Radikal-çevrimiçi / Politika / Yolsuzluk üreten fabrika
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  12 Temmuz 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Güzellik, kısa süren bir saltanattır.
Victor Hugo
Tarihte Bugün
Takvimler 12 temmuz tarihini gösterdiği zaman...

1947 yılında,
Türk-ABD Yardım Antlaşması imzalandı.
1960 yılında,
Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın 'vatana ihanet' suçu işlediği iddiasıyla Yüce Divan'a verilmesi kararlaştırıldı.
1972 yılında,
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Tersanesi'nde yapılan ilk Türk muhribi 'Berk', donanmaya katıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

Yolsuzluk üreten fabrika

Teftiş Kurulu'nun Kayseri Şeker Fabrikası raporu: Şirket yöneticileri fabrikadan ihale aldı. Özel harcamalar şirket kasasından karşılandı. MHP'nin kurultayı için bile kasadan para çıktı

12/07/2003 (2232 kişi okudu)

ERGUN AKSOY (Arşivi)

ANKARA - Sanayi Bakanlığı, Kayseri Şeker Fabrikası'nda başlattığı soruşturmayı tamamladı. Bakanlık müffetişleri, fabrikanın tüm yöneticilerinin yolsuzluk yaptıklarını saptayarak yargılanmalarını istedi. Fabrikada 30 kalem yolsuzluk saptayan müffettişler, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık ve diğer yönetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Saptanan yolsuzluklar şöyle anlatıldı:
İhtiyaçtan fazla pancar alımı: Fabrika 2002'de fazladan 173 bin ton fazla pancar alımı yaptı. İşlenmesi mümkün olmadığı için bu pancarlar çürüdü. Pancarın 146 tonu Amasya Şeker Fabrikası'na gönderildi. Çürüyen bu pancardan ancak 9 bin ton şeker elde edilebildi. Bu operasyonun fabrikaya maliyeti 15 trilyon oldu.
Odacı koordinatör yapıldı: Fehmi Öcal, fabrikada odacılık yaparken 1994'te emekli oldu. 2001 yılında ise şirkete koordinatör olarak atandı. Ortaokul mezunu bu kişi şirketin iç ve dış sorunlarını çözmede kullanılmıştır.
Oteller uğrak yeri: Ancak Öcal, şirketle ilgili olmaksızın sahillerdeki otelleri uğrak yeri haline getirmiş. şahsi harcamaları-
nı şirkete ödetmiştir. Öcal'ın, harcamaları saptandığı kadarıyla 54 milyar lira civarındadır.
Paravan ihale: Fabrika sahasının içindeki yeşil alanların bakım işi komisyon kararıyla Hilal İthalat İhracat Pazarlama Şirketi'ne verildi. Firmanın sahiplerinden Mustafa Oruç, aynı zamanda fabrikada yönetim kurulu sekreteri olarak görev yapmıştır. İhaleden bir gün sonra ise fabrikanın koordinatör yardımcılığı görevine getirilmiştir. Yeşil alanların bakımı için Oruç'un şirketi ile sekiz ay için 49 milyar liraya sözleşme imzalandı. İş bitiminde Oruç'un firmasına 109 milyar lira ödendi.
Kulüpleri ihya ettiler: Fabrika sahasında bulunan kaynak suyun işletilmesi amacıyla fabrika bünyesinde Pansu adı altında bir şirket kuruldu. Pansu tarafından 2002-2003 yılları arasında Kayseri'deki yerel medya şirketlerine ödenen reklam bedeli 80 milyar olarak belirlendi. Oysa Pansu'nun 10 ayda Kayseri'de su satışından elde ettiği gelir 25 milyar civarındadır. Pansu'nun 10 ay boyunca Kayserispor ve Kayseri Şekerspor'a verdiği desteğin şirkete getirdiği yük ise 427 milyar liradır.
Zararı kâr gösterdiler: Pansu'nun 2001-2002 yılında 165 milyar lira zarar ettiği saptanmıştır. Ancak genel kurulda rakamlarla oynanarak, şirket 549 milyar lira kârda gösterilmiştir.
MHP'nin Erciyes Kurultayı: Erciyes Kurultayı için fabrika, Mira Ofset Matbaacılık'a 6 milyarlık ilan ve reklam parası ödedi. Bu
ödemeye gerekçe olarak 'Kurultay dergisinin eylül, ekim, kasım
aralık ayı sayılarına verilen ücretler' diye not düşülmüş. Oysa bu dergi yılda bir kez çıkmaktadır.
MHP'nin kurultayına çadır: Şirketin hesabında üç adet şantiye çadırı için 3,5 milyar ödeme yapıldığı saptanmıştır. Yapılan araştırmada bu çadırların bir parti tarafından düzenlenen Erciyes Kurultayı için alındığı anlaşılmıştır.
Su bedava: Yine bu parti tarafından 2001'de Erciyes'te düzenlenen kurultayın içme suyu ihtiyacının da şirket tarafından bedelsiz sağlandığı saptanmıştır.
14 milyara çiçek: Kayseri Şeker Fabrikası'nın 2002-2003 yılı arasındaki çiçek harcaması 14 milyar civarındadır. Buna gerekçe olarak 'yönetim kurulu odası ve sekreter odası dizaynı' gösteriliyor. Bu makul bir harcama değildir. Bir oda için bu kadar çiçek kullanılması mümkün değildir.

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 7 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Politika sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 19:16:00 - Arınç: Yeni kapkaç yasası geliyor
 • 19:14:00 - Şener: Yolsuzluk defteri kapanmayacak
 • 13:53:00 - Piriştina, DSP´den istifa etti
 • ÖZLÜ SÖZ #459
  "- Alo! Oram buram yanıyor.
  - Gönül yangınlarına da bakıyor musunuz?
  - Sizin hortum niye kırmızı?"
  Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı santral görevlileri, yukarıdaki sözlerle kendilerini taciz eden telefon sapıklarından bıktı.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.