Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Belediye borçları
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  18 Ağustos 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Taşlar değil, yapılan işler anıtları oluşturur.
John Lothrop Motley
Tarihte Bugün
Takvimler 18 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1998 yılında,
Büyük jüriye 5.5 saat ifade veren ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile olan ilişkisini itiraf etti.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Uğur Gürses Belediye borçları

Uğur Gürses

18/08/2003 (2305 kişi okudu)

Haziran sonu itibarıyla, Hazine'nin toplam borç stoku 183.3 milyar dolar. Bunun 123.3 milyar doları içeriye olan borç, 60 milyar dolarlık bölümü de dış borç. Zaman içinde oluşan bu borç stokunun nasıl oluştuğuna ilişkin fazla söze gerek yok. Ancak diğer tarafta, Hazine'nin bir de alacak stoku var. Haziran sonu itibarıyla Hazine'nin alacak stoku geçtiğimiz gün açıklandı. Açıklanan verilere göre, Hazine çeşitli özel, kamu ve özerk kurumlardan toplam 42.2 katrilyon, yani 30 milyar dolar alacaklı. Borçlulara göre yapılan sınıflamada, birinci sırada Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 22.3 katrilyonla birinci sırada. İkinci sırada
11 katrilyona yakın borçla yerel yönetimler geliyor. Üçüncü sırada da 5.3 katrilyonla KİT'ler geliyor. TMSF dışarıda bırakılırsa, KİT ve belediyelerin Hazine'ye 15 milyar dolarlık bir borcu var.
Hazine'nin açıkladığı verilere göre, 42.2 katrilyonluk alacak stokunun 9.3 katrilyonluk bölümü vadesi geldiği halde ödenmemiş alacaklar. Bunun dağılımı ise ilginç. Birinci sırada, 5.2 katrilyon ile yerel yönetimler, ikinci sırada 3.5 katrilyon ile bütçe dışı fonlar geliyor. Yerel yönetimlerin Hazine'ye ödemesi gereken vadesi geçmiş borçların önemli bir bölümü, Hazine garantisi ile aldıkları dış borçlardan oluşuyor. Yüksek bütçeli etkinliği olan İstanbul ve İzmir gibi dev metropol belediyelerin, Hazine'ye vadesi geçmiş bir borcu yokken, İzmit Büyükşehir Belediyesi
2.8 katrilyon, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 618 trilyon, Adana Büyükşehir Belediyesi 527 trilyon borç 'takmış' durumda. Yine Hazine'nin açıkladığı veriler içinde, Hazine garantisi ile borç alarak proje ya da yatırımlarına kaynak bulan 'ciddi' belediyelerin, bu borçlarını ödediklerini görüyoruz. Bazı belediyelerin aldıkları borçları ya da garantiden doğan yükümlülüklerini hiç yerine getirme 'niyetleri' dahi olmadığı, yayımlanan ödeme verilerinden anlaşılıyor. Bunların başında İzmit Büyükşehir Belediyesi geliyor. Bir başka örnek ise Yozgat Belediyesi, son dört yıl içinde hiçbir ödeme yapmamış. Yozgat Belediyesi'nin Hazine'ye olan borcu 60 trilyona ulaşmış.
Hesapsız yatırımlar ve bunların kaynağı olan ödenmeyen borçlar da, diğer 'karadelikler' gibi Hazine tarafından iç ve dış piyasalardan borçlanılarak çevrildi. Reel faizler yükseldiğinde de, bu hesapsız harcama ve finansmanı sorgulama değil, 'sopayla rantiye avına' çıkıldı.
Geçtiğimiz gün gazetelere de yansıyan habere göre, Hazine Yozgat Belediyesi'nin malvarlığına ve gelirlerine el koydu. Habere göre, belediye ve bir yabancı ortağın girişimi ile 1994 yılında yapımına başlanılan et ve süt entegre tesisinin finansmanında ihtiyaç duyulan dış borca Hazine tarafından garanti verildi. Ancak işler beklendiği gibi olmadığından, şirket borçlarını ödeyemez duruma gelmiş. Belediye Başkanı, "Bu borcu bu haliyle ödememiz mümkün değil. Tesislerle birlikte tüm malvarlığımızı satsak, yine bu borcu ödememiz mümkün görünmüyor. O yüzden af talebinde bulunduk, kabul görmedi. Hazine Müsteşarlığı, IMF'ye verilen taahhüt doğrultusunda haciz işlemini başlattı ve Yozgat Belediyesi'ne ait ne kadar taşınmaz mal ve gelirimiz varsa yasal çerçeve içinde hepsine el koydu. Yapılacak bir şey yok, gelişmeleri bekleyeceğiz" demiş. Şu andaki belediye başkanının belki de yapabileceği fazla bir şey yok. Ancak, kamu kesimi işletmecileri de beceremediği yatırımların hesabını vermek zorunda olmalı. Yoksa, 'IMF istedi böyle oldu' edebiyatı, 'yeni popülizmin sloganı' olmaktan öteye gidemeyecek...Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 42 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 17:10:00 - Uzan'ın vatandaş tartaklayan koruması sorgulanıyor
 • 16:55:00 - Dolar 1 milyon 400 bin lira
 • 16:40:00 - Borsa haftaya 216 puanlık düşüşle başladı
 • 10:35:00 - Erdoğan, Akyazı'da Cola Turka fabrikası açtı
 • 00:00:00 - Uzan ailesinin adasına baskın
 • ÖZLÜ SÖZ #62

  "Sırrı kim len? Sırrı denen hödüğü oraya çıkarmanın sırrı ne len?"
  Savaş Ay'ın Sabah'taki köşesinden veciz sözler...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.