsız etti mi?
Oyunun Kadıköy Kaymakamı tarafından yasaklanması beni hiç rahatsız etmedi. Ben çok mutlu oldum. Kaymakam beye de teşekkürlerimi ilettim zaten. Çünkü ben istesem zaten bu kadar reklam yapamazdım. Basın danışmanı tutsaydım bu kadar başarılı olamazdı. Birçok yerden oyun teklifleri alıyoruz.
Savaşın eşiğindeyken vajina kelimesinin gündeme gelmesi şaşırtıcı değil mi?
Üzüldüm aslında. Şu anda konuşulması gereken başka olaylar varken herkes bu konuya odaklandı. Çok komik bir şey. Savaşın eşiğindeyiz ama bu da başka bir savaş oldu. Vajinalarla Kaymakam beyin savaşı haline dönüştü.
Peki sizce asıl ayıp nedir?
Böyle bir konunun tartışılması bile ayıp aslında. Hâlâ böyle bir zihniyet varsa bence bu ayıbın ötesinde bir şey.
Mesela savaş insanlık adına ayıp bir şey değil mi sizce?
Tabii insanların bir savaş durumunda olmaları da çok ayıp. Daha barışçıl, daha güzel bir dünya yaratılmaya çalışılırken savaş konumunda olmamız, insanların ülkemizin buna alet olması dediğiniz gibi çok ayıp bir şey. Sonuçta pek çok insan ölecek, dünya ekonomisi alt-üst olacak, bunlar çok büyük ayıplar bence. Bunları bir yana bırakıp vajina tartışması çıkarıyorlar. Bir tür gündemi değiştirme durumu olabilir diye düşünüyorum. İnsanları böyle şeylerle oyalıyorlar.
Oyun baştan sona vajinalarla mı ilgili?
Hayır oyun kadınlarla ilgili hikâyeler anlatıyor. Genç kızlığa geçişi, hayatta orgazmı tanımamış ancak rahmi alındığı zaman bunun farkına varmış kadınların, Bosna'da tecavüze uğrayan kadının hikâyesi. Oyun neden vajinaya kaynaklanıyor anlamıyorum.
Oyunun adı öyle olduğu için herhalde...
Ben aslında gerçekleri anlatıyorum burada. Ayrıca sadece vajina değil. Kadına tecavüz eden erkeklerin neden penislerinin kesilmediğini de soruyorum oyunda.
Sizce kadınlar aralarında sık sık böyle vajina muhabbetleri ederler mi?
Kadınlar bence bu konuları çok daha az konuşuyor. Kadınlar çok yakın arkadaşlarıyla bile bu konuları konuşmuyor. Ben de diyorum ki, bunlar bu kadar kapalı kalmamalı. Konuşup, tartışılmalı.
Anlaşılan bu bütün dünyada da böyle.
Evet, erkekler bizi anlamıyor diyoruz ama belki de biz kendimizi yeterince anlatamıyoruz. Onun için bu oyunu sahneledik. Çevremden görüyorum oyunu izleyen pek çok insan bu konuyu tartışmaya başladı bile. Bir nevi Pandora'nın kutusu açılıyor gibi bir şey.
Nicole Kidman, Winona Ryder, Jane Fonda gibi pek çok ünlü yıldız bu oyunda konuk oyuncu olarak rol almış. Siz Tüçrkiye'de kimleri konuk oyuncu olarak sahneye çıkarmak istersiniz?
Örneğin ben Hülya Avşar'ın televizyon programında kendisine bunu teklif ettim.
Ama Hülya Avşar 'Bunu Kaya beye sormam lazım, izin vermez herhalde' dedi. Oyunda en çok yer almasını istediğim kişi Ayşe Arman'dır. Artı Aysel Gürel'i ve Semiha Berksoy'u da çok istiyorum. Umarım gelirler.

Ve, Arzu Yanardağ diyor ki:
Oyunda rol alan Arzu Yanardağ kadınların vajina konusunda bilgisiz olduğunu düşünüyor:
"Kadınlar bu konuları çok konuşmuyorlar. Keşke konuşsalar ama insanlar bilmedikleri şeyleri pek konuşmazlar. Kadınların büyük bir çoğunluğunun kendi organlarından bihaber olduğu gibi vajinasından da bihaber olduğunu düşünüyorum.
Oysa vajina kadınların en değerli organıdır. Hatta dünyaya gelişimiz oradan olur. Babamız spermlerini annemizin yumurtalıklarına oradan bırakmıştır. Yani sonuçta çok önemli bir organdır ama insanların sadece vajina değil, kadınlar hakkında da öyle fazla bir bilgisi olduğunu sanmıyorum. Kulaktan dolma şeyler.
Çocukluktan itibaren bazı şeyler insanlara tu kaka diye anlatılıyor. Cinsellik hep kapalı kapılar ardında konuşuluyor. Çocuklara cinsel organların kötü bir şey olduğu aşılanıyor. Çocuk cinsel organıyla oynuyorsa
bunun çok ayıp bir şey olduğu anlatılıyor. Çocukluğundan itibaren bu şekilde bir korkuyla büyüyorsun. Cinselliği, penisi, vajinayı doğru dürüst bilmeden yaşayıp gidiyorsun. Hiçbir şeyin farkında olmadan yaşamak ne acı. Durumu idare ediyorsun yani."


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 56 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Yaşam sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #353
"Beğendiğim erkek tipi Rober Hatemo. Her şeyiyle mükemmel. Onu tek geçerim."
Biz evleniyoruz evinden Gelin olma şansı düşük olan Jilda için mesele yok o zaman. Zaten o evde beğenebileceği kimse yokmuş.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.