Radikal-çevrimiçi / Türkiye / İstanbul'da dev akvaryum
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  22 Haziran 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Hayat bir sürprizler serisidir. Öyle olmasaydı ne yaşanmaya, ne de korunmaya değerdi.
Emerson
Tarihte Bugün
Takvimler 22 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1941 yılında,
Almanya SSCB`yi istila etti.
1955 yılında,
Denizcilik Bankası Deniz Nakliyat TAO kuruldu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

İstanbul'da dev akvaryum

İstanbul'da dev akvaryum
İstanbul'a yapılacak akvaryum Valencia'dakinin bir benzeri olacak. FOTOĞRAF: ŞENOL DEMİRCİ
İstanbul'a dört yıl içinde dünyanın en büyük akvaryumlarından biri inşa edilecek. Hedef, akvaryumun İstanbul'a yılda 2 milyon ziyaretçi çekmesi

22/06/2003 (5438 kişi okudu)

SELİM EFE ERDEM (Arşivi)

VALENCIA/PARİS - İstanbul'u turizm ve kültür merkezine dönüştürmek için tasarlanan prestij projelerinden 80 milyon euro'luk dev akvaryumun ihalesi tamamlandı. Bittiğinde alanında dünyanın sayılı eserlerinden biri olacak dev akvaryum, içinde 80 metre uzunluğunda cam tünellerin bulunacağı 270 dönüm arazide kurulacak. Foktan yunusa kadar her çeşit balığın yer alacağı akvaryumda ayrıca festival alanları, interaktif müze, üç boyutlu sinemalar bulunacak. Çelikten güçlü özel lifler ve depreme dayanıklı cam tüplerle inşa edilecek akvaryumla İstanbul'a yılda 2 milyon ziyaretçi çekilmesi hedefleniyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce ihaleye çıkarılan dev akvaryum projesini Öztaş, Nuhoğlu ile Alt ve Üstyapı LMTD konsorsiyumu üstlendi. Florya sahil şeridinde kurulacak dev akvaryum, İspanya'nın Valencia kentindeki, Avrupa'nın en büyük akvaryumu 'L'oceanografic'in bir benzeri olacak. İspanya ve Singapur'un ardından dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olacağı belirtilen akvaryumun, dört yılda tamamlanması planlanıyor.
Akvaryumun İstanbul'u turizm merkmezi yapma yolunda önemli bir adım olacağını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Yunus Balta, şöyle konuştu: "Bu akvaryum İstanbul'a prestij kazandıracak
eserden biri. Kapalı ve açık sosyal tesislerin bulunacağı akvaryum 270 dönüm alanda iki aşamada yapılacak ve 80 milyon euro'ya mal olacak. İlk aşamada 30 milyon metreküp su alanının içinde 80 metre uzunluğunda cam tüpler bulunacak. İnteraktif müze, 3 boyutlu sinema, alışveriş merkezleri, su ürünleri ve festival alanlarının yer alacağı akvaryum, en geç 4 yıl içinde tamamlanacak."

İstanbul'a 'şehir' ödülü
Fransa'nın Sorbonne Üniversitesi'nin 'Şehircilik' ödülünün ilki, gecekondu ve kültür çalışmalarından dolayı 105 kent arasından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Sorbonne Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Jean Robert Pitte, "İstanbul'un neresine bakılırsa bakılsın dalıp gitmek ve çok güzel şeyler düşünmemek mümkün değil" dedi.
Ödülün kendisi ve İstanbul için gurur verici olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna ise şunları söyledi: "İstanbul kültür, turizm ve sanat alanında Paris, finans alanında da New York ile dostça bir yarış içine giriyor. Bu ödülü sözünü ettiğim medeniyet yarışında tüm dünya kentlerini yüreklendirici bir paye olarak nitelendiriyor ve önemsiyorum."


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 22 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 15:00:00 - Süre indirimi yarın Bakanlar Kurulu'nda
 • 12:30:00 - 41 bin aday Yabancı Dil Sınavı'nda ter döktü
 • 12:15:00 - Askerlik süresi kısalıyor
 • 09:40:00 - Erzincan'da trafik kazası: 6 ölü
 • ÖZLÜ SÖZ #317
  "Benim gözlerime yansıttığım çok fazla şey var. Onları insanlara göstermek istemiyorum."
  Şenay Akay, neden renkli lens taktığını açıklamaya çalışıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.