Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Kısa askerlik yolda
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  23 Haziran 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gençlerin mutluluğu, düşünce noksanından ileri gelir. Yaş arttıkça düşünce de artar.
Büyük Frederik
Tarihte Bugün
Takvimler 23 haziran tarihini gösterdiği zaman...

1975 yılında,
CHP Genel Başkanı Ecevit, Gerede'de konuşma yaparken saldırıya uğradı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Kısa askerlik yolda

Kısa askerlik yolda
Askerliğin kısalması konusu, nihai kararı verecek makam olan Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında gündeme gelecek. Düzenlemeden silah altın da olanlarında yararlanması bekleniyor. FOTOĞRAF: DHA
15 Temmuz'dan itibaren askerlik 15 aya, yedek subaylık 12 aya, kısa dönem ise altı aya iniyor

23/06/2003 (6840 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, askerlik sürelerinin kısaltılmasını kararlaştırdı. Yeniden yapılandırma çalışmaları çerçevesinde asker sayısını yüzde 17 azaltma kararı alan Genelkurmay, hükümete, askerlik süresinin 18 aydan 15 aya, yedek subaylık süresi 16 aydan 12 aya, kısa dönem erbaş ve erlik süresinin ise sekiz aydan altı aya indirilmesini önerdi. Kararın 15 Temmuz'da yürürlüğe girmesi öngörüldü.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, dün askerlik süresinin kısaltılması önerisini duyurdu. Yazılı açıklamada, Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve Varşova Paktı'nın dağılmasını takiben konvansiyonel tehdidin azaldığı kaydedildi. Bu çerçevede özellikle Batılı ülkelerin, silahlı kuvvetlerini sorgulayarak tehdidin yerini alan risk ve belirsizlikleri karşılayabilecek; ülke menfaatlerini uzaktan ve başlangıcından itibaren koruyabilecek; hareket kabiliyeti ve ateş gücü yüksek, gerektiğinde süratle büyütülebilen elastiki kuvvet yapıları oluşturdukları belirtildi.

Yeniden yapılanma
Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında şöyle devam edildi: "Küçülen kuvvetler ve teknolojinin talep ettiği uzman personel ihtiyacı, bu ülkeleri profesyonel ordu kurmaya yöneltmiştir. TSK, benzer yeniden yapılanma faaliyetlerini esasen devamlı olarak gündemde tutmuştur. Tümen-alay esasına dayalı kuvvet yapısını tugay-tabur esasına çevirmiş, iç güvenlik harekâtının gerektirdiği yeniden yapılanma başarıyla gerçekleştirilmiş, subay ve astsubaylarına ilaveten uzman erbaş sistemini tesis ederek profesyonel orduya geçişte mesafe kaydetmiştir. Ancak, Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, bir imparatorluğun çöküşünün yarattığı istikrarsızlık dalgaları, ülkemizi çevreleyen Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu'yu sarmış, Birinci Körfez Harekâtı, Azerbaycan-Ermenistan Harbi, Balkanlar'daki çatışmalar ve süregiden iç güvenlik harekâtına uluslararası terörizm, etnik çatışmalar ve kökten dincilik hareketleri de eklenince TSK, anlamlı bir küçültülmüş kuvvet yapısını gerçekleştirme imkânını bulamamıştır."
TSK'nın, ulusal güvenliği Türk ulusuna en az yük olacak şekilde yerine getirme kararlılığında olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Bütün olumsuz şartlara rağmen, önceden davranış alışkanlığıyla geleceğin daha küçük, daha modern, elastiki ve modüler kuvvet yapısıyla ilgili çalışmaları sürdüregelmiştir" ifadesi kullanıldı.

PKK pasifize edildi
Genelkurmay'ın PKK/KADEK konusuna da değinilen açıklaması şu cümlelerle son buldu:
"Şu anda, PKK-KADEK pasifize edilmiştir. Irak İkinci Harekâtı'nın askeri bölümü büyük ölçüde tamamlanmıştır. Balkanlar'da, Kafkaslar'da ve Afganistan'da nispi bir istikrar sağlanmıştır. Ancak, Kıbrıs ve Ege sorunlarının politik çözümü henüz gerçekleşmemiştir. Barış gücü, tabii afetlerde halka yardım, istikrar harekâtına katılım gibi ulusal ve uluslararası görevlerin kuvvet ihtiyacı da devam etmektedir.

Yürürlük 15 Temmuz'da
Çizdiğimiz bu tablo çerçevesinde, TSK, temkinli bir yeniden yapılandırma faaliyetini hızlandırmanın zamanı geldiğine inanmaktadır. Bunun ilk adımı olarak, 15 Temmuz 2003 tarihinden itibaren, 18 ay olan askerlik süresinin 15 aya indirilmesi suretiyle mükellef asker sayısının yüzde 17 oranında azaltılmasının uygun olacağı teklifinin hükümete iletilmesine karar verilmiştir.
Buna paralel olarak, yedek subaylıkta askerlik süresi 16 aydan 12 aya, kısa dönem erbaş ve erlik süresi sekiz aydan altı aya indirilecektir. Bu azalma, ileride kuvvet yapısı küçültülmesine de imkân sağlamış olacaktır."


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 17 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 09:00:00 - Ankara'da alt geçit çöktü: 1 ölü
 • 08:45:00 - Ege'de 4.6 büyüklüğünde deprem
 • ÖZLÜ SÖZ #452
  "Öyle raksi, maksi gibi şeyler yok. Bizim rock'çı olma gibi bir niyetimiz de yok."
  Rockİstanbul'da Nirvana ve Pearl Jam'den şarkılar söyleyeceği rivayet olunan Müslüm Gürses, bir yanlış anlaşılmayı düzeltiyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.