Radikal-çevrimiçi / Kültür/Sanat / Soydaş göçü film oluyor
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  7 Haziran 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Buz kadar lekesiz, kar kadar temiz olsan bile iftiradan kurtulamazsın.
William Shakespeare
Tarihte Bugün
Takvimler 07 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1945 yılında,
Çalışma Bakanlığı kuruldu. İlk Çalışma Bakanı Sadi Irmak oldu.
1974 yılında,
Piyasadaki tüp gaz sıkıntısını önlemek amacıyla ithal edilen 20 bin tüp gaz piyasaya sürüldü.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Kültür/Sanat 

Soydaş göçü film oluyor

Soydaş göçü film oluyor
Gerçek bir hikâye anlatan Bulgar yönetmen Radoslav Spassov, filmde 1989'da Bulgar hükümetinin herkesi kötü etkileyen bir karar aldığını söylüyor.
Bulgaristan'da 1980'lerde yaşanan, Türklerin de derinden etkilendiği insanlık dramı, 'Çalıntı Gözler' adlı filmde anlatılacak. Filmin çekim maliyetlerini Eurimages ve Bulgar yapımcılar karşılıyor

07/06/2003 (469 kişi okudu)

OLKAN ÖZYURT (Arşivi)

İSTANBUL - Bulgaristan'da 1980 sonrası yaşanan, Türklerin de büyük ölçüde etkilendiği etnik ayrımcılık ve asimilasyon faaliyetleri, yönetmenliğini Bulgar Radoslav Spassov'un üstlendiği bir filme konu oluyor. 'Çalıntı Gözler' (Stolen Eyes) adını taşıyan filmin çekimlerine eylül ayında Bulgaristan'da başlanacak. 2004 ilkbaharında Türkiye, Bulgaristan, İspanya, Makedonya dahil birçok Avrupa kentinde vizyona girmesi planlanan film, bir Türk kızıyla Bulgar gencinin aşkını merkeze alarak büyük dramı anlatıyor. Filmde büyük göç de canlandırılacak.
Yaşanmış bir hikâyeden beyazperdeye aktarılan film Türk-Bulgar yapımı olarak gerçekleştirilecek. Eurimages tarafından desteklenen filmin Bulgar yapımcısı Gala Film, Türk yapımcısı ise DDE Film. Filmi ayrıca Bulgar Milli Televizyonu, Bulgar Film Merkezi, Uluslararası Göçmen Sorunları Organizasyonu ve Boyana Film Laboratuvarı da destekliyor. DDE Film yetkilileri Atilla S. Yücer ile Kerem Altuğ, Türkiye'nin yakın tarihiyle ilgili bir filme insanların ilgisiz kaldığını son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmesi için başvurda bulunduklarını ama henüz bir sonuç almadıklarını belirtiyor.
Yönetmen Spassov ve Gala Film yetkilileri Galina Toneva ile Kiril Kirilov, Ayten'i canlandıracak Türk oyuncuyu seçmek için geçen hafta Türkiye'deydi. Tenova ve Kirilov, yaşananlardan Türkler kadar Bulgarların da zarar gördüğünü ve bunun sadece dönemin hükümetinin hatası olduğunu belirtiyor. Büyük trajedilere tanıklık ettiklerini söyleyen Toneva, yaşananların Bulgar halkından da saklanmak istendiğini özellikle vurguluyor.

'Acılarımız ortak'
'Çalıntı Gözler', daha önce senaristlik ve görüntü yönetmenliği Radoslav Spassov'un ikinci uzun metraj filmi. Radoslav Spassov, büyük göç sırasında insanların büyük trajedisine kendisinin bizzat tanık olduğunu, bununla ilgili bir film yapma düşüncesinin o zamanlar oluştuğunu söylüyor.
Spassov'a yönetmen olarak olayları filme nasıl yansıtacağını sorduğumuzda ise "Bütün bu yapılanlar siyasi iradenin kararıydı. Bulgar halkı bunu desteklemedi. Bulgar halkı bundan büyük acı çekti. Büyük uluslar olayların üstünden kısa bir süre geçtikten sonra yaşananları sanata yansıtabiliyor. Benim burada elbette bir tavrım olacak. İnsanlar arasındaki yapay ayrımlardan sıyrılarak olaya bakacağım. Sorun iki ulusun arasında değil. Onlar yıllarca uyumlu bir şekilde yaşadı. Filmde bütün olanlara rağmen iki insanın aşktan aldıkları kuvvetle bunları aşabilmeleri ve sonunda yan yana durabilmelerini anlatmaya çalışacağım. Bu bizim ortak acımız" diyor.
Gazeteci Neri Terzieva ile Radoslav Sapassov'un senaryolaştırdığı filmin hikâyesi kısaca şöyle: 1985 yılının sonbaharında Komünist Bulgaristan hükümeti gizli bir operasyon kararı alır. Bulgar Türklerinin isimleri, Hıristiyan isimleriyle değiştirilecektir. Hükümet yetkilileri, ülkedeki Türk nüfusu tek hamlede silip Bulgar olarak yeniden canlandırmayı planlar. Bu duruma karşı çıkan Ayten'in kızı bir eylem sırasında asker olan İvan'ın sürdüğü aracın altında kalır ve ölür. Ayten ile İvan yaşadıkları şoktan dolayı hafızalarını yitirir. Ancak hastanede aralarında bir bağ kurulur.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 3 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Kültür/Sanat sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #540
"Çin lokantasına gitmek, romatizmaya yol açabilir."
Daily Mirror'ın yayımladığı hastalık nedenlerinden biri...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.