Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Reyyan Erdoğan'ın annesi
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  15 Ağustos 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Ne yazık ki, vücudun çökmesi, zekanın olgunluk zamanına rastlar.
Ahmet HAŞİM
Tarihte Bugün
Takvimler 15 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1921 yılında,
Milli Mücadeleyi destekleyen Türkoğlu gazetesi Bolu’da yayımlanmaya başladı.
1938 yılında,
Divriği-İliç demiryolu hizmete girdi.
1953 yılında,
Türkiye ile Mısır arasında Ticaret Antlaşması imzalandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Nur Çintay A. Reyyan Erdoğan'ın annesi

Nur Çintay A.

15/08/2003 (8910 kişi okudu)

O nasıl bir aklı başındalık. Her şeyin farkındalık. Şaşırtıcı derecede doğru düzgün konuşma. Makul mantıklı düşünme. Kendini iyi ifade etme. Olgunluk. Farklı bakış açılarına karşı kan/kin püskürmeme. Eline fırsat geçtiğinde karşı tarafa haddini bildirme tuzağına düşmeme. 'Empati, sempati, yani tolerans' durumu.
Başbakan'ın dünüründen bahsediyorum. Yeni gelin Reyyan Erdoğan'ın annesinden. Reyhan Uzuner'den. Belli ki beyni örtülü olmayan güzel kadından.
Reyhan Uzuner, Hürriyet'ten Ayşe Arman'a konuşmuş. Hararetle, hayretle ve hayranlıkla okudum. O kadar güzel konuşmuş.

3 büyük günah
Bu bir ilan. Salı günkü Hürriyet'te çıktı. Adetimdir; insert, ölüm ilanı, turizm sayfası, iş ilanı, nerde böyle tali şey, manşetten sonra onları okurum.
Hemen yanında Ece Bar'ın ilanı vardı. Ki hatırlayanlar olacaktır, eskiden olağanüstü şenlikli olurdu o Ece kompozisyonları. Fakat 'tıklama'cı arkadaşlar, fersah fersah aşmışlar onu. Olayı bitirmişler.
İlandan ne kadarını okuyabileceğinizi kestiremediğim için can alıcı satırları buraya açık seçik yazmak isterim. Şöyle:
"Bardağın dibini kaşığıyla tıklayarak içime hazır hale gelen TIKLAMA" oluyor bir kere ürünümüz.
Ki 'copyright'ı da alınmış aslanlar gibi, kondurulmuş sağ üst köşeye kelebekler gibi.
Çeşitler şöyle:
Tıklama rakı, Tıklama Scotch whisky, Tıklama cin, Tıklama votka, ayrıca çay, kahve, kremalı kahve, flitre kahve (Böyle yazılıyor, 'flitre' olarak, ama bu daha hiçbir şey), üçü bir arada (Ki bilemiyoruz bu gizemli çeşit neye benzer?), sıcak çikolata, kakao, ıhlamur, kuşburnu, nane-limon, ada çayı, zayıflama çayı, Power enerji içeceği, çorba...
Vasfı nedir ürünümüzün derseniz, ilandan kelime kelime gidelim; hataları aynen koruyarak:
"Bardak içinde bir kadeh içime hazır, şu anda yalnızca ihracata
özelleştirmeden sonra Türkiye'de. Günde bin beş yüz adetle başladık, bugün günde yüz bin adet üreten tesis kurduk, Hedefimiz altmış cent ile bir dolar değeri olan ürünlerden günde bir milyon adet üretip, dünya piyasalarına satmaktır. Uluslararası ticaret yapabilen, Nowhaf, Concwencir, distribütörlük konularında deneyimli yeterli güce ve tecrübeye sahip kuruluşlarla birleşmektir. Fikir ve sanayi hakları, Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Endüstriyel Tasarım Faydalı Model ve marka tescili firmamıza aittir."
Şimdi söyleyiniz bakalım, ey ticaret erbabı, var mı pelerininizin altında bir 'Nowhaf' ya da 'Concwencir' güzelliğiniz?
Bakmayınız öyle Türk/İngiliz/Amerikan/Fars/Kuş Dil Kurumu sözlüklerine. Tahmin yürütünüz.
'Knowhow' olabilir mi mesela?
Ya 'joint venture'?
Ama yapmayın, w'suz İngilizce nerde görülmüş!
İlanın dibinde birtakım başvuru adresleri de var elbette. Türk usulü bir cümle: "İlgilenenlerin Tuba hanımdan randevu almaları rica olunur."
Ve de çağdaş bir yaklaşım olarak internet adresi. www.tiklama.com'u tıklıyorsunuz ve karşınıza dünyanın en şahane 'aforizması'sı çıkıyor:
"Bu dünyada 3 şeyden yakınılsa yeridir:
1. En iyi gençlerin yanlış eğitim yüzünden mahvedilmesi
2. En iyi resimlerin kötü bakışlarla lekelenmesi
3. En iyi çayın yanlış yöntemler yüzünden ziyan edilmesi"
Yaa arkadaşlar, bu noktada artık bize laf düşmez.

Papağan büyüsü
Geçenlerde tarifi zor bir nefes darlığı/esneme bolluğu/ağlama arzusu üçlemesi oldu. Biz buna aramızda 'Cinler bastı' biçiminde gayet bilimsel bir açıklama getirdik. Ve derhal ti'ye alındık tabii.
Fakat sonra bir baktık, sadece biz değil koskoca dünya bu tip açıklamalarla adım atmakta.
Üfürükçü hocanın cinlerle görüşüp Saddam'ın saklandığı yerin adını söylemesi üzerine buraya operasyon düzenleyen ABD, sonuç alamamış.
Üfürükçü, ki Saddam'ın 'özel büyücüsü' imiş aynı zamanda, bizim topraklardan da bir 'meslektaşıyla' teşriki mesaiye girmişmiş. Fakat işte ne yaparsınız, yanlış alarm!
Bu arada Saddam'ı papağan büyüsü koruyormuş! Çarşamba günkü Hürriyet'te (Bu noktada Hürriyet reklam servisinden bir çiçeği hak ettiğim kanısındayım!) şöyle bir haber vardı:
"Saddam'ın, cinler tarafından korunduğunu belirten üfürükçü, şunları anlattı: Ben birçok hocayla görüşüyorum. Bunlardan biri Türk, diğeri Hintli. Biri de Fas'ta yaşayan Yahudi bir cadı. Saddam hâlâ cinler tarafından korunuyor."
Başka bir hoca da, Saddam'ın üzerindeki papağan büyüsüne dikkat çekmiş: "Saddam'ın sağ koluna, derisinin altına okunmuş bir papağan kemiği yer-leştirildi.
Bu, Saddam'ın mermilerden korunmasını ve onun diğer insanlar tarafından sevilmesini sağlıyor."
İnsan böyle 'bilimsel' haberleri okuyunca, önce 'Yok artık' oluyor. Fakat sonra en aklı başında arkadaşlarından birine 'Ay esne esne çenem çatladı' diye şikâyet ederken, karşı taraftan 'Kızım annemin kurşun döktürdüğü bir kadın var, ayarlasak aslında' cevabı alınca, hemen kıvama geliyor!Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 89 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
5
Yaşam sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 15:35:00 - Bilgisayar kullanıcıları dikkat!
 • 10:30:00 - Taksi şoförleri Tarkan'ı dinliyor, Petek Dinçöz'ü izliyor
 • ÖZLÜ SÖZ #87
  "... ben artık mesleğini bırakmış eski bir sanatçıyım. İşimle ilgili hiçbir şey yapmıyorum. Dolayısıyla çok sıradan bir insanım. Artık kocasıyla yaşamayı seçmiş bir insanım. Bu ülkeden nefret ettim. Hayatımın bu denli didiklenmesinden nefret ettim. ... Bam"
  Yeşim Salkım "Artık hayatımı medya ile paylaşmak istemiyorum," dedikten hemen sonra tamamını sığdıramadığımız bu cevabı veriyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.